8:21 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي
کد خبر: 2782 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر - 4:02 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
فرماندهی مرزبانی ناجا خبر داد؛

کشف بزرگ‌ترین محموله مواد مخدر بعد از انقلاب

محموله‌ای به وزن ۱۱ تن و ۳۶ کیلو گرم هنگ مرزی جکی گور در استان سیستان و بلوچستان توسط مرزبانان جمهوری اسلامی ایران کشف شد که ۱۰ تن و ۶۹۳ کیلو گرم تریاک و بقیه آن حشیش بود.

 فرماندهی مرزبانی ناجا گفت: بزرگ‌ترین محموله قاچاق مواد مخدر به میزان ۱۱ تن در هنگ مرزی سیستان و بلوچستان کشف شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار حسین ذوالفقاری در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها اظهار داشت: محموله‌ای به وزن ۱۱ تن و ۳۶ کیلو گرم هنگ مرزی جکی گور در استان سیستان و بلوچستان توسط مرزبانان جمهوری اسلامی ایران کشف شد که ۱۰ تن و ۶۹۳ کیلو گرم تریاک و بقیه آن حشیش بود.

سردار ذوالفقاری ادامه داد: این عملیات در طول ۱۸ روز به طول انجامید و روش‌های مختلفی در این باره اتخاذ شد و نهایتا تصمیم بر این شد تا از سه محور مسیر ورود را کنترل کنیم.

وی اضافه کرد: به صورت نامحسوس مرز توسط مرزبانی کنترل شد و نیرو در سه معبر مستقر شدند و توانستند بر عملیاتی ۷ دستگاه خودرو حامل مواد مخدر را شناسایی کنند که طی درگیری انجام شده سه خودرو واژگون و یک نفر از قاچاقچیان به نام لیاقت فلاحی کشته شد که از آثار خون برجای مانده مشخص شد که برخی از قاچاقچیان مجروح و از نقطه صفر مرزی فرار کردند.

ذوالفقاری اظهار داشت: این عملیات و این کشف در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی بی‌سابقه بود و این نشانه استعداد مرزبانی کشور است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد ۹ ماهه مرزبانی ناجا خاطرنشان کرد: در طول ماه‌های گذشته بیش از ۷۹ تن مواد مخدر در مرز‌ها به خصوص هرمزگان کشف شد و همچنین قاچاق سوخت نسبت به سال گذشته افزایش داشت و دلیل اصلی افزایش قاچاق سوخت اختلاف قیمتی است بین سوخت داخل کشور و خارج از کشور که قاچاقچیان سوخت را در کشورهای دیگر با لیتری ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.

وی تصریح کرد: حدود ۷۰۰ هزار دلار، ۳۰ هزار یورو و صد هزار لیر ترک قاچاق کشف شد و در محور خروجی این کشفیات به دست آمده است همچنین ۱۲ میلیون دینار عراقی هم در مبادی خروجی کشف و ضبط شد.

وی در ادامه گفت: در ۹ ماهه امسال کاهش ۱۶ درصدی ورود سلاح را داشته‌ایم همچنین مشروبات الکلی به میزان ۲۲ درصد خروج از کشور ۳۲ درصد، ورود غیرقانونی ۳درصد کاهش داشته است و این نشانه کنترل مناطق مرزی است.

فرمانده مرزبانی ناجا تاکید کرد: درخصوص گروگان گیری، صد در صد کاهش داشته‌ایم و در ارتباط با درگیری اشرار ۱۱ درصد کاهش و دستگیری اشرار ۱۲ درصد افزایش داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در ارتباط با شهدای مرزبانی در درگیری‌های ۹ ماهه سال ۹۱، ۴۰ درصد کاهش شهید داشته‌ایم و همچنین در این درگیری‌ها شاهد کاهش ۶۶ درصدی بودیم.

ذوالفقاری گفت: در ارتباط با انتقال ۱۰ کیلو مواد مخدر به آذربایجان باید بگویم این مواد در ایران تولید نمی‌شود و ایران خود قربانی مواد مخدر و مبارزه با آن است این مساله مربوط به قاچاقچیان بین کشوری است چرا که قاچاقچیان بین کشوری نیز فعالی هستند و ما هرچقدر تلاش کنیم باز هم امکان انتقال ممکن است وجودداشته باشد.

وی ادامه داد: ایران سد بزرگی در برابر قاچاق مواد مخدر است و امروز که خبر کشف ۱۱ تن مواد مخدر را دادیم اگر این کشف توسط جمهوری اسلامی انجام نشده بود مواد مخدر به صورت تنی باید به کشورهای دیگر منتقل می‌شد جمهوری اسلامی سرمایه گذاری مادی و معنوی برای مقابله بامواد مخدر کرده است.

فرمانده مرزبانی ادامه داد: در این سه سال که بنده در مرزبانی هستم هیچ کمک بین المللی به ما نرسید و نیروهای بین المللی تنها ناظر بودند اما با همه این مسائل روند کنترلی مرزبانی رو به افزایش است و ما از همه ظرفیت‌ها و توان‌ها استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: ۷۰ کیلومتر راه توسط واحد مهندسی مرزبانی ایجاد شده است و ما امیدواریم اعتباراتی که رئیس جمهور دستور تخصیص آن را دادند محقق شود چون به هر حال نزدیک به آخر سال هستیم.ما هنوز خلاء‌های مرزی داریم و در هر حال باید این خلاء‌ها برطرف شود و ما در حال تکمیل کردن کنترل‌ها و تجهیزات کنترلی هستیم.

وی با اشاره به دستور رئیس جمهور در ارتباط با اعتبارات مرزبانی گفت: ما ۵ سال پیش صد میلیارد اعتبار داشتیم اما اگر همین را هم به ما بدهند با توجه به اینکه نسبت به ۵ سال با نرخ تورم ارزش آن کاهش یافته است. اما با همین مقدار اعتبار هم می‌توانیم بسیاری از کار‌ها را پیش ببریم چراکه بسیاری از اقدامات با امکانات خود مرزبانی درحال انجام است اما افزایش امکانات و تجهیزات باید با اعتبار انجام شود و خرید رادار و تجهیزات اوپتیکی بدون اعتبار قابل انجام نیست و امیدوارم این دستور رئیس جمهور عملی شود.

سردار ذوالفقاری با اشاره به مساله متجاوزین مرزی گفت: پیش از این قضات دادگستری سریعا دستور آزادی متجاوزین را صادر می‌کردند اما با تشریح اقدامات متقابل کشورهای دیگر تصمیم بر این شد تا در جلساتی درستاد کل نیروهای مسلح در ارتباط با نحوه برخورد با صیادان دستگیر شده و متجاوزین به حریم مرزی کشور تجدید نظر صورت گیرد.

وی گفت: کشورهای همسایه به محض توقیف قایق‌های صیادی برخوردهای شدیدی با صیادان ایرانی می‌کردند و بعضا ماه‌ها به بهانه‌های مختلف آن‌ها را زندانی و بازجویی می‌کردند و قایق‌های آن‌ها را توقیف می‌کردند و ما این مساله را برای قضات تشریح کردیم.

سردار ذوالفقاری از انجام نشست بین ایران و آذربایجان در هفته اخیر خبرداد و گفت: هفته گذشته جلسه‌ای بین مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد که در آن دو جلسه جانشینان هر دو فرماندهی در منطقه ملاقات داشتند.

وی ادامه داد: این نشست روز دوشنبه گذشته برگزار شد و بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامید که در این نشست علاوه بر جانشینان دو فرماندهی نیروهای تخصصی نیز حضور یافتند و توافقات بسیار خوبی در این نشست حاصل شد.

ذوالفقاری گفت: نحوه همکاری در مرز، مسائل مربوط به رود ارس و ساحل سازی و همچنین تعیین دقیق خط مرزی در پل جلفا در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و توافقاتی بین طرفین حاصل شد و دو طرف با اراده حل و فصل مسائل مرزی در جلسه حضور داشتند و توافق شد که مسائل کوچک مرزی بزرگ نشود و در صورت نیاز به بررسی علنی شود.

وی در پایان گفت: این نشست بین طرفین ایرانی و آذربایجانی بازتاب رسانه‌ای بسیار خوبی داشت و رسانه‌های آن کشور نسبت به این موضوع بسیار مثبت برخورد کردند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: