6:25 عصر | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 30265 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۰ تير - 11:02 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
علی عباسپور تهرانی رییس سابق کمیسیون آموزش مجلس

استیضاح زودهنگام و هزینه دار

مجلس باید حق قانونی وزیر علوم را به رسمیت بشناسد و متوجه این نکته باشد که اگر خاستگاه سیاسی وزیر نیز با نمایندگان متفاوت باشد، دلیلی بر اعمال فشار بر او نیست.

به تازگی طیفی از نمایندگان مجلس با حدود 50 امضا، به دنبال استیضاح وزیر علوم هستند؛ مساله ای که در قانون صراحتا به عنوان حق قانونی نمایندگان مجلس تاکید شده اما به عنوان یکی از مخالفان این طرح استیضاح با توجه به سوابقم در دانشگاه ها و کمیسیون آموزش مجلس به ذکر چند نکته در این باره می پردازم:


1- یکی از علت های اصلی که طرح استیضاح آقای رضا فرجی دانا، وزیر علوم می تواند عجولانه باشد، این است که وزارت علوم در مقایسه با سایر وزارتخانه های دولت دیر تر کار خود را شروع کرد. دلیل آن هم عدم رای اعتماد مجلس به گزینه هایی همچون آقای میلی منفرد بود که باعث شد این وزارتخانه دیر تر کار خود را آغاز کند. همین مساله باعث می شود که در تحلیل ها از عملکرد آقای دکتر فرجی دانا نباید عجول باشیم و به نظر من باید به ایشان فرصت داد تا برنامه هایی که در زمان گرفتن رای اعتماد مطرح کردند را اجرایی کند. بر همین اساس به نظر می رسد باید جو ناآرام میان وزارت علوم و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کاهش یابد و وزیر علوم با فرصت مناسب و به هنگامی که دارد بتواند برنامه های این وزارتخانه را پیش ببرد.

2- از سوی دیگر آنچه طی روزهای گذشته در دلایل استیضاح آقای دکتر فرجی دانا مطرح می شود، بحث هایی همچون «نگرانی از کندشدن روند علمی کشور با اقدامات و انتصابات» ایشان است که در لابه لای اظهارات برخی نمایندگان دیده می شود. با توجه به سیمای علمی کشور، تجربیات علمی دکتر فرجی دانا و سابقه اینجانب در مجلس و مدیریت آموزشی کشور به نظر می رسد، این اظهارات تا حد زیادی حساسیت های بیش از اندازه و بی مورد است. ناظران دانشگاهی در کشور همگی بر این مساله واقف هستند که حرکت علمی کشور وابسته به یک فرد یا یکی، دو مورد تصمیم بنده در وزارت علوم نیست. از ابتدای انقلاب تا به امروز وزرای زیاد و دولت هایی با نگرش های سیاسی متفاوتی آمده اند و حرکت علمی کشور متوقف نشده است و دانشگاه ها در مسیر علمی خود حرکت می کنند. نکته دیگر سوابق علمی و اجرایی موفق فرجی داناست که به نظر من می تواند به تسریع حرکت علمی در کشور کمک کند. به همین دلیل؛ وزیر علوم، نه می تواند و نه اراده آن را دارد که حرکت علمی در کشور را متوقف کند.

3- نکته مهم دیگری که نمایندگان مجلس باید مدنظر داشته باشند، حق قانونی آقای فرجی دانا برای انتخاب روسای دانشگاه هاست. چرا که روسای دانشگاه ها یکی از اصلی ترین بازوهای اجرایی برنامه های فرجی دانا هستند و همیشه این حق را ما برای وزیر علوم قایل بودیم. حتی در برخی دولت ها مثل دولت نهم و دهم که دولت نهم ادامه دهنده راه دولت دهم بود و رویکرد ها همان رویکرد های قبل بود، شاهد این مساله بودیم که وزرای جدید بازهم اقدام به تغییر روسای دانشگاه ها می کردند و ما هم در آن زمان در کمیسیون آموزش مجلس این حق قانونی وزرا را به رسمیت می شناختیم.

4- در مجموع می توان گفت استیضاح فرجی دانا زودهنگام و هزینه دار است. به نظر می رسد هم مجلس و هم وزارت علوم باید به دنبال تعامل با یکدیگر باشند. مجلس باید حق قانونی وزیر علوم را به رسمیت بشناسد و متوجه این نکته باشد که اگر خاستگاه سیاسی وزیر نیز با نمایندگان متفاوت باشد، دلیلی بر اعمال فشار بر او نیست. از طرف دیگر وزیر علوم نیز باید با تعامل با مجلس تا جایی که در توان دارد، در انتصابات خود افرادی را معرفی کند که اکثریت مجلس نظر متفاوتی نسبت به آنان نداشته باشد.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: