2:32 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: 463 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۰ مهر - 2:40 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
فرمانده ناجا:

پرخاشگری و رفتار تند در گشت ارشاد قابل قبول نیست

بحث حرفه‌ای شدن ماموران پلیس، ارتقای آموزش‌های ماموران، تعیین استاندارد مصادیق بدحجابی، پرهیز از رفتار دوگانه، پرهیز ماموران از پرخاشگری و رفتار تند، استخدام هرچه بیشتر پلیس زن، ایجاد مراكز ویژه رسیدگی و همچنین ارائه مشاوره و هدایت به جای برخورد انضباطی از اهداف نیروی انتظامی در بحث گشت‌های امنیت اخلاقی است.

 

فرمانده ناجا به تشریح رویكرد جدید پلیس در بخش امنیت اخلاقی پرداخت و گفت: پرخاشگری و رفتار تند در گشت ارشاد قابل قبول نیست.

به گزارش خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه حضور در مركز نظارت همگانی 197 در مورد تغییر رویكرد نیروی انتظامی در بحث گشت‌های امنیت اخلاقی به ایسنا گفت:‌ وقتی اقدامی تجربه می‌شود نیاز به نوسازی و استفاده از روش‌های اثربخش هست چرا كه رفتار جامعه نیز پس از مدتی در برابر این رویكرد تغییر می‌كند.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه ناجا برای تغییر رویكرد خود در بحث گشت ارشاد برنامه‌های ویژه‌ای دارد گفت: بحث حرفه‌ای شدن ماموران پلیس، ارتقای آموزش‌های ماموران، تعیین استاندارد مصادیق بدحجابی، پرهیز از رفتار دوگانه، پرهیز ماموران از پرخاشگری و رفتار تند، استخدام هرچه بیشتر پلیس زن، ایجاد مراكز ویژه رسیدگی و همچنین ارائه مشاوره و هدایت به جای برخورد انضباطی از اهداف نیروی انتظامی در بحث گشت‌های امنیت اخلاقی است.

وی افزود: پرخاشگری و رفتار تند در بحث گشت ارشاد قابل قبول نیست.

احمدی‌مقدم درباره اظهارات منتقدان این طرح گفت: در پاسخ به منتقدان این طرح باید بگویم كه باید دستگاه‌های متولی فرهنگی تحرك بیشتری از خود نشان بدهند تا بار نیروی انتظامی كاهش یابد نه اینكه كم كاری خود را فرافكنی كنند و این مسئله جالب نیست.

وی با بیان اینكه مسئولان و متولیانی كه قانون آنها را معرفی كرده است قرار است برنامه‌های خود را در مورد راهكارهای ایجابی عفاف و حجاب ارائه دهند گفت: قرار است ابعاد ایجابی طرح عفاف و حجاب نسبت به ابعاد سلبی افزایش یابد اما این بدان معنا نیست كه گشت امنیت اخلاقی توسط پلیس تعطیل شده یا به كندی انجام می‌پذیرد.

وی در مورد كاهش جرایم اخلاقی در كشور به ایسنا گفت: به طور كلی فساد زیر زمینی و فعالیت باندهای فساد اعم از تولید و توسعه مشروبات‌الكلی، روانگردان‌ها، شوهای زیر زمینی و پارتی‌ها به طور كلی كاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

فرمانده ناجا با بیان اینكه در حوزه ماهواره نیز پیشرفت‌های محسوسی داشته‌ایم گفت: پلیس فتا نیز پیشرفت‌های خوبی در مورد برقراری امنیت اخلاقی در فضای مجازی داشته است.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه جرایم و ابزارهای جرم متنوع و پیچیده شده‌اند گفت: با این حال در مجموع فعالیت‌های باند‌های فساد نسبت به گذشته در حال كاهش است.

وی همچنین در مورد معرفی معاون اجتماعی جدید نیروی انتظامی گفت: احكام در نیروی انتظامی و ستادكل نیروهای مسلح سه ساله است و حكم سردار كارگر نیز تمام شده بود.

 

طرح‌های امنیت انتخابات شروع می شود

 

وی با بیان اینكه گردش مشاغل در ناجا موجب تحرك و نوسازی و تحرك سازمان می‌شود در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد شایعه‌های مطرح شده در مورد جابجایی سردار ساجدی‌نیا و سردار مومنی گفت: در آستانه انتخابات هستیم و از مدتی دیگر طرح‌های امنیت انتخابات شروع می شود و تلاش داریم در این مدت حداقل جابجایی را داشته باشیم تا به ثباتی رسیده و بتوانیم با ثبات مدیریتی به اهداف خود برسیم.

 

احمدی‌مقدم با بیان اینكه تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری 92 تغییر و تحولی نخواهیم داشت، گفت: معمولا تغییر و تحولات مدیریتی در ناجا در تابستان است مگر آن كه اجبارا مجبور به تغییر و تحول در ناجا شویم.

وی افزود: در ناجا هدف در ثبات شغلی است تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری جابجایی‌ها انجام گیرد. اما باید عنوان كرد كه جابجایی موجب تحرك و پیشرفت ناجا می‌شود.

به گزارش ایسنا، احمدی‌مقدم با بیان اینكه در مورد بحث جمع‌آوری معتادان لامكان و كم‌كاری سازمان‌های دیگر گفت:‌ بی‌انصافی است كه بگوییم سازمان‌های دیگر همراه نیستند اما حركت آنان كفایت مسئله را نمی‌كند.

وی با بیان اینكه در حال حاضر كانون‌های جرم و آسیب‌خیز در حال اصلاح است، گفت: در گذشته دره‌‌های تهران محلی برای تجمع معتادان و موادفروشان بودند، اما این محل‌ها امروزه به پارك بدل شده‌اند.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه مراكز درمانی و اردوگاه‌ها وسعت یافته و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است گفت: در تهران اردوگاه چند هزار نفری در منطقه فشافویه در مرحله ساخت قرار دارد كه باید كارها به سرعت پیش رود.

وی با بیان اینكه در تهران اهتمام بیشتر شهرداری و استاندار در این زمینه را می‌طلبد گفت: تهران مشكل ساختاری داد؛ چرا كه وظایف توزیع شده و تمركز تصمیم گیری و اجرا در تهران ضعیف است.

احمدی‌مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به كاهش 36 درصدی كشفیات موادمحرك شیشه به قاطعیت دستگاه قضایی در برخورد با معتادان و فروشندگان اشاره كرد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده فرودگاه‌ها و مبادی ورودی و خروجی برای صادركننده و واردكنندگان ناامن شده است.

وی با بیان اینكه كشفیات پلیس در حوزه روان‌گردان‌ها و قرص‌ها بیش از چهار برابر افزایش یافته است گفت: قرص‌ها و موادروان گردان هر روز فرمولاسیون جدید و متنوعی دارند كه خوشبختانه با تجهیز آزمایشگاه‌ها از این سد عبور كردیم.

 

خروج نام منافقین از لیست گروه‌های تروریستی را از اینترپل پیگیریم

 

احمدی‌مقدم در پاسخ به سوالی مبنی بر خروج نام گروهك منافقین از لیست گروه‌های تروریستی گفت:‌ ما این مسئله را از طریق اینترپل پیگیر هستیم چرا كه این سازمان سوابق تروریستی زیادی در كشور دارد.

وی با بیان اینكه این گروهك گروه جنایتكاری است گفت: در جایی از دنیا به اسم مبارزه با گروهك تروریستی لشكركشی می‌كنند و در جایی دیگر اسم گروهك‌های تروریستی را از لیست خارج می‌كنند. كه این رفتار دوگانه با معیارها زشت و مذموم است.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه هزاران ایرانی در اثر اقدامات این گروهك شهید شده‌اند گفت: گاها در اوایل انقلاب دیده می‌شد كه این گروهك افرادی را كه ریش و ظاهر متدینی داشتند به نام سرپنجه‌های اطلاعاتی دولت می‌كشتند، تنها به این جرم كه ظاهر دینی داشتند.

وی با بیان اینكه جای تعجب دارد كه به جای رسیدگی به اقدامات اینها در دادگاه‌ها اینگونه رفتار می‌شود گفت: ایران به این رفتار دوگانه عادت دارد.

احمدی‌مقدم همچنین در مورد وضعیت نیروهای متخلف در نیروی انتظامی گفت: در سال 90 حدود یك‌هزار و 100 پرسنل ناجا با حضور در كمیسیون‌های مرتبط رها از خدمت شدند.

وی با بیان اینكه خوشبختانه از نظر كمی و كیفی و همچنین افت شدت جرایم ورود پرسنل به كمیسیون‌های انضباطی كاهش یافته است گفت: جرم رشوه كه شاید در گذشته به دلیل عدم‌برخورد قاطع یك تهدید جدی در ناجا ایجاد كرده بود، كاهش چشمگیری داشته است.

فرمانده ناجا افزود: در برخی حوزه‌ها همچون راهنمایی و رانندگی، مرزبانی و غیره به دلیل نوع ماموریت‌ها چهره بدی از نیروی انتظامی ترسیم شده بود اما در حال حاضر با قاطعیت انجام شده این مسئله كاهش یافته است.

 

اخراج 200 تن از ناجا به اتهام تبانی با مجرم، رشوه و مشكلات اخلاقی در سال 90

 

وی با بیان اینكه تبانی با مجرم، رشوه و مشكلات اخلاقی در محیط سازمان از جمله جرایمی است كه موجب ترد فرد از سازمان می‌شود گفت:‌در سال 90 تنها حدود 200 تن در این زمینه‌ها اخراج شدند و مابقی به دلیل غیبت و فرار از خدمت، رها از خدمت شدند.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه بعضا دیده شده هنگامی كه با استعفای پرسنل موافقت نمی‌شود ترجیح می‌دهند با غیبت از سازمان جدا شوند،‌ گفت: بیشتر این انفصال از خدمت‌ها تعدی در حق مردم نبوده بلكه كوتاهی در خدمت بوده است.

به گفته فرمانده ناجا، درخواست‌های پاداش رد رشوه به مراتب بیشتر از درخواست برخورد با كاركنان است.

وی در مورد برنامه‌های نیروی انتظامی برای برخورد با بدپوششان در فصل زمستان گفت: ما به نوع پوشش كاری نداریم اما به عدم‌رعایت‌ حداقل‌ها در پوشش كار داریم و مهم این است كه هنجار شكنی صورت نگیرد.

وی افزود: طبیعت فصل سرما این است كه پوشش مردم افزایش پیدا می‌كند اما آن چیزی كه نیروی انتظامی دارد آن است كه تلاش می‌كنیم این برخوردها فصلی و موضعی نباشد.

 

قطعا پلیس كودك تشكیل می‌شود

 

فرمانده ناجا همچنین در مورد لزوم تاسیس پلیس كودك گفت: قطعا این پلیس تشكیل خواهد شد اما این مسئله كه جایگاه این پلیس در پلیس آگاهی یا پیشگیری باشد هنوز مشخص نیست.

وی در مورد برخی انتقادات مبنی بر عدم‌حضور فعال پلیس در شهرهای جدید التاسیس گفت: نیروی انتظامی آمایش سرزمینی خود را همواره مورد تجدیدنظر قرار می‌دهد و در حال حاضر نیز آمایش جدیدی تعیین شده و منابع مادی و انسانی آن پیش‌بینی شده است و امیدواریم تا پایان برنامه پنجم توسعه در محل‌های پیش‌بینی شده مستقر شویم.

وی با بیان اینكه در طرح‌های جامع ایجاد اماكن جدید در ابتدا تاسیسات انتظامی را پیش‌‌بینی نمی‌كنند گفت: ابتدا مردم ساكن شده و پس از آن از نیروی انتظامی درخواست می‌شود در محل‌ها حضور یابند كه این موجب بروز مشكلاتی می‌شود.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه ناجا تلاش دارد متناسب با افزایش شهرها و پیشرفت كشور توسعه پیدا كند گفت: ممكن است قدری فاصله از زمان ایجاد نیاز تا پاسخگویی وجود داشته باشد.

فرمانده ناجا همچنین در مورد لایحه سلاح سرد گفت: ما پیگیر این مسئله هستیم اما دیدگاه‌های حقوقی متفاوتی در این مسئله وجود دارد اما مهمتر از قانون، كار فرهنگی در این زمینه است كه نیازمند حضور فعال رسانه‌ها و نظام آموزشی است.

به گزارش ایسنا، سردار اسماعیل احمدی مقدم در سومین روز از هفته نیروی انتظامی با حضور در مركز نظارت همگانی 197 پاسخگوی مسائل و مشكلات 105 تن از شهروندان بود كه به صورت حضوری مراجعه و از طریق تماس تلفنی نیز با 23 تن از شهروندان در مورد انتقادات، مسائل و مشكلات انتظامی آنان به بحث و گفتگو پرداخت.

برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: