2:34 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۸ مهر
کد خبر: 7056 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ دوشنبه ۲ ارديبهشت - 8:01 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
در اکثر رشته محلها

42 دانشگاه تنها یک دانشجوی دکتری می پذیرند

نزدیک به 42 دانشگاه کشور در برخی رشته محلهای مجموعه های امتحانی تنها یک دانشجوی دکتری می پذیرند که دانشگاه تهران در میان دانشگاهها و علوم انسانی در میان گروههای آموزشی رکورد دار این موضوع هستند.

به گزارش گفتگو نیوز به نقل از مهر، در دفترچه انتخاب رشته کنکور دکتری 92 و در اکثر مجموعه های امتحانی، ظرفیت برخی رشته محلها در گرایشهای متفاوت یک نفر اعلام شده و دانشگاه تهران در این زمینه رکوددار است.

به عنوان مثال اکثریت دانشگاههای کشور از جمله تهران، اصفهان، شیراز، رازی کرمانشاه، شهید باهنر کرمان، صنعتی اصفهان، هنر اصفهان، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، ایلام، شاهرود، گیلان، مازندران، اراک، امام خمینی (ره)قزوین، سمنان، دامغان، سیستان و بلوچستان، تربیت مدرس، تبریز، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، زنجان، ارومیه، ولی عصر رفسنجان، شهرکرد، بوعلی سینا همدان، صنعتی سهند تبریز، محقق اردبیلی، منابع طبیعی و علوم کشاورزی گرگان، قم، صنعتی بابل، الزهرا، خوارزمی تهران، صنعتی مالک اشتر، کاشان، مذاهب اسلامی، علامه طباطبایی، علم و صنعت، گلستان و یزد در این زمینه برای نیمسال نخست تحصیلی 92-93 در برخی کد رشته محلها که اسامی برخی از آنها در ادامه می آید، تنها یک نفر ظرفیت پذیرش برای دکتری اعلام کرده اند.

به گزارش مهر، این دانشگاهها به عنوان مثال در کد رشته محلهای مجموعه های حقوق جزا، حسابداری، علوم اطلاعات و دانش شناسی، فلسفه، روانشناسی، کارآفرینی، علوم جغرافیایی، آب و هواشناسی، علوم اقتصادی، تاریخ، علوم اجتماعی، حقوق خصوصی، مدیریت، باستان شناسی، الهیات، مالی، زمین شناسی، شیمی، آمار، ریاضی، نانو فیزیک، فیزیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی دریا، مکانیزاسیون کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، علوم خاک، شهرسازی و برخی مجموعه ها تنها ظرفیت یک نفره یا دو نفره اعلام کرده اند.

از آنجایی که امکان اعلام ظرفیت برای نیمسال دوم سال تحصیلی آینده هم وجود داشت، بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 99 درصد دانشگاهها در این مجموعه ها هیچ ظرفیتی را برای نیمسال آینده اعلام نکرده اند مگر اینکه در ماههای آتی شاهد اعلام تکمیل ظرفیت یا پذیرش از طریق پردیسها باشیم.

لازم به توضیح است که دانشگاههای دارای این رشته محلها در هر کدام از گرایشهای مختلفی که اکثریت این رشته ها داشتند، ظرفیت یک نفره اعلام کرده اند.

این اعمال ظرفیت هم در میان دوره های روزانه و شبانه و هم در میان دوره های مربوط به پردیسهای خودگردان (پولی) مشاهده می شود.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: