8:13 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
کد خبر: 61242 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۰ بهمن - 12:53 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
تاثیر شاخص بورس بر تولید

نگاهی بر بازار سهام

سید محمد آل طه

از امروز بخش تازه‌ای در گفتگو نیوز را شروع خواهیم کرد 

در این بخش به اقتصاد به صورت کلی و تعریف مفاهیم و همچنین تشریح بورس خواهیم پرداخت ابتدا به 
شاخص بورس بر شاخص تولیدات صنعتی خواهیم پرداخت 
عبدالناصر_همتی، رئیس بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود مدعی رشد مثبت تولیدات صنعتی ۲۳۰ شرکت صنعتی حاضر در بورس شد.
 از منظر کارشناسی اقدام دولت حسن_روحانی ریاست جمهوری ایران  برای جذب نقدینگی به بازار سهام، آن‌هم بعد از روی کار آمدن عبدالناصر همتی، مهم‌ترین و موفق‌ترین اقدام اقتصادی دولت در چند سال اخیر به شمار می‌رود. 
اقدام هوشمندانه‌ای که برای مهار حجم بزرگ نقدینگی سرگردان در جامعه بسیار لازم بود. نقدینگی بزرگی که بیشتر بعد از تزریق بی‌حساب منابع مالی حاصل از فروش سنگین نفت در دوره ریاست‌جمهوری محمود_احمدی‌نژاد شکل گرفته است و بزرگ‌ترین عامل ایجاد تورم و تعطیلی اقتصاد کشورمان به حساب می‌آید.
 اما در مورد سطح_معیار قیمت‌های بازار سهام در عرضه‌های اولیه میتوان گفت که 
عرضه‌ اولیه‌ی نماد کلر (شرکت کلر پارس) یک بار دیگر نشان داد که از دید سازمان_بورس سطح معیار قیمت‌های بازار سهام دیگر بسیار بالاتر از سطوح قبلی آن ارزیابی می‌شود و از منظر رسمی، بازار دچار هیچ نوع حباب و هیجانی نیست.
نکته‌ای که خیلی از شرکت های حقوقی که سهام خود را از دست داده‌اند روی آن مانور می‌دهند ولی حقیقت چیز دیگریست.  
اینکه سهام یک نماد تازه‌وارد مثل کلر که هنوز از منظر بازار محک نخورده و مورد ارزیابی و معامله‌ی سهام‌داران قرار نگرفته، با ۲۸۵۰ درصد بالاتر از ارزش اسمی آن عرضه می‌شود، بازگوی نگاه رسمی و دولتی به بازار سهام است. بازاری که ارزش کلی آن، بعد از رشد ۱۵۰ درصدی از آغاز سال ۹۸ تا به امروز، در تازه‌ترین آمار، حدود ۳۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. 
 در پایان میتوان چنین نتیجه گرفت که امروز سهام بیش از ۳۰ درصد شرکت‌های حاضر در بورس تهران، صرف‌نظر از ارزندگی و کوچکی و بزرگی شرکت‌ها، با میانگین بالای چهار و پنج هزار تومان خرید و فروش می‌شود و در این میان تعداد قابل توجهی از سهم‌ها نیز، یا از مرز ۱۰ هزار تومان گذشته‌اند و یا در آستانه‌ی پنج رقمی شدن هستند. 
در مقام مقایسه، سهام تعداد زیادی از شرکت‌ها، که نقش کلیدی آن‌ها در اقتصاد کشور و رفع نیازهای داخلی بر کسی پوشیده نیست، متاسفانه هنوز در سطوح قیمتی بسیار پایین معامله می‌شوند. 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: