2:58 صبح | ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن
کد خبر: 43319 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۹ اسفند - 1:30 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
پس از انتشار گزارش گفت وگو نیوز انجام صورت گرفت

واکنش حق شناس به اقدام وزارت کشور در اعلام نتایج آرای تهران

عضو شورای مرکزی ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان در واکنش به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، چنین رویه ای را بر خلاف قانون برشمرد.

گفت وگو نیوز: عضو شورای مرکزی ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان در واکنش به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، چنین رویه ای را بر خلاف قانون برشمرد.


به گزارش گفت وگو نیوز، محمد جواد حق شناس نسبت به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی در تهران انتقاد کرده و تاکید نمود: رویه وزارت کشور، خلاف قانون و خلاف عرف انتخاباتی می باشد.


وی ادامه داد: وزارت کشور، در هنگام ارائه آمار آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی، پس از نفر سی ام، آراء دیگر نامزدها را تا نفر پنجاهم اعلام می کند که این کار، نادرست و خلاف می باشد چراکه تعداد کرسی های تهران، سی نفر است و لزومی به ارائه آمار افراد پس از نفر سی ام وجود ندارد.


مدیر کل سیاسی اسبق وزارت کشور، چنین اقدامی را فراهم کننده بستر سهم خواهی و ایجاد توقع برای افراد غیر منتخب و هوادارانشان می کند که فشارها را برای ورود به جمع سی نفر منتخب بیشتر کنند. این اقدام وزارت کشور در حالی است که تفاوتی میان نفر پنجاهم و نفر پنجاه و یکم وجود ندارد و هر دو، غیر منتخبند.


دکتر حق شناس در پاسخ به سوالی که چرا در انتخابات مجلس نهم، تا نفر پنجاهم اعلام می شد بیان کرد: هرگاه افراد منتخب، حد نصاب بیست و پنج درصد را کسب نکنند به تعداد دو برابر آنها، امکان حضور در دور دوم انتخابات وجود دارد.در دوره گذشته و در دور اول، تعداد پنج نفر، حائز بیست و پنج درصد آراء شدند و دو برابر بیست و پنج نفر مابقی، به دور دوم راه یافتند.اما در این دوره، تاکنون نفر سی ام هم در حدود سی درصد آراء را کسب نموده است و لذا اقدام وزارت کشور در اعلام اسامی تا نفر پنجاهم، امری خلاف قانون می باشد.


وزارت کشور در اقدامی غیرمتعارف، اقدام به اعلام اسامی تعداد بیشتری از افراد منتخب در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران کرده است. رویه ای که تناقضات فراوانی در آن موج می زند. در صورتیکه وزارت کشور باید اسامی سی نفر از منتخبان را اعلام نماید این در حالی است که در اخبار ساعت بیست، اسامی پنجاه نفر و در ساعت دوازده شب، اسامی چهل ویک نفر! را اعلام نموده است که شائبه های فراوانی را ایجاد کرده است و برای افراد غیرمنتخب و هوادارانشان، فشار بر دست اندرکاران امر انتخابات را موجب شده است.

 

شنیده های خبرنگار رویداد۲۴ از ستاد انتخابات وزارت کشور حاکی از این می باشد که یکی از مسئولین عالی رتبه وزارت کشور با شورای نگهبان بر سر چگونگی اعلام اسامی به توافق رسیده است که این موضوع باعث نگرانی و اعتراض کاندیداها قرار گرفته است.

منبع:رویداد24

پایان پیام 

880325
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
آب پاکی AFC روی دست ایران/ خواسته باشگاه‌ها رد شد! ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی دومین گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی پکن نه حاضر است از تهران دست بکشد، نه اینکه به خاطر ایران، با آمریکا دربیفتد / ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند تاثیر تنش‌های نظامی اخیر میان ایران و آمریکا، گام‌های برجامی ایران و واکنش اروپایی‌ها بر آینده توافق هسته‌ای / آیا برجام با غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، به پایان خود می‌رسد؟ اخذ مالیات برای سفر خارجی، افزون بر عوارض خروج از کشور است / برای تامین بودجه کشور راهی جز توسل به اخذ مالیات باقی نمانده / این امکان وجود دارد که اخذ مالیات از بلیط مسافران کسر شود چرا ترامپ به توئیت های «فارسی» روی آورده؟ محجوب و کواکبیان گزارش پیگیری وضعیت ردصلاحیت‌‌‌شدگان را به هیئت رئیسه فراکسیون می‌دهند تراز تجاری منفی یک میلیارد دلاری ایران و انگلستان/ شرکت‌های تجاری از نظر ویزا مشکلی ندارند دانشگاه شریف بورس تحصیلی به نام جانباختگان سانحه هوایی اعطا می‌کند
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT جدال بر سر انتخابات شورای نگهبان پاسخی دارد؟