1:55 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: 22063 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ دي - 11:13 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
ادامه واکنش نمایندگان به دیدار هیات پارلمانی اروپا با ستوده و پناهی

بی اطلاعی مجلس از سفر یا کتمان پذیرش پیش شرط

سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران انجام شد و این هیات با دو تن از فعالان سیاسی به نمایندگی از دیگر فعالان سیاسی کشور دیدار کردند تا مشخص شود که بر خلاف مواضع مطرح شده از سوی مجلس ، ایران با این پیش شرط موافقت کرده است ؛ موافقتی که در هفته گذشته از سوی نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون امنیت ملی تکذیب شد و از جزییات این سفر اظهار بی اطلاعی کردند.

گفتگو نیوز: واکنش نمایندگان به دیدار هیات پارلمانی اروپا با ستوده و پناهی ادامه دارد.

گروه سیاسی / فرشاد اعظمی: هیات پارلمانی اروپا هفته گذشته طی سفری که به تهران داشت با چند تن از مقامات سیاسی کشور ملاقات کرد و در آخر نیز دیداری با نسرین ستوده و جعفر پناهی دو فعال سیاسی داشت تا این سفر یکی از پرچالش ترین رویدادهای دیپلماسی هفته اخیر باشد. بخش عظیمی از چالش های این سفر به محتوای دیدارها و همچنین ملاقات پر سر و صدای هیات اروپایی با دو فعال سیاسی ایران در سفارت یونان مربوط می شود.

البته این جنجال ها بیش از آنکه برآمده از محتوای سفر و دیدار ها باشد به سابقه آن باز می گردد. هیات پارلمانی اروپا که طی چند سال اخیر مدعی به نقض حقوق بشر در ایران بود ، دیدار با فعالان سیاسی را پیش شرط سفر خود به جمهوری اسلامی اعلام کرده بود اما ، این پیش شرط از همان ابتدا با واکنش های متعدد موافق و مخالف متعددی رو به رو شد و سرانجام نتیجه ای جز لغو سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران نداشت .

رفع پیش شرط دیدار نمایندگان مجلس اروپا با فعالان سیاسی مهم ترین مانعی بود که باید برای سرگیری روابط پارلمان ایران و اروپا برداشته می شد ، به تعبیری این سفر تنها در صورتی محقق می شد که یا اروپایی ها از پیش شرط خود منصرف می شدند و یا مجلس شورای اسلامی با دیدار مشروط شده موافقت می کرد که این موافقت نیز بارها و بارها از سوی مجلس شورای اسلامی غیر ممکن اعلام شده بود تا تمام ذهنیت ها به این سمت برود که تنها راه انجام این سفر ، انصراف اروپاییان از پیش شرط است .

با این وجود ، سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران انجام شد و این هیات با دو تن از فعالان سیاسی به نمایندگی از دیگر فعالان سیاسی کشور دیدار کردند تا مشخص شود که بر خلاف مواضع مطرح شده از سوی مجلس ، ایران با این پیش شرط موافقت کرده است ؛ موافقتی که در هفته گذشته از سوی نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون امنیت ملی تکذیب شد و از جزییات این سفر اظهار بی اطلاعی کردند.

این در حالی است که سفر هیات پارلمانی اروپا از سوی کاظم جلالی  ، رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت  صورت گرفته بود و این هیات در طول سفر خود چندین دیدار با نمایندگان مجلس و در راس آن با ریاست مجلس شورای اسلامی ، ریاست مرکز پژوهش های مجلس و ریاست کمیسیون امنیت ملی داشتند لذا چنین ادعایی دور از ذهن می رسد که مجلس از جزییات دیدارها و سفر هیات پارلمانی اروپا بی اطلاع باشد.

با این حال ، اعتراض نمایندگان مجلس همچنان ادامه دارد . مخالفان سفر هیات پارلمانی اروپا بر این نظر هستند که سفر هیات پارلمانی و دیدار ایشان با فعالان سیاسی چیزی جز بی توجهی به نظام جمهوری اسلامی نبوده و مقصران این سفر باید پاسخ گوی این اتفاق باشند. به گفته این معترضان ، وزارت امور خارجه متصدی اصلی دیدارهای هیات پارلمانی است و باید در صحن علنی مجلس توصیحات لازم را ارئه کند ؛ ادعایی که در ادامه از سوی وزرات امور خارجه تکذیب شد .

مرضیه افخم سخنگوی این وزارت خانه ضمن رد ادعای ورود وزارت امور خارجه در برنامه سفر هیات پارلمانی اروپا ، اعلام کرد : وزارت خانه فقط هماهنگ کننده دیدارها بود و هیچ نقشی در صدور مجوز برای انجام دیدارها نداشته است ؛ سخنان افخم باعث شد تا یکبار دیگر ابهام موافقت مجلس با شرط طرف اروپایی قوت بگیرد تا مجلس این بار وزرات اطلاعات را مقصر بداند که در ادامه این کش و قوس ها مجلس نیز به جایی نرسید تا همچنان مجلس جدی ترین نهاد در اجرای این پیش شرط بماند .

چیزی که برای برخی از نمایندگان قابل قبول نیست و آن را یک اشکال و نقص بزرگ پنداشته و سعی دارند بار اتهام حواشی سفر هیات پارلمانی را بر دوش دیگری بیاندازند. وزارات اطلاعات ، وزرات امور خارجه ، گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی و حتی سفارت یونان در چند روز اخیر بارها و بارها از سوی مجلس شورای اسلامی متهم به عدم همکاری با مجلس جهت اطلاع رسانی و هماهنگی ها لازم شدند تا مجلس خود را مبری از اتفاقات خوب یا بد سفر هیات پارلمانی کنند . اقدامی که می تواند عواقب ناخوشایندی در بر داشته باشد که تقابل وزرات خانه ها با مجلس یکی از مصادیق آن است.

منصور حقیقت پور ، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی در همین رابطه به اعتماد می گوید : مجلس کاملا از جزییات این سفر بی اطلاع بوده و ما یکشنبه قاطعانه و جدی به این مساله رسیدگی خواهیم کرد. به گفته او ، وزارت اطلاعات ، وزارت امور خارجه باید پاسخگو باشند و رفتار سفارت یونان نیز به علت میزبانی از دیدار هیات پارلمانی با فعالان سیاسی بررسی شود. او همچنین شعار رعایت حقوق بشر هیات پارلمانی اروپا را بی اساس عنوان کرده و تاکید می کند : ادعای نقض حقوق بشر برای این چند روز نیست و غرب همواره سعی داشته با این شعار تبلیغات ضد ایرانی را بین کشورها رواج بدهد لذا اینکه بخواهد چنین دیداری راه حلی برای دفع تبلیغات ضد ایرانی در زمینه حقوق بشر باشد درست نیست .
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: