2:44 صبح | ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن
کد خبر: 60605 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۸ آبان - 10:40 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
احمد مازنی:

پشت‌پای برخی نمایندگان به اصلاح‌طلبان نتیجه کارکرد ضعیف احزاب در کشور است

«به نظر من اگر قرار باشد ائتلافی شکل بگیرد باید این ائتلاف بعد از انتخابات رخ دهد. بهتر است که اصلاح‌طلبان لیست‌ خود را بر اساس هویت اصلاح‌طلبی نامزدها ببندند و هنگامی که نتیجه انتخابات معلوم شد اگر نیروهای سیاسی جناح‌های دیگر تمایل به ائتلاف داشتند، اصلا‌ح‌طلبان با آنها ائتلاف کنند».
یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: بهتر است که اصلاح‌طلبان لیست‌ خود را بر اساس هویت اصلاح‌طلبی نامزدها ببندند و هنگامی که نتیجه انتخابات معلوم شد اگر نیروهای سیاسی جناح‌های دیگر تمایل به ائتلاف داشتند، اصلا‌ح‌طلبان با آنها ائتلاف کنند.
احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی به «نامه‌نیوز» گفت: «تا انتخابات مجلس چندماهی باقی است و نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که در مدت باقی‌مانده چه اتفاقاتی رخ خواهد و نیروهای سیاسی چه آرایش سیاسی به خود می‌گیرند زیرا میزان تأیید صلاحیت‌شدگان در این چیدمان بسیار حایز اهمیت است اما بر اساس تجربه‌ای که از دوره فعلی مجلس و دو انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر داشته‌ایم، می‌توان گفت که ائتلاف اصلا‌ح‌طلبان برای عبور از پیامدهای حوادث بعد از انتخابات سال88 بود؛ پیامدهایی که برای تمام نیروهای نظام باخت‌-باخت بود. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل در یک تصمیم بهنگام برای ایجاد یک آرامش جامع در فضای سیاسی کشور تصمیم گرفتند که با یکدیگر ائتلاف کنند و نیروهای تندرو را کنار بزنند که با تاکتیک ایشان و اراده مردم چنین امری محقق شد اما اینکه نتایج پسینی آن ائتلاف کاملا خوب بود یا نه، نیاز به یک آسیب‌شناسی کامل دارد و نمی‌شود با موج رسانه‌ای آن را قضاوت کرد. البته که به زعم من آن ائتلاف موفق بود زیرا به‌طور نسبی به اهداف خود رسید. هدف از ائتلاف در وهله نخست عبور از شرایط سخت پس از انتخابات سال88 بود و در وهله دوم کنارگذاشتن نیروهای افراطی بود که هر دوی اینها به وقوع پیوست. اکنون دیگر آن دغدغه‌ها مطرح نیست؛ بنابراین ضرورت دارد که نیروهای شناسنامه‌دارِ سیاسی که پایبندی‌شان به اصول اصلاحات بر همگان مشخص است، از سوی جبهه اصلاحات معرفی شوند تا یک انتخابات اصلاح‌طلبیِ ناب را تجربه کنیم».
 
او درباره احتمال ائتلاف نیروهای اصلاح‌طلب با دیگر نیروهای سیاسی اظهار کرد: «به نظر من اگر قرار باشد ائتلافی شکل بگیرد باید این ائتلاف بعد از انتخابات رخ دهد. بهتر است که اصلاح‌طلبان لیست‌ خود را بر اساس هویت اصلاح‌طلبی نامزدها ببندند و هنگامی که نتیجه انتخابات معلوم شد اگر نیروهای سیاسی جناح‌های دیگر تمایل به ائتلاف داشتند، اصلا‌ح‌طلبان با آنها ائتلاف کنند».
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره احتمال تکرار تجربه مجلس فعلی که برخی از نیروهایی که با لیست امید وارد انتخابات شده بودند اما بعد از انتخابات خود را جدای از اصلاح‌طلبان معرفی کردند، تصریح کرد: «مشکل اصلی ما این است که نظام انتخاباتی مبتنی بر تحزب در کشور نداریم. مهم‌ترین حلقه تحقق دموکراسی تحزب است و باید بپذیریم که در ایران حزب به معنای واقعی وجود ندارد. اگر می‌خواهیم که قوه مقننه از بی‌مسئولیتی نمایندگان در امان بماند، باید احزاب قدرتمندی داشته باشیم و مردم به احزاب و نه افراد رأی بدهند. اگر نامزدی بخواهد وارد مجلس شود باید در قالب حزب متبوعش برنامه‌هایش را ارائه کند تا با تعهد حزبی بر برنامه‌هایش استوار بماند. اکنون هیچ نمایندگان هیچ تعهد رسمی به اجرای برنامه‌هایشان ندارند و همه‌چیز جنبه اخلاقی دارد. همین موضوع باعث شد که برخی از نمایندگان بعد از آنکه وارد مجلس شدند دیگر هیچ تعهدی به جبهه اصلاحات نداشتند و خود را جدای از این جریان معرفی کردند که این ایراد رد انتخابات آینده باید رفع شود».
 
مازنی در پایان گفت: «همه باید در انتخابات به طور جدی و مؤثر شرکت کنیم و رقابتمان شکل سالمی داشته باشد تا علاوه برآنکه یک انتخابات پر شور را تجربه کرده باشیم، هیچ فرد و گروهی هم بعد از انتخابات دلخوری نداشته باشد. همه ما در یک کشتی به نام جمهوری اسلامی ایران حضور داریم و باید تمام تلاش خود را برای قدرتمندتر کردن این کشتی به‌کار بگیریم».


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
آب پاکی AFC روی دست ایران/ خواسته باشگاه‌ها رد شد! ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی دومین گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی پکن نه حاضر است از تهران دست بکشد، نه اینکه به خاطر ایران، با آمریکا دربیفتد / ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند تاثیر تنش‌های نظامی اخیر میان ایران و آمریکا، گام‌های برجامی ایران و واکنش اروپایی‌ها بر آینده توافق هسته‌ای / آیا برجام با غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، به پایان خود می‌رسد؟ اخذ مالیات برای سفر خارجی، افزون بر عوارض خروج از کشور است / برای تامین بودجه کشور راهی جز توسل به اخذ مالیات باقی نمانده / این امکان وجود دارد که اخذ مالیات از بلیط مسافران کسر شود چرا ترامپ به توئیت های «فارسی» روی آورده؟ محجوب و کواکبیان گزارش پیگیری وضعیت ردصلاحیت‌‌‌شدگان را به هیئت رئیسه فراکسیون می‌دهند تراز تجاری منفی یک میلیارد دلاری ایران و انگلستان/ شرکت‌های تجاری از نظر ویزا مشکلی ندارند دانشگاه شریف بورس تحصیلی به نام جانباختگان سانحه هوایی اعطا می‌کند
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد جدال بر سر انتخابات در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT شورای نگهبان پاسخی دارد؟