11:58 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
کد خبر: 64548 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير - 11:17 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
روحانی در جلسه هیات دولت:

تاکید امام و رهبری همواره حفظ احترام وزیر امور خارجه بوده است

این یکی از نمودهای همراهی و همکاری سه قوه است و همه بدانند که نظر هر سه قوه واحد است، کل دولت و قوای سه گانه یک نظر دارند و آن اینکه هر کسی که کالایی را صادر می‌کند، باید ارز را به کشور برگرداند، مخصوصاً در شرایطی که آمریکایی‌ها کشور را تحت فشار گذاشته‌اند و همه ما باید در مقابل توطئه آمریکا ایستادگی کنیم.

رییس‌جمهور گفت: در هر کشوری که دارای قدرت ملی است، یعنی قدرت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هرکدام یک سمبلی دارد، سمبل قدرت سیاسی کشور وزارت خارجه و نماد آن شخص وزیر خارجه است، امام در دوران رهبری‌شان همیشه به این نکته اهمیت خاصی قائل بودند که وزیر خارجه مورد احترام باشد، مقام معظم رهبری هم همیشه از وزارت خارجه و دولت حمایت کردند.


به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیات دولت طی سخنانی با تاکید بر اینکه ارزهای صادراتی باید به کشور برگردد، گفت: مساله بازگرداندن ارزهای صادراتی به کشور با نظر مثبت سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تصویب شد و سایر رؤسای قوا هم از این مساله حمایت کردند که حتی در صورت برنگرداندن ارزهای حاصل از صادرات، با خاطیان برخورد شود.

وی ادامه داد: این یکی از نمودهای همراهی و همکاری سه قوه است و همه بدانند که نظر هر سه قوه واحد است، کل دولت و قوای سه گانه یک نظر دارند و آن اینکه هر کسی که کالایی را صادر می‌کند، باید ارز را به کشور برگرداند، مخصوصاً در شرایطی که آمریکایی‌ها کشور را تحت فشار گذاشته‌اند و همه ما باید در مقابل توطئه آمریکا ایستادگی کنیم.

روحانی در ادامه اظهار داشت: مساله‌ دیگری که من لازم می‌دانم تاکید کنم، مناسبت‌های تیرماه و به ویژه 23 تیرماه است که یکی از روزهای تاریخی ما بود. من در اینجا می‌خواهم از مقام معظم رهبری به دلیل حمایت‌های ایشان از سیاست خارجی دولت و همچنین از شورای عالی امنیت ملی که در این زمینه همواره کمک کردند و از وزارت امور خارجه تشکر کنم.

وی افزود: در هر کشوری که دارای قدرت ملی است، یعنی قدرت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هرکدام یک سمبلی دارد، سمبل قدرت سیاسی کشور وزارت خارجه و نماد آن شخص وزیر خارجه است، امام در دوران رهبری‌شان همیشه به این نکته اهمیت خاصی قائل بودند که وزیر خارجه مورد احترام باشد، مقام معظم رهبری هم همیشه شاهد بودیم که از وزارت خارجه و دولت حمایت کردند.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌های گذشته توسط وزارت خارجه، بیان داشت: در مدت این ۷ سال کارهای بسیار عظیم و بزرگی صورت گرفت، این کارها آن اندازه باعظمت است که دشمنان هم حاضرند در مقابل عظمت این کار هزینه آن را بپذیرند و قبول کنند، در این مدت قطعنامه‌های شورای امنیت کنار گذاشته شد، آن‌هم قطعنامه‌های فصل ۷ یعنی یک کار بدون نظیر در تاریخ را شما ملاحظه می‌کنید که شش قطعنامه فصل ۷ در شورای امنیت علیه ایران تصویب شده و بدون اینکه یک روز و یک لحظه اجرا شود، همگی در یک روز لغو شود.

وی در ادامه ابراز داشت: لغو این قطعنامه‌ها یک کار عظیم و بزرگ در تاریخ ایران و تاریخ جهان بود که پرونده‌ ایران را بست، آن هم پرونده‌ای که اسرائیل و آمریکا آرزو داشتند که این پرونده را سالیان دراز و یا برای همیشه ادامه دهند، اتفاق دیگر درخصوص FATF  بود، بعد از اینکه سال‌ها در دولت دهم حاضر نشدند ایران را بپذیرند، دولت یازدهم کاری کرد که از تحریم FATF و لیست سیاه آن خارج شویم، این کار عظیم و بزرگی بود که وزارت خارجه و وزارت اقتصاد ما در دولت یازدهم انجام دادند.

روحانی اظهار کرد: کنوانسیون دریای خزر انجام گرفت، توافق با عراق برای لایروبی اروند در بغداد انجام گرفت و توافق اوراسیا با حضور ما در این اتحادیه انجام شد این‌ها اقدامات بسیار مهمی بوده که توسط دولت انجام شده است.

وی افزود: ما اساساً‌ برای روابط خارجی یک نگاه استراتژیک داشتیم و داریم، نگاه ما تعامل بسیار خوب و سازنده با کشورهای منطقه و همسایه است، ما با بسیاری از کشورهای همسایه روابط خوب و نزدیکی داریم همچنین رابطه خوبی با کشورهای مهم آسیایی و اروپایی مانند چین، هند و روسیه داریم و رابطه با اروپا نیز مدنظر ما بوده است  متاسفانه خود اروپایی‌ها تحت فشار آمریکا به تعهدات به خوبی عمل نکردند. در ارتباط با آمریکای لاتین و آفریقا نیز ما همیشه به دنبال آن بودیم که روابط خوب و نزدیکی با این کشورها داشته باشیم؛ بنابراین این روابط هم به خوبی ادامه پیدا کرد.

رییس دولت دوازدهم بیان کرد: کار وزارت خارجه که من شاهد هستم به طور مداوم در حال فعالیت هستند؛ هدف اصلی دشمنان ما و در رأس آن آمریکا و صهیونیسم از فشارها و تفرقه‌افکنی‌ها اول جدایی بین ملت و نظام است و هدف دومشان ایجاد اختلاف بین قوای سه گانه و مسئولان کشور است که ما نباید به آمریکا و اسرائیل اجازه چنین کاری را دهیم، دولت همیشه خواهان روابط صمیمی برادرانه در چارچوب قانون اساسی با قوه مقننه و قوه قضاییه است.

وی اضافه کرد: امروز هم تصمیم ما همین است و این تصمیم را همیشه ادامه خواهیم داد و ان‌شاالله تصمیم دو قوه دیگر نیز همین باشد، امروز خواست مردم این است که سه قوه دست به دست یکدیگر دهند تا بتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

رییس جمهور افزود: امروز نه شرایط تنش است و نه شرایط بگو مگو است، کشور ما در شرایط تحریم و فشار و کرونا است، ما دست صمیمانه و برادرانه‌مان را به سمت مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه و نیروهای مسلح تحت هدایت‌های مقام معظم رهبری دراز می‌کنیم، که همه در کنار هم کار کنیم.

روحانی گفت: ما قصد داریم همه طرح‌های نیمه کارمان را تکمیل کنیم و نگذاریم توطئه‌های دشمن محقق شود؛ در ۱۹ تیر افتتاح‌های مهمی خواهیم داشت که یکی از افتتاح‌های ما به ۳/۵ میلیون تن آهن اسفنجی و یکی دیگر از افتتاح‌ها به پروژه بافت بلوچ مربوط می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اختیار تصمیم‌گیری درباره وضعیت کرونا به استان‌ها واگذار شده است، اظهار داشت: هر تصمیمی که در استان‌ها گرفته شود و کمیته اجتماعی و بهداشتی آن را تایید کند؛ اجرایی و عملی می‌شود؛ بنابراین برخی از محدودیت‌ها را به اختیار استان‌ها قرار دادیم.

وی تصریح کرد:  در جاهایی که پرجمعیت است، این اختیار را به وزارت بهداشت و درمان دادیم که این مکان‌ها پلمب شود. اجتماعاتی که به صورت مجلس عزا و مجلس شادمانی باشد، تا اطلاع ثانوی برای اینکه از مردم حفاظت و حراست کنیم، تعطیل است.

روحانی با بیان اینکه تصمیم گرفتیم در جاهای شلوغ مانند، مترو، بازارچه‌ها، اتوبوس، ادارات و مکان‌هایی که شلوغ است زدن ماسک الزامی و هر کسی که تمرد کند، خدمات به او ارائه نشود، گفت: همه توقع ما این است که با همکاری هم بتوانیم تا پایان تیرماه با اجرای برنامه‌هایی که داریم، وارد مرداد آرام‌تری شویم و مرداد و شهریور برای ما ماه‌های آرام‌تری باشد. امیدواریم که فصل پاییز هم گرفتاری در مورد آنفولانزا وجود نداشته باشد.

وی تاکید کرد: تلاش داریم  بتوانیم در قدم اول سلامت مردم و در قدم بعدی معیشت مردم را به خوبی تامین کنیم.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: