5:18 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
پرسش
کد خبر: 61056 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي - 6:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
رفت و برگشت جوابیه بین دولت و شورای نگهبان؛

جدال بر سر انتخابات

حدود ۴۰ روز تا انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده است و تکلیف وضعیت رد صلاحیت‌های نامزدها هنوز مشخص نشده است. ولی شاید خط مشی انتخابات را مقام معظم رهبری در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه مشخص کردند؛ ایشان با اشاره به تلاش دشمنان برای بی انگیزه کردن مردم از حضور در انتخابات گفتند: «باید همه مراقب باشیم که مبادا دشمن این خواسته را محقق و انتخابات را کمرنگ و بی رونق کند».

به گزارش گفتگونیوز ، حدود ۴۰ روز تا انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده است و تکلیف وضعیت رد صلاحیت‌های نامزدها هنوز مشخص نشده است. ولی شاید خط مشی انتخابات را مقام معظم رهبری در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه مشخص کردند؛ ایشان با اشاره به تلاش دشمنان برای بی انگیزه کردن مردم از حضور در انتخابات گفتند: «باید همه مراقب باشیم که مبادا دشمن این خواسته را محقق و انتخابات را کمرنگ و بی رونق کند».

این سخنان نشان از آن دارد که انتخابات بی‌رونق جایی در نقشه راه نظام ندارد؛ اما انتخابات چگونه پر رونق می‌شود و چگونه سرد و کم‌رونق؟ موضوع ساده است؛ اگر قرار باشد که انتخابات کم‌رونق نباشد باید گروه‌های سیاسی متفاوت در انتخابات نماینده داشته باشند؛ چرا که لااقل حضور همه سلایق به ورود طیف‌های مختلف اصولگرا اتلاق نمی‌شود.

پس از وقایع آبان ماه و اعتراضات به بالا رفتن قیمت بنزین، برخی از اصلاح‌طلبان بر آن شدند که برای انتخابات ثبت‌نام نکنند و وارد این عرصه نشوند؛ در سوی دیگر برخی اصلاح‌طلبان معتقد بودند که نباید صندوق رای را رها کرد و زیر آتش‌بارشبکه‌های اجتماعی وارد گود شدند. اما درصد بسیار زیادی از اصلاح‌طلبان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند تا از همان ابتدا خط مشی شورای نگهبان نمایان‌تر شود. البته پیش از رد صلاحیت از سوی هیات‌های نظارت شورای نگهبان، برخی چهره‌هایاصلاح‌طلب نیز از سوی هیات‌های اجرایی که دولت مسئول آن است رد شده بودند؛ ‌مانند بهرام پارسایی از نمایندگان پیگیر استیضاح وزیر کشور.

این در حالی بود که از بین نمایندگان فعلی بنا به گفته کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ۹۰ نفر رد صلاحیت شده‌اند. اما کدخدایی ادعایی بزرگ کرده که باید بررسی شود. او مدعی شده که «۹۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس، از سویهیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند که اکثر آنها به دلیل سوءاستفاده مالی و اقتصادی بوده است». این ادعا در حالی مطرح می‌شود که لااقل اکثر اعضای فراکسیون امید که رد صلاحیت شده‌اندبنا به اعلام شورای نگهبان به آنها، مستند به بندهایی بوده که آنها را متهم به عدم التزام به اسلام یا نظام کرده بود؛‌ یعنی اتهاماتی غیر اقتصادی و صرفا سیاسی و خلاف ادعای سخنگوی شورای نگهبان.

پس از ردصلاحیت‌های گسترده از سوی شورای نگهبان واکنش‌های زیادی در این بین شکل گرفت. بسیاری از نمایندگان به رد صلاحیت خود معترض بودند و اعتراضشان را ثبت کردند؛ در این بین علی مطهری اعتراض خود را علنی بیان کرد و متن اعتراض را منتشر کرد. الیاس حضرتی هم با انتشار نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی از شورای نگهبان انتقاد کرد.

اما رییس‌جمهوری در هیات دولت وارد میدان شد و به شدت از ردصلاحیت‌هایصورت‌گرفته توسط هیات‌های نظارت انتقاد کرد: «همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آنرا رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا ۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰نفرکاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد».

رییس‌جمهوریادامه داد: «مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعا ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام ۸۳ میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف، باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است در حالیکه شما یک جناح و جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. باید حواسمان را جمع کنیم».

اما این سخنان به مذاق سخنگوی شورای نگهبان خوش نیامد و در توییتی علیه رییس‌جمهوری نوشت: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است».

چند ساعت بعد روابط عمومی دفتر رییس‌جمهوریدرجوابیه‌ایاظهارات کدخدایی را «واکنشی کاملا شتاب زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد» توصیف کرد و نوشت: «با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است.امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفا بازگو کننده نظرات شخصی وی و نه نظر و دیدگاه رسمی نهاد مقدس شورای نگهبان باشد».

دقایقی بعد شورای نگهبان هم بیانیه‌ای صادر کرد، سخنان روحانی را «نشان از بی‌اطلاعی ایشان نسبت به روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت استانی و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات»دانست و نوشت:‌ «زیبندهیک مقام اجرایی رسمی نیست که بدون تحقیق و بی‌محابا درباره افراد فاقد صلاحیت سخن بگوید».

اما فردای آن روز هم وزیر کشور در نامه‌ای به کدخدایی ادبیات او را در شان رییس‌جمهوری ندانست.

این رفت و برگشت بیانیه‌ها و نامه‌ها بین دولت و شورای نگهبان نشان می‌دهد که دولت بر حضور همه گروه‌ها اصرار دارد و در مقابل شورای نگهبان برراه و روش خود اصرار می‌کند؛ اما هر کدام که بر راه خود اصرار کنند قاعدتا باید نتیجه آن انتخابات پر رونق باشد و نه قهر با صندوق‌های رای.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: