6:08 عصر | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ بهمن
کشتی
کد خبر: 43319 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۹ اسفند - 1:30 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
پس از انتشار گزارش گفت وگو نیوز انجام صورت گرفت

واکنش حق شناس به اقدام وزارت کشور در اعلام نتایج آرای تهران

عضو شورای مرکزی ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان در واکنش به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، چنین رویه ای را بر خلاف قانون برشمرد.

گفت وگو نیوز: عضو شورای مرکزی ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان در واکنش به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، چنین رویه ای را بر خلاف قانون برشمرد.


به گزارش گفت وگو نیوز، محمد جواد حق شناس نسبت به نحوه اعلام اسامی و تعداد آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی در تهران انتقاد کرده و تاکید نمود: رویه وزارت کشور، خلاف قانون و خلاف عرف انتخاباتی می باشد.


وی ادامه داد: وزارت کشور، در هنگام ارائه آمار آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی، پس از نفر سی ام، آراء دیگر نامزدها را تا نفر پنجاهم اعلام می کند که این کار، نادرست و خلاف می باشد چراکه تعداد کرسی های تهران، سی نفر است و لزومی به ارائه آمار افراد پس از نفر سی ام وجود ندارد.


مدیر کل سیاسی اسبق وزارت کشور، چنین اقدامی را فراهم کننده بستر سهم خواهی و ایجاد توقع برای افراد غیر منتخب و هوادارانشان می کند که فشارها را برای ورود به جمع سی نفر منتخب بیشتر کنند. این اقدام وزارت کشور در حالی است که تفاوتی میان نفر پنجاهم و نفر پنجاه و یکم وجود ندارد و هر دو، غیر منتخبند.


دکتر حق شناس در پاسخ به سوالی که چرا در انتخابات مجلس نهم، تا نفر پنجاهم اعلام می شد بیان کرد: هرگاه افراد منتخب، حد نصاب بیست و پنج درصد را کسب نکنند به تعداد دو برابر آنها، امکان حضور در دور دوم انتخابات وجود دارد.در دوره گذشته و در دور اول، تعداد پنج نفر، حائز بیست و پنج درصد آراء شدند و دو برابر بیست و پنج نفر مابقی، به دور دوم راه یافتند.اما در این دوره، تاکنون نفر سی ام هم در حدود سی درصد آراء را کسب نموده است و لذا اقدام وزارت کشور در اعلام اسامی تا نفر پنجاهم، امری خلاف قانون می باشد.


وزارت کشور در اقدامی غیرمتعارف، اقدام به اعلام اسامی تعداد بیشتری از افراد منتخب در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران کرده است. رویه ای که تناقضات فراوانی در آن موج می زند. در صورتیکه وزارت کشور باید اسامی سی نفر از منتخبان را اعلام نماید این در حالی است که در اخبار ساعت بیست، اسامی پنجاه نفر و در ساعت دوازده شب، اسامی چهل ویک نفر! را اعلام نموده است که شائبه های فراوانی را ایجاد کرده است و برای افراد غیرمنتخب و هوادارانشان، فشار بر دست اندرکاران امر انتخابات را موجب شده است.

 

شنیده های خبرنگار رویداد۲۴ از ستاد انتخابات وزارت کشور حاکی از این می باشد که یکی از مسئولین عالی رتبه وزارت کشور با شورای نگهبان بر سر چگونگی اعلام اسامی به توافق رسیده است که این موضوع باعث نگرانی و اعتراض کاندیداها قرار گرفته است.

منبع:رویداد24

پایان پیام 

880325
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف برگردیم امکان خروج دوباره وجود دارد؟ تروریسم، ماشین ضدگلوله را تحمیل کرد/ هنوز هم مسئولیت دولت موسوی و خاتمی را می‌پذیریم اردوغان: آماده پیوستن به SPV هستیم / برای ایجاد یک مکانیسم مالی مشابه برای همکاری‌های تجاری با ایران آماده ایم وزارت کشور: در لایحه جامع انتخابات، می‌توان به جای افراد، به لیست‌ها رای داد / احزاب برای استفاده از این قانون، باید حداقل یک ششم فهرست نامزد‌های خود را به زنان اختصاص دهند درگذشت پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر شریعتی پرونده مناقصه «ایرانسل»؛ سفیر پیشین آفریقای جنوبی در ایران بازداشت شد وزیر امور خارجه فرانسه: از کارهایی که آمریکا در خاورمیانه انجام می‌دهد، سر در نمی‌آورم / چطور می‌شود در قبال ایران اینقدر سخت‌گیر بود و در عین حال از شمال سوریه خارج شد؟ کیهان: علی مطهری غلط کرده است که...! ظرفیت اجلاس «امنیتی مونیخ» و فرصتی که نباید از دست داد