1:55 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: 474 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۶ مهر - 9:10 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
بیست و ششم مهر سالروز شهادت شهید شوشتری و یارانش؛

یادنامه ای برای شهید والا مقام نورعلی شوشتری

نور‌علی شوشتری که‌‌ سال‌های متمادی منصب خادمی افتخاری بارگاه ملکوتی امام رضا‌(ع)‌را عهده‌‌ دار بود‌، بارها در جمع همرزمانش گفته بود‌:......

 

گفت و گو نیوز: به راستی که شهدا شمع محفل بشریتند. و به راستی که باید اموخت از این بزرگان درس ازادگی و انسانیت را. ایران وطنم به خود ببال برای داشتن چنین فرزندانی. ایران وطنم ازادی و پیروز تا چنین فرزندانی داری. مردان بزرگی که زندگی واسایش دنیوی خود را فدا کردند تا نام اسلام و ایران بماند با عزت. و باید غبطه خورد و افسوس برای از دست دادن چنین برگوارانی. از حرف تا عمل به راستی چقدر راه است؟ راهی بس طولانی و بزرگ. و امتحانی شگرف. چه خوش گفت اوینی که همه ما را در زندگی عاشورایست.

بیست و ششم مهر سالگرد شهید بزرگوار شوشتری است. شهیدی که با همه وجود در سنگر اسلام حضور داشت و ماندگان در راه به حال او و یارانش غبطه می خورند. امام خمینی خطاب به علمای حوزه و دانشگاه فرمودند که این همه سال عبادت کردید و درس خواندید. بروید وصیت نامه شهدا را هم بخوانید(نقل به مضمون). براستی سخن حقی است و خواندن وصیت نامه این بزرگان وارشته و شهیدان راه حق مسیر زندگی آدمی را اصلاح می کند. 

شهیدشوشتری در وصیت نامه اش نوشته است:  دیروز ازهرچه بودگذشتیم - امروزازهرچه بودیم گذشتیم. آنجاپشت خاکریزبودیم و اینجادرپناه میز. دیروزدنبال گمنامی بودیم و امروز مواظبیم ناممان گم نشود. جبهه بوی ایمان میداد و اینجا ایمانمان بومیدهد. آنجا بر درب اتاقمان مینوشتیم یاحسین فرماندهی ازان توست؛ الان مینویسیم بدون هماهنگی واردنشوید. الهی نصیرمان باش تا بصیرگردیم، بصیرمان کن تا ازمسیربرنگردیم. آزادمان کن تا اسیرنگردیم.

 

زندگی این شهدا راه حق نیز باید سرلوحه قرار گیرد. شهید بزرگوار شوشتری، از آن جنس افراد خاکی و دوست داشتنی و از جنس همین مردم بود. با هم زندگی نامه اش را که بخوانیم بیشتر با او انس خواهیم گرفت و در زندگی شخصی مان نیز می توانیم سیره و راه و منش او را پیاده کنیم.

نورعلی شوشتری در سال 1327 در روستای سرولایت شهرستان نیشابور به دنیا آمد. وی که از فرماندهان پرافتخار و یادگاران نامدار دفاع مقدس محسوب می شود در دوران قبل ازانقلاب با ارادت ویژه‌ای که نسبت به مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای داشت، به طور مرتب در جلسات ایشان شرکت می نمود و بدین طریق با فضای مبارزه ارتباط داشت. در دوران بعد از انقلاب و به ویژه در زمان دفاع مقدس نیز درعملیات‌های مختلف_ خصوصاً در جبهه غرب_ حضوری فعال داشت.

سردارشوشتری که افتخار همرزمی شهیدان بزرگواری چون شهید باکری و شهید برونسی را در کارنامه زرین خود داشت در اکثر عملیات‌ها با مسئولیت‌های مختلف به ویژه فرماندهی محورهای عملیاتی حضور فعال داشت؛ هفت بارجراحت شدید داشت و تحمل درد و رنج ناشی از آن ماحصل این حضور فعال و مخلصانه بود. این حضورها و رشادت‌ها افتخار جانبازی راچون برگ زرین دیگری برای کتاب زندگی سراسر مجاهدت او به ارمغان آورد.

با وقوع عملیات مرصاد به توصیه مقام معظم رهبری، مسئولیت این عملیات غرور‌آفرین را بر عهده گرفت. از شهید صیاد شیرازی نقل است که شوشتری در این عملیات فرماندهی شایسته‌ای را از خود به نمایش گذاشت تا جایی که در تماس مرحوم حاج سید احمد خمینی با وی و ابلاغ گزارش پیشرفت عملیات توسط آن مرحوم به امام خمینی‌(ره)‌، حضرت امام خطاب به سردارشوشتری می‌فرمایند :‌‌«در این دنیا که نمی‌توانم کاری بکنم. اگر آبرویی داشته باشم درآن دنیا قطعاْ شما را شفاعت خواهم کرد.»

فرماندهی لشکر 5 قرارگاه نجف، فرماندهی قرارگاه حمزه و جانشینی فرمانده نیروی زمینی سپاه برخی از مسئولیت‌‌های این فرمانده بزرگ و شهید والا مقام است. وی از اول فروردین 1388با حفظ سمت، فرماندهی قرارگاه قدس زاهدان را نیز عهده‌دار شد و موفق گردید با تلاشی پیگیر و مجاهدتی خستگی ناپذیر، ایجاد اتحاد بین طوایف شیعه و سنی را در این استان به افتخارات خود بیفزاید.

نور‌علی شوشتری که‌‌ سال‌های متمادی منصب خادمی افتخاری بارگاه ملکوتی امام رضا‌(ع)‌را عهده‌‌ دار بود‌، بارها در جمع همرزمانش گفته بود‌:......

«آرزو دارم در میدان جنگ باشم و به شهادت برسم و جسم ناقابلم در راه خدا تکه تکه شود‌».

سردار نور‌علی شوشتری صبح روز یکشنبه 26/7/1388 در منطقه پیشین سیستان و بلوچستان طی یک عملیات تروریستی در سن 61سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

روحش شاد‌‌ و ‌راهش پررهرو‌باد

 

 

 تنظیم: ابراهیم گراوندرفیق

مرد نکو نام نمیرد هرگز مرده آن است که نامش به نکوئی نبرند روحت شاد باد دلاور
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: