7:04 عصر | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
کد خبر: 59995 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۲۸ تير - 10:02 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
دکتر رسول منتجب‌نیا

آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه انتخابات شوند

حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا؛ رئیس هیات موسس حزب در شرف تاسیس "جمهوریت" با اشاره به اینکه دلخوری به حق آرای خاکستری از اصلاح‌طلبان نباید موجب دلسردی و کناره‌گیری آنها از انتخابات شود، گفت: آرای خاکستری که ساختار مدیریتی اصلاح‌طلبان و شیوه تهیه لیست انتخاباتی آنها را قبول ندارند، خودشان با طرحی جدید و به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه همه افراد و جمعیت‌های کشور با هر سلیقه و عقیده‌ای باید نسبت به سرنوشت کشور حساس بوده و برای تعیین سرنوشت خود، متعهدانه و فعالانه در انتخابات شرکت کنند، اظهار کرد: کناره‌گیری، بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی منطقی نیست، البته حضور در صحنه و سرنوشت‌سازی هم بدان معنا نیست که هرچه حاکمیت بگوید دقیقاً عمل شود یا به هر لیست جریان‌های سیاسی بدون توجه به اعضای لیست رای داد.
وی ادامه داد: حضور و مشارکت در انتخابات به این معنا است که افراد و جریان‌ها درباره انتخابات اظهارنظر کرده و موجودیت خود را اعلام کنند، در این بین ممکن است به سی نفر در تهران رای دهند یا یک نفر. مهم اصل حضور در انتخابات و پرهیز از کناره‌گیری است. بعضی فکر می کنند که وقتی ما از حضور صحبت می‌کنیم، یعنی بدون چون و چرا هر تصمیمی گرفته شده است را بپذیرند و به هر کاندیدا یا لیست رای دهند. من می گویم بی تفاوتی در انتخابات کار درستی نیست، زیرا انتخابات تنها روزنه ورود مردم به حاکمیت است.
این فعال سیاسی همچنین با اشاره به اینکه در سال ۹۶ شعار داده شد که اصولگرا و اصلاح‌طلب دیگر مورد علاقه مردم نیستند، تصریح کرد: این شعار را برخی مبنا قرار دادند که مردم از این دو جریان زده شده اند، در حالیکه این شعار به این معنا نیست که همه مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان صرف‌نظر کرده و دنبال راه سوم هستند. اصولگرایان همچنان حامیانی دارند. حامیان اصلاحات نیز به تفکر خود پایبند هستند.
منتجب نیا در ادامه خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از آرای خاکستری یا سرگردان هم وجود دارد که در روزهای آخر انتخابات و بعد از تحلیل شرایط و تابع فضای حاکم رای خود را به صندوق می‌اندازند. این‌ها از اصولگرایان دل کنده‌اند و مثل انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۶ یا از اصلاح‌طلبان حمایت می کنند یا مثل انتخابات دوره هفتم مجلس یا دوم شورای شهر تهران، دل‌زده و دلسرد می شوند.
وی با اشاره به اینکه عدم حضور آرای خاکستری موجب ایجاد رقابت نزدیک میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهد شد، گفت: آرای خاکستری اصولگرایان را قبول ندارند و در حال حاضر بخاطر عملکرد دولت، رابطه میان آن‌ها و اصلاح‌طلبان تیره شده است. این آرا به دلیل اینکه دولت نتوانسته است مطالبات را محقق کند، از اصلاح‌طلبان انتقاد دارند.
رئیس هیات موسس حزب "جمهوریت" با بیان اینکه آرای خاکستری منتقد اصلاح‌طلبان چه راه‌حلی در پیش‌رو دارند، افزود: اگر آنها بی‌تفاوت شوند، سرنوشت خود را به دست دیگران می‌دهند که این راه حل درستی نیست.
منتجب نیا تاکید کرد: ورود مستقل آرای خاکستری هم شور و هیجان انتخابات را گسترش می دهد و هم افراد کارآمدتر وارد مجلس می شوند. دلخوری به حق آرای خاکستری از اصلاح‌طلبان نباید موجب دلسردی و کناره‌گیری آنها از انتخابات شود. من معتقدم این‌ها که به اصلاح‌طلبان انتقاد دارند، از خود اصلاح‌طلبان اصلاح‌طلب تر هستند.

وی ادامه داد: در این بین مشکل تایید صلاحیت‌ها برای این قشر ممکن است مطرح شود اما اگر قهر نکرده و از همین حالا در صحنه حضور داشته باشند و تشکل‌ها و نخبگان آنها با مردم حرف بزنند و مقامات اجرایی و نظارتی نیز برخورد خطی و جناحی نداشته باشند، تا حد زیادی این مشکل هم حل می شود.

منبع/ایسنانظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: