2:06 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: 22130 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۷ دي - 9:54 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
بررسی واکنش ها به یک نطق در آستانه 9دی

" عـــلـی شـبـیـه پـدرش اسـت "

مطهری که سابقه نمایندگی ملت در دو مجلس اصولگرای هشتم و نهم را دارد، در آن روز اظهارات جنجالی دیگری را هم درباره رفع حصر از میرحسین موسوی ، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به زبان آورد و گفت: " جای تاسف است که پس از گذشت 4 سال از آن ماجرا، هنوز مساله فتنه حل نشده و ورد زبان‌هاست

"علی به لحاظ شکلی و رفتاری به شهید مطهری بسیار شبیه است. علی حرف حق را می‌گوید، حتی اگر کسی بدش بیاید. او خیلی مهربان و خوش اخلاق است. علی استاد دانشگاه است و باید درس بدهد. همان نمایندگی مجلس برایش کافی است. " این جملات را بانو عالیه روحانی، در باره میزان شباهت پسرش به مرتضی مطهری بیان کرده و بازخوانی آن شاید پاسخ محکمی باشد به آنان که قصد دارند راه فرزند آیت الله را جدای از پدر بخوانند.


گفت وگو نیوز - گروه سیاسی : فرزند آیت الله خوشنام انقلابی تا یک ماه دیگر 57 ساله خواهد شد و انگار هرچه بیشتر به سن پدر می رسد تخریبها و هجمه  ها علیه اش افزایش پیدا می کند، چراکه که علی مطهری همانطور که مادرش در توصیفش گفته "حرف حق را می‌گوید، حتی اگر کسی بدش بیاید".

علی مطهری از جنجالی ترین چهره های سیاسی چند سال اخیر است و  همانطور که کسی فکر نمی کرد دو سال پس از ورودش به مجلس هشتم از لیست حامیان احمدی نژاد به سخت ترین منتقد وی بدل شود، پیش بینی اش محال بود که سالها پس از بیان تندترین انتقاداتش به مصطفی تاج زاده و بهزاد نبوی تنها کسی باشد که از تریبون مجلس از احکام صادرشده برای آنان انتقاد کند و در هشتم دی ماه 91 بگوید: " احکام سخت گیرانه زندانیان سیاسی سال 88 نیز مطلب دیگری است که قوه قضاییه باید پاسخگو باشد، آیا این احکام توسط قضات مستقل و عادل صادر شد ه است یا قضاتی که تحت فرمان بازجوها و عناصر اطلاعاتی بوده اند، بسیاری از این احکام در دوره مدیریت قبلی قوه قضاییه و در فضای احساسی سال 88 صادر شده است، لذا نیاز به بازبینی دارد. رییس قوه قضاییه پاسخ دهد که مثلا جرم آقایان بهزاد نبوی و تاجزاده به جز انتقاد به نظام چه بوده است، این درحالی است که امام علی علیه السلام خوارج را تا زمانیکه دست به سلاح نبرده بودند آزاد گذاشت و حتی حقوق آنها را از بیت المال قطع نکرد."

مطهری که سابقه نمایندگی ملت در دو مجلس اصولگرای هشتم و نهم را دارد، در آن روز اظهارات جنجالی دیگری را هم درباره رفع حصر از میرحسین موسوی ، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به زبان آورد و گفت: " جای تاسف است که پس از گذشت 4 سال از آن ماجرا، هنوز مساله فتنه حل نشده و ورد زبان‌هاست، بهتر است رییس محترم قوه قضاییه به جای شعار دادن درباره فتنه به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضاییه مستقل است. نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد. قوه قضاییه مستقل قوه‌ای است که بتواند همه مقامات کشور را بدون استثناء در موارد لازم به دادگاه بکشاند و حکم عادلانه صادر کند و این درحالیست که قوه قضاییه ما به عنوان مثال بعد از 4 سال هنوز نتوانسته است تکلیف معاون اول رییس جمهور سابق را در پرونده بیمه ایران مشخص کند. این راه حل که اقایان موسوی و کروبی باید توبه و عذرخواهی کنند تا مساله تمام شود، به نتیجه نمی‌رسد چون آنها گرچه ممکن است به برخی خطاهای خود اعتراف کنند اما مجرم اصلی را طرف مقابل می‌دانند. توبه و عذرخواهی با اختیار و میل قلبی معنی پیدا می کند و همانطورکه بارها گفته‌ام اگر قرار بر گذشت از طرفین از تخلفات یکدیگر نیست، تنها راه پایان دادن به قتنه سال 88 محاکمه علنی و همزمان آقایان موسوی، کروبی و احمدی نژاد است بدون آنکه اتهامات آنها را در یک حد بدانیم. تا زمانیکه یک طرف قضیه حق حرف زدن و دفاع از خود نداشته و طرف دیگر هرچه می خواهد اتهام می زند و تحلیل می کند این بحران حل نخواهد شد. این سه نفر را که یکی هیزم فتنه را آورد و دو تای دیگر آن را شعله ور شدند محاکمه علنی کنید تا حقیقت ماجرا برای مردم آشکار شود. آنگاه هر حکمی صادر شود کسی اعتراض نخواهد داشت چراکه حصر خانگی طولانی مدت بدون محاکمه توجیه قانونی و شرعی ندارد و قرآن کریم نیز می فرماید« دشمنی با قومی شما را از جاده عدالت خارج نکند، عدالت بورزید که به تقوا نزدیکتر است.» "

هنوز چند ساعت از آخرین نطق جنجالی فرزند شهید مطهری در مجلس اصولگرای نهم نگذشته بود که محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه نسبت به اظهارات وی واکنش نشان داد و گفت: " ما قبلا هم گفته‌ایم که کسانی که در سال 88 فتنه بزرگ را برپا کردند نابخشودنی هستند. اگر چنانچه نظام تا به الان لطف کرده، این را نباید به پای این بگذاریم که گناه اینها کوچک بوده است. گناه آنها بسیار بزرگ بوده است. حیثیت و اعتبار جمهوری اسلامی را خدشه‌دار کردند. اموال مردم را به آتش کشیدند. به پایگاه بسیج حمله کردند. دروغ‌ها و افتراهای بزرگ به نظام و مردم بستند و به رای مردم جفا کردند. این چیزی نیست که فراموش بشود و اگر کسی می خواهد آن را یک سوء تفاهم و مسئله کوچک بشمرد تغافل می‌کند و گرنه این چیزی نیست که کسی بتواند آن را مسئله کوچک بشمارد و این تنها نظر قوه قضاییه نیست بلکه نظر همه مردمی است که در 9 دی شرکت کردند."
اگر نماینده مجلس نتواند این مقدار هم حرف بزند پس مجلس را تعطیل کنند


به گزارش گفت وگو، گرچه ساعاتی پس از سخنان اولیه دادستان کل کشور اخباری از اعلام جرم دادستانی علیه مطهری به گوش می رسید اما ظاهرا آن زمان که اژه ای نخستین واکنشش به نطق مطهری را بیان می کرد، موفق به مطالعه متن کامل و دقیق آن نشده بود چراکه یک روز پس از نطق جنجالی ، وی اعلام جرم دادستانی تهران علیه علی مطهری را تایید کرد.

سخنان اژه ای با واکنش مستقیم مطهری روبه رو شد و وی یک روز پس از تایید رسمی خبر اعلام جرم دادستانی علیه خود در نوشتاری اعلام جرم دادستان تهران علیه خود را غیرقانونی دانست و آورد: " اعلام جرم دادستان تهران علیه من غیرقانونی است، طبق اصول 84 و 86 قانون اساسی نماینده مجلس حق دارد درباره همه مسائل کشور اظهار نظر کند، البته روشن است که این اظهار نظر نباید شامل توهین یا افترا باشد، در نطق من هم توهین یا افترا وجود نداشت، فقط انتقاد به رییس قوه قضاییه بود که به جای شعار دادن درباره فتنه به حل‌ آن بپردازد، هم‌چنین از ایشان خواسته بودم که درباره احکام سختگیرانه زندانیان سیاسی سال 88 پاسخگو باشد و این که احکام باید بازبینی شود؛ به عنوان مثال گفته بودم رییس قوه قضاییه پاسخ دهد که جرم آقایان مصطفی تاج‌زاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است که به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند؟ مگر انتقاد در قوانین کشور جرم است؟ اما متاسفانه آقای صادق لاریجانی به جای این که به این سوالات در محضر مردم پاسخ بدهد اقدام به اعلام جرم علیه بنده کرده است، انتظار داشتیم ایشان به عنوان رییس قوه قضاییه تحمل انتقاد را داشته باشد ولی وی در موارد دیگر هم نشان داده است که تحمل انتقاد را ندارد، اگر نماینده مجلس نتواند این مقدار هم حرف بزند پس مجلس را تعطیل کنند. "


دادستانی تهران: مطهری پاسخگو باشد


با توجه به تعطیلی ایام پایان ماه صفر در کشور، ظاهرا بگومگوهای فرزند آیت الله مطهری و قوه قضاییه نیز به تعطیلات رفت تا اینکه عصر شنبه 14 دی، دادستانی تهران با انتشار بیانیه‌ای پنج ماده ای از علی مطهری، خواست با حضور در مرجع قضایی در برابر اظهاراتش پاسخگو باشد.

در متن بیانیه‌ دادستانی تهران آمده بود: «نظر بر این‌که آقای علی مطهری، نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه یازدهم دی ماه سال جاری، اظهاراتی را ایراد کرده که صرف‌نظر از جنبه‌ی مجرمانه‌ی آن، واجد مطالب خلاف واقع و کذب علیه قوه قضاییه است، بنابراین به منظور تنویر افکار عمومی، مطالبی به شرح زیر اعلام می‌شود:

1- نامبرده مدعی شده است که اعلام جرم دادستان تهران علیه وی غیرقانونی است؛ این در حالی است که اظهارات نامبرده که طی نطق میان دستور یک‌شنبه هشتم دی‌ماه ایراد شده است، واجد چندین وصف مجرمانه است:

1-1. اظهارات نامبرده دائر بر «راه حل آن مستلزم وجود یک قوه قضاییه مستقل است، نه قوه‌ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تأثیر بپذیرد» متضمن «توهین» به قضات با عبارت «غیرمستقل»؛ ایراد «افترا» به قضات با ادعای «نفوذپذیر» بودن آنان و این‌که قضات تابع دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی هستند و هم‌چنین «نشر اکاذیب» از بابت غیرقانونی خواندن احکام صادره در خصوص برخی مجرمان امنیتی است.

2-1. هم‌چنین ادعای وی مبنی بر این‌ که «قوه قضاییه ما پس از گذشت بیش از چهار سال هنوز نتوانسته تکلیف معاون اول رییس‌جمهور پیشین را در پرونده‌ی بیمه ایران مشخص کند»، مبتنی بر کذب است؛ زیرا از آقای رحیمی تحقیق به عمل آمده و در حال حاضر با صدور قرار وثیقه‌ی مناسب و تأمین آن، آزاد است.

با توجه به مطالب فوق الذکر، اعلام جرم علیه آقای مطهری در راستای انجام وظیفه‌ی قانونی دادستان بوده و توصیه می‌شود نامبرده به جای بیان این گونه اظهارات، با حضور در مرجع قضایی پاسخگو باشد.

2- ادعای آقای مطهری مبنی بر این که: «مرجع قانونی رسیدگی به این امور (مطبوعات) هیأت نظارت بر مطبوعات است و قوه‌ی قضاییه نباید رأساً اقدام کند»؛ بر خلاف مقررات است؛ زیرا بر مبنای این اظهارات، اقدامات قوه‌ی قضاییه در رسیدگی به امور روزنامه‌ها غیرقانونی است؛ در حالی که مطابق ماده‌ی 6 قانون مطبوعات و تبصره‌های آن، اقدامات مطبوعات و دیگر رسانه‌ها که واجد وصف مجرمانه‌ است، قابل تعقیب و مجازات است و این امر در صلاحیت قوه‌ی قضاییه است.

3- اظهار علی مطهری مبنی بر این ‌که: «متأسفانه آقای صادق لاریجانی به جای این‌که به این سوالات در محضر مردم پاسخ دهد، اقدام به اعلام جرم علیه بنده کرده است» نیز خلاف واقع است؛ زیرا رییس محترم قوه‌ی قضاییه شکایتی از وی نکرده و اعلام جرم علیه آقای مطهری، از طریق دادستانی تهران انجام گرفته است.

4- نامبرده مدعی است «نماینده‌ی مجلس حق دارد درباره‌ی همه‌ی مسائل کشور اظهار نظر کند». لازم به ذکر است جواز اظهارنظر نماینده‌ی مجلس به معنای مسوول نبودن وی در قبال اظهاراتِ واجد جنبه‌ی مجرمانه مانند توهین، افترا و نشر اکاذیب نبوده و مطابق اصل بیستم قانون اساسی همه‌ی افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند. بنابراین ایشان نباید انتظار داشته باشد در صورت ارتکاب جرم، از تعقیب و مجازات مصون باشد. هم‌چنین مطابق اصل بیست و دوم قانون اساسی، حیثیت افراد مصون از تعرض است، در حالی که آقای مطهری در اظهارات خود، به قوه‌ی قضاییه و قضات اتهاماتی را وارد کرده که باید در این خصوص پاسخگو باشد.

5- در خصوص اظهار وی مبنی بر این‌که «اگر نماینده‌ی مجلس نتواند این مقدار هم حرف بزند، پس مجلس را تعطیل کنند» باید گفت چنان‌چه هر یک از نمایندگان مجلس از مقام نمایندگی مردم و صحن مقدس مجلس برای ایراد توهین، افترا و نشر اکاذیب علیه دیگران استفاده کند، آن چنان فضای مسموم و مشوشی ایجاد خواهد شد که همه‌ی مقامات و آحاد جامعه از جمله خود ایشان نیز متضرر خواهند شد. بنابراین از آقای مطهری انتظار می‌رود با رعایت شأن نمایندگی و حقوق دیگران، وظیفه‌ی نمایندگی خود را اجرا کرده و از ایراد سخنان واجد وصف مجرمانه خودداری کند.»

پس از انتشار این بیانیه بود که وبسایت شخصی علی مطهری نیز به محاق فیلترینگ رفت و هیچ یک از دستگاه های مسئول نیز در این زمینه اظهار نظر نکردند.


به عنوان فرزند شهید آیت الله مطهری، اجازه ایجاد اختناق در کشور و انحراف در انقلاب اسلامی را نخواهم داد


به گزارش گفت وگو ، فیلترینگ سایت مطهری هم نتوانست مانع اظهارنظرش شود وی ظهر روز یکشنبه در پاسخ به بیانیه دادستان تهرانی، توضیحاتی ارائه کرد و در نامه ای نوشت: " در خصوص بیانیه دادستان تهران چند نکته قابل ذکر است:

1.اشاره به مستقل نبودن و تاثیر پذیری قوه قضائیه در یک نطق، « توهین» یا « افترا» به قضات شمرده نمی شود زیرا اولا روشن است که مخاطب قضات نیستند بلکه مدیریت قوه است و بیانیه نویس خواسته است قضات را به کمک خود بیاورد و ثانیا « توهین » و « افترا » در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است. توهین، جمله یا عبارتی است که شامل الفاظ رکیک باشد و « افترا » نیز دادن یک نسبت ناروا به شخصی با علم به ناروا بودن آن است. آنچه که در نطق من بود، صرفا اعتقاد اینجانب بوده و حداکثر این است که قوه قضائیه بگوید این طور نیست، این قوه مستقل است.

در خصوص زندانیان سیاسی سال 88 نیز در نطق من صرفا به سختگیرانه بودن احکام آنها اشاره شده و از رئیس قوه قضائیه خواسته شده است که در این باره به مردم توضیح بدهد، این هم به هیچ وجه مصداق نشر اکاذیب نیست و حد اکثر این است که رئیس قوه برای مردم استدلال کند که این احکام عادلانه است.

اینها انتقاد است و انتقاد یا وارد است یا وارد نیست، این طور نیست که انتقاد اگر از نظر انتقاد شونده وارد نباشد نشر اکاذیب یا توهین و یا افتراست. در غیر این صورت انتقاد معنی و مصداق پیدا نمی کند.

2.در خصوص عدم تعیین تکلیف معاون اول رئیس جمهور سابق در پرونده بیمه ایران پس از گذشت بیش از چهار سال، توضیح بیانیه حرف اینجانب را تایید می کند.

بنابراین همچنان که قبلا گفته‌ام اعلام جرم قوه قضائیه علیه اینجانب وجاهت قانونی ندارد و خلاف اصول 84 و 86 قانون اساسی است، نماینده مجلس حق دارد درباره همه امور کشور اظهارنظر کند، از این اعلام جرم‌ها بوی استبداد به مشام می‌رسد، بهتر بود رئیس قوه قضائیه با تحمل انتقاد و سپس پاسخ گویی، احترام مجلس را حفظ می کرد.

3.درباره ورود قوه قضائیه به حوزه مطبوعات، روشن است که اگر شاکی خصوصی در کار باشد این قوه موظف به رسیدگی است اما این که دائم به عنوان مدعی العموم وارد حوزه کاری هیئت نظارت بر مطبوعات شود و قبل از بررسی در هیئت، دست به توقیف و لغو امتیاز نشریات بزند، روشن است که علاوه بر مخدوش کردن آزادی بیان، فلسفه وجود هیئت نظارت بر مطبوعات را زیر سوال می برد و قطعا نظر قانون گذار چنین چیزی نبوده است.

4.بیانیه القا می کند که اعلام جرم دادستان تهران بدون اطلاع آقای صادق لاریجانی انجام شده است، این سخن می‌تواند یک شوخی جهت ادخال سرور در قلب مومنین در ایام آغازین ماه ربیع الاول تلقی شود، ما همچنان در انتظار توضیح رئیس قوه قضائیه برای مردم در باره عادلانه بودن احکام زندانیان سیاسی سال 88 و نیز حصر خانگی طولانی مدت آقایان موسوی و کروبی بدون محاکمه هستیم.

5.رسانه ای کردن اعلام جرم علیه اینجانب توسط قوه قضائیه قبل از اعلام به خود این بنده و پیش از اثبات جرم، علاوه بر این که یک عمل مجرمانه است، نشان می دهد که این قوه دنبال تبلیغات و ایجاد رعب برای سایر منتقدان است و الا مسیر قانونی را از طریق هیئت رئیسه مجلس طی می کرد.

6.فیلتر کردن سایت اینجانب نیز خلاف قانون است و دلیل موجهی ندارد.

به طور خلاصه، قوه قضائیه حداکثر کاری که باید در این موضوع انجام دهد این است که برای مردم توضیح دهد که مطلب آن گونه که در نطق من آمده است نیست و بی جهت به عناوین مجرمانه مانند توهین، افترا و نشر اکاذیب تمسک نجوید.

هنوز دیر نشده است و مردم منتظرند، در واقع قاضی و داور واقعی مردم و افکار عمومی هستند.

اینجانب به عنوان نماینده ملت در مجلس شورای اسلامی و به عنوان فرزند شهید آیت الله مطهری به نوبه خود اجازه ایجاد اختناق در کشور و انحراف در انقلاب اسلامی را نخواهم داد. "


آخرین واکنش به جنجال مطهری در مجلس نیز مربوط به نشست هفتگی سخنگوی قوه قضاییه در روز دوشنبه با خبرنگاران بود که وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات علی مطهری و اینکه آیا نماینده مجلس مصونیت دارد یا خیر؟ گفت: " طبق قانون اساسی، نماینده مجلس در راستای وظایف نمایندگی‌اش می‌تواند راجع به هر موضوعی اظهارنظر کند و کسی نمی‌تواند در این زمینه متعرض او شود. اما اگر چنانچه نماینده‌ای در نطق پیش از دستور خود مطلبی گفت و به شخص، نهاد یا یک شخصیت حقوقی توهین کرد حتما می‌شود او را تعقیب کرد؛ زیرا توهین جزء وظایف نمایندگی نیست و اگر نماینده‌ای به نماینده دیگر توهین کرد آن نماینده می‌تواند شکایت کند. اگر نماینده به فردی در خارج از مجلس توهین کند یا افترا بزند یا این کار را در مورد نهاد، شخصیت و مقامی در داخل یا خارج از مجلس انجام دهد، کاملا قابل تعقیب است. یک بخش این است که آیا فردی که در آنجا صحبت می‌کند مصونیت مطلق دارد؟ خیر. در تفسیری که شورای نگهبان ارائه کرد با صراحت و با پنج نوع استدلال گفت که این اصل از قانون اساسی مانع از آن نیست که اگر نماینده‌ای مرتکب جرمی شد، قوه قضاییه نتواند تعقیب کند و اگر چنین باشد این یک تبعیض نارواست و در قانون اساسی ما همه افراد در برابر قانون مساوی‌اند و اگر کسی بتواند توهین کند یا فحش بدهد و مصون باشد این تبعیض نارواست. در تبصره ماده 9 قانون جدید آیین‌نامه داخلی مجلس آمده است که اگر کسی از این ماده تخلف کند، قابل تعقیب است. در تبصره‌ها و مواد دیگری از این قانون، مواردی آمده است که وقت نیست من درباره آنها توضیح دهم، اما باید گفت ممکن است در یکی از این تبصره‌ها اختلاف‌برداشتی شود ولی این امر باید مجرای خود را طی کند. "

اما پینگ پنگ مطهری و دستگاه قضا بین دو طرف محدود نشد و علاوه بر سایت ها و روزنامه ها که هرکدام در تایید یا تخریب مطهری متن ها نوشتند ، نمایندگان مجلس و برخی سیاسیون نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و در نخستین واکنش ها، محمدرضا تابش ، خواهرزاده سید محمد خاتمی و از معدود اصلاح طلبان مجلس، در نطق میان دستور خود  با تاکید بر اینکه نماینده را نمی‌توان به دلیل اظهارنظر و بیان نطق خود در صحن علنی تحت تعقیب قرار داد از هیأت رئیسه مجلس خواست که به دلیل اعلام جرم دادستانی علیه علی مطهری از حیثیت و اقتدار مجلس دفاع کند و با استناد به اصول 84 و 86 قانون اساسی و مواد 77، 78 و 110 آئین‌نامه داخلی در صحن علنی مجلس گفت:  اخطار و تذکر بنده در مورد قضایایی است که متعاقب نطق آقای مطهری رخ داد و بعد از آن قوه قضائیه علیه ایشان اعلام جرم کرد. اتفاقی که باعث زیرسؤال بردن اختیارات و اقتدار مجلس شد در این شرایط فکر می‌کردم که رئیس جلسه طبق ماده 110 آئین‌نامه داخلی دراین رابطه نطقی خواهد کرد که متأسفانه اینطور نشد.

وی با اشاره به اصل 84 قانون اساسی گفت: طبق اصل 84 قانون اساسی هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق اظهارنظر در مورد تمام مسائل داخلی و خارجی کشور دارد. از طرف دیگر مطابق اصل 86 قانون اساسی نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند و یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی‌شان داده‌اند،‌تعقیب یا توقیف کرد. اظهارنظر برای همه مردم آزاد است و برای بیان آن قابل تعقیب نیستند حال اگر اظهارنظر مجرمانه باشد مردم عادی برای آن اظهارنظر قابل تعقیب هستند تفاوت مردم عادی با نمایندگان که باید فساد و وقایع را افشاء و نابرابری و نارسایی‌ها را عنوان کنند،‌در این است که اظهارنظر نماینده حتی اگر مجرمانه هم باشد قابل تعقیب نیست.

تابش ادامه داد: طبق ماده 85 آئین‌نامه اگر نسبت سوئی در نطق نماینده به فردی داده شد، آن فرد می‌تواند توضیحات خودرا به مجلس ارائه کرده تا توضیحات در صحن علنی قرائت شود. اما نمی‌توان به واسطه اظهارنظر نماینده‌ای او را تحت تعقیب قرار داد.اگر فلسفه این موضوع از بین رود دیگر اصل 86 قانون اساسی بیهوده است. از طرف دیگر طبق ماده 77 آئین‌نامه داخلی وظایف نمایندگی به صراحت مشخص شده که شامل نطق، بحث‌های داخل دستور،‌ جلسات کمیسیون‌ها و اظهارنظرهایی برای اعمال اصل 84 قانون اساسی و سایر موارد نظارتی و قانونی است.

تابش خاطر نشان کرد: با توجه به تشریح وظایف نمایندگی در آئین‌نامه برداشت ما از قانون اساسی و بسیاری از حقوقدانان این است که نماینده را نمی‌توان در مقام ایفای وظایف نمایندگی و بیان نطق‌هایش تحت تعقیب قرار داد و حتی اگر اقدام مجرمانه‌ای نیز نماینده‌ای در مقام ایفای وظایف نمایندگی‌اش در صحن علنی یا در نطقش انجام داده باشد نمی‌توان او را تعقیب کرد. از آنجا که حیثیت و اقتدار مجلس مورد خدشه قرار گرفته است از هیأت رئیسه و رئیس مجلس درخواست می‌کنم به عنوان افرادی که سوگند اجرای قانون اساسی و اجرای آئین‌نامه داخلی را خورده‌اند از حیثیت مجلس دفاع کنیم.

پس از تذکر تابش بود که محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مأموریت پیگیری اتفاقات پیرامون نطق هفته گذشته علی مطهری در مجلس و به دنبال آن اعلام جرم دادستانی علیه وی را داد و گفت: طبق قانون اساسی نمایندگان مجلس همچون تمام آحاد مردم در مقابل قانون یکسان هستند به طوری که حتی رهبر معظم انقلاب به عنوان بالاترین مقام تا افراد در پایین ترین مقام مقابل قانون یکسان می‌باشند.

باهنر در عین حال گفت: نکته حساس و دقیق این است که نمایندگان مجلس برای انجام وظیفه نمایندگی آزادند و می‌توانند اظهارنظر کنند. مثلا اگر نماینده‌ای گفت عملکرد فلان وزیر ضعیف است این اظهار نظر در حیطه کار نمایندگی است اما همان نماینده گفت که فلان وزیر دزد است نمی‌توان در این مورد گفت که نماینده اجازه بیان هر نوع حرفی را دارد. قطعا اگر قرار به اظهارنظری از این جنس از سوی نمایندگان باشد باید قانونی و مستند باشد چون آبرو و حیثیت افراد را نمی‌توان به دلیل اختیارات نمایندگی سلب کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان در انجام وظیفه نمایندگی آزادند و کسی حق تهدید آنها را ندارد، گفت: این فرد، فرد بسیار ظریف و دقیقی است که به همین دلیل مجلس هیات نظارتی بر عملکرد نمایندگان دارد.عموما تفاهمی بین دادگاه‌ها و مجلس وجود دارد مبنی بر اینکه اگر قرار بر احضار نماینده‌ای به دادگاه باشد، این موضوع به اطلاع هیأت رئیسه مجلس رسانده میشود و هیأت رئیسه نیز تلاش می‌کند تا مسأله را حل کند. براین اساس اگر اقدام مجرمانه‌ای رخ داده باشد اقتدار مجلس در این است که به اقدام مجرمانه نماینده رسیدگی شود. از طرفی دیگر اگر اقدام یا اظهارنظر انجام شده در جهت انجام وظایف نمایندگی بوده است، باید با مذاکره و تعامل حل شود.


علی مطهری، پسر نوح شد!


سیدمحمدعلی موسوی، نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نطق علی مطهری، او را به پسر نوح (ع) تشبیه کرد و گفت: بصیرت قوه‌ای در قلب شخص است که به نور قدسی منور بوده و به وسیله آن حقایق را درک می‌کند. اصولا ذکر آن همه قصص در قرآن کریم از هابیل و قابیل، موسی و فرعون، ابراهیم و اسماعیل، یوسف و یونس و ناقه صالح نشان می‌دهد که چندین آیه در قرآن در مورد فتنه نازل شده که حکایت از اهمیت قضیه فتنه دارد که مستلزم بصیرت است در حالی که آقای مطهری در نطق میان دستور خود در مورخ 92/10/8 فتنه 88 را چیزی لایلعطف تلقی کرده و فرمودند موضوع فتنه را ورد زبان قرار دادید.

او خطاب به مطهری گفت: جناب آقای مطهری آیا سزاوار است جنایات گروه فرقان را که قاتل آیت‌الله مطهری بود را به دست فراموشی بسپاریم؟ از زمان نزول قرآن مسلمانان هزاران بار آیات مربوط به فتنه را خوانده‌اند و خواهند خواند. آیا به قول شما ورد زبان است یا حکایت از اهمیت موضوع دارد؟ آیا نظام جمهوری اسلامی به اندازه ناقه صالح ارزشی ندارد که خداوند آن را مورد آزمایش مردم آن زمان قرار داد؟ مسلمانان اعصار باید تلاوت کنند تا عبرت بگیرند. آقای مطهری در چه زمانی دیده بودید در ایران آن هم در تهران آن هم از سوی تشکلی به‌اصطلاح مردمی آن هم در ظهر عاشورا که جا دارد انسان به مظلومیت اباعبدالله‌الحسین (ع) خون بگرید یک عده از خدا بی‌خبر که بویی از واقعه کربلا نبرده‌اند به عزاداران و نمازگزاران با چوب و قداره حمله کنند، صفوف نمازگزاران را به هم بزنند، بیت‌المال را غارت کنند، عکس امام را پاره کنند، مساجد را به آتش بکشند، چادرها را از سر زنان بردارند؟ از مردم و از نوه امام یعنی آقای سیدحسن خمینی خجالت نکشند، نظام را زیر سوال ببرند، افراد بیگناه را ترور کنند و درصدد براندازی نظام باشند و از برون‌مرزی‌ها دستور بگیرند و دشمنان شیعه و اسلام و ایران را جریح‌تر و صهیونیست را امیدوارتر کنند؛ آن وقت شما بفرمایید چیزی نبوده که ورد زبان کردید. اگر احترام مقام و مسئولیت شما را نگه نمی‌داشتم می‌گفتم پسر نوح با بدان بنشست. 

محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس اما در اظهارنظری مخالف موسوی گفت که اعلام جرم علیه نطق مطهری خلاف نص صریح قانون اساسی است و با بیان اینکه گرچه ما در محتوا با نطق ایشان موافق نیستیم اما حتی اگر مطالب نادرستی هم عنوان شده باشد اعلام جرم علیه نطق نماینده خلاف نص صریح ماده 86 قانون اساسی است.

سخنان دیگری نیز در واکنش به اظهارات مطهری بیان شد که پرداختن به آن در این مقال نمی گنجد اما این نخستین بار نبود که علیه مطهری اعلام جرم شده بودو پیش از این نیز مطهری در آخرین روزهای مجلس هشتم در اردی بهشت ماه 91 با بیان جملاتی انتقادی از عملکرد سپاه در انتخابات مجلس نهم گفته بود: " دخالت سپاه در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه به صورت حمایت جدی از كاندیداهای مورد نظر خود بود، بسیاری از كاندیداها چه آن‌هایی كه رای آوردند و چه آن‌هایی كه رای نیاوردند این واقعیت را تایید می‌كنند و این امر آفتی برای سپاه و برای آینده انقلاب اسلامی و مخالف توصیه معروف امام (ره) است. وظیفه‌ پاسداری از آرمان‌های انقلاب اسلامی كه در اساسنامه‌ سپاه آمده به معنی دخالت در سیاست نیست، بلكه به معنی مبارزه با گروه‌های مسلحی مانند مجاهدین خلق، فرقان و پژاك است كه قیام مسلحانه كردند.  " این سخنان مطهری نیز با واکنش ها و هجمه های مختلفی علیه وی همراه شد تا جاییکه برخی خواهان جلوگیری از حضور مطهری در مجلس نهم شدند!

به گزارش گفت وگو ، گرچه به نظر می رسد این واکنش ها به سخنان علی مطهری همچنان ادامه داشته باشد، اما باید منتظر ماند و دید که آیا مادر وی شناخت کاملی از همسر و فرزندش دارد یا نماینده خدابنده تشبیه درستی از قیاس مطهری و پسر نوح ارائه کرده است؟


پایانلادن

با سلام از ماست كه برماست اگر قوه قضائيه جناحي عمل نمي كرد و همه آنهايي كه كفه ترازو را نه در روبرو چشمانشان كه در پست سرگذاشته اند همانگونه به ترازوي عدالت دهن كنجي كرده و شعار دفاع از حقوق مردم و حق داران را سرمي دهند از اختلاسهاي بيمه و بانكها و شركتها مشخص است كه چقدر قوه قضائيه ما عادلانه رفتار مي كند بعد عده اي از مردم كه هميشه براي حضرات حكم سياه لشكري را دارند بايد زير بار مخارج يك نان و دونان روزمره خود خرد و شكننده شوند واي از آن روزي كه اگر به قيامت هم ايمان نداريد و فقط مردم را با سياستهاي خرافه خود از خدا ترسانده ايد دنيا بازتاب بديست
سعيد

علي مطهري تنها صداييست كه در مجلس از سوي ملت شنيده مي شود
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: