12:53 صبح | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ آبان
کد خبر: 59683 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد - 3:53 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
مازنی در نطق میان دستور؛

همگان را به عزم و اراده استوار در اصلاح نظام انتخابات در چارچوب قانون اساسی دعوت می کنم

عیب بزرگ نظام انتخابات کشور در مکانیزم غیرحزبی آن نهفته است. رییس‌جمهور و نمایندگان از یک جناح رای می‌گیرند ولی با جناح دیگر فالوده می‌خورند. دولت‌ها و مجالس در پایان دوره خود به جای پاسخگویی طلبکار می‌شوند. این همه، معلول نظام معیوب انتخابات است.

 گفتگو نیوز: یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اکنون لایحه انتخابات هر چند دیرهنگام، به مجلس تقدیم شده است از همه همکاران و اعضای شورای نگهبان درخواست می‌کنم قانون انتخابات را اصلاح کنند و شجاعانه نظام حزبی و تناسبی را بر مدیریت کشور حاکم کنند تا دولتها و مجالس و همه ارکان حکومت به جای فرافکنی پاسخگو شوند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی در نطق میان‌دستور امروز (یکشنبه) مجلس گفت: در حالی که نقدهای جدی بر فرآیند انتخابات وجود داشت، بسیاری از منتقدان با وجود محدودیت‌های فراقانونی مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کردند. اینک در آستانه انتخابات یازدهم مجلس در کنار کامیابی‌ها با ناکامی‌هایی نیز روبرو هستیم که به بحران تبدیل شده‌اند و باید مدیریت شود. مجلس در کجای این بحران قرار گرفته است؟

متن کامل نطق حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی به این شرح است:

بسمه تعالی

نمایندگان محترم ملت شریف ایران

امروز یکشنبه 26 خرداد 1398 است ، 1116 روز از آغاز مجلس دهم گذشت و 345 روز از فرصت خدمت باقی است. مجلس دهم مولود تدبیر عقلا و عبور از افراطی گری است در حالی که نقد های جدی بر فرایند انتخابات وجود داشت، و بسیاری از منتقدین علیرغم محدودیت های فراقانونی مردم را به حضور و مشارکت در انتخابات دعوت کردند. اینک و در آستانه انتخابات مجلس یازدهم در کنار کامیابی ها با مسائل مهمی مواجهیم که در مواردی به بحران تبدیل شده اند، یکی از مسائل امروز و آینده، بحران در سیاست خارجی است این بحران را باید مدیریت کرد، مجلس در کجای این سیاستگذاری قرار دارد؟ مساله دیگر شرائط اقتصادی و اجتماعی است، فقر و فساد و تبعیض و اختلاف شدید طبقاتی و افزایش لشگر بیکاران موجب بروز آسیب های اجتماعی شده و روند آن رو به افزایش است، چه کسی پاسخ گو است؟ کاهش اعتماد مردم به گروه های مرجع، کاهش شدید ارزش پول ملی، گرانی سرسام آور مسکن، مواد غذایی، پوشاک و سایر ما یحتاج عمومی را چگونه باید مدیریت کرد؟ مردم به رفتار مدیران و کارکنان دستگاه های حکومتی انتقاد جدی دارند، شهروندان بجای تکریم، تحقیر می شوند، افول اخلاق در جامعه، به ویژه در روش و منش مسولان جای نگرانی دارد. هشدار جدی به مسولان! بسیاری از کارگران، کارفرمایان، کشاورزان، پیشه وران و کارمندان، علما، روحانیان و دانشگاهیان منتقد وضع موجودند، عوامل این نارضایتی ها را کجا باید جستجو کرد؟ آری این همه مشکلات در کنار تحریم ظالمانه دولت یاغی ایالات متحده عرصه را بر مردم شریف و مقاوم ایران تنگ کرده، و نیز مردم می دانند درصد بالایی از این مشکلات معلول رفتار ظالمانه دشمنان خارجی خصوصا آمریکا است، اما آیا احتکار، اختلاس، رشوه خواری، رانت، تبعیض و بی عدالتی، و برخورد سلیقه ای در اجرای قانون هم معلول تحریم دشمنان است؟

راستی پاسخ این پرسش ها و راه حل اساسی این مشکلات چیست؟ به نظر می رسد عمده فسادها و مشکلات معلول بداخلاقی و ناکارآمدی در عرصه سیاست و قدرت است، بنا براین برای خروج از بحران های پیش رو همگان را به عزم و اراده استوار در اصلاح نظام انتخابات در چارچوب قانون اساسی دعوت می کنم، عیب بزرگ نظام انتخابات ما در مکانیزم غیر حزبی آن نهفته است، منتخبان مردم تا بهارستان عضو یک لیست و در بهارستان عضو لیست دیگرند، رییس جمهور و نمایندگان مجلس از یک جناح رای می گیرند و با جناح دیگر فالوده می خورند، دولت ها و مجالس در پایان دوره بجای پاسخگویی طلب کار می شوند، این همه معلول نظام معیوب انتخابات است.

در حالی که مقام معظم رهبری سیاست های کلی انتخابات را در مهر ماه 1395 ابلاغ فرمودند و اغلب مسئولان نظام، قوانین فعلی را ناقص می دانند، در تهیه و تصویب قانون انتخابات سهل انگاری شده و سرنوشت طرح مصوب مجلس نیز نامعلوم است. اکنون لایحه انتخابات هر چند دیر هنگام به مجلس تقدیم شده است، از همه همکاران عزیز به ویژه اعضاء کمیسیون شوراها و دوستان شورای نگهبان و وزارت کشور تقاضا می کنم در چارچوب سیاست های کلی و با لحاظ روح حاكم بر قانون اساسی قانون انتخابات را اصلاح کنند و شجاعانه نظام حزبی و تناسبی را بر مدیریت کشور حاکم کنند تا دولت ها و مجالس و همه ارکان حکومت بجای فرافکنی پاسخگو شوند. مساله دیگر مربوط به تعامل با دنیا به ویژه رابطه ایران و آمریکا است، مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری در دیدار نخست وزیر ژاپن مظهر اقتدار و غرور ملی است و نمی تواند مورد حمایت ایرانی باغیرت نباشد، استقامت مردم در مقابل یاغی گری دشمنان نیز ستودنی است، جمهوری اسلامی در نظام آینده جهانی جایگاه ویژه ای دارد و روز به روز قدرت فزاینده خواهد داشت، در عین حال باید به این نکته ظریف توجه کرد که ریشه اختلاف ایران و آمریكا از نوع فكری و فلسفی و عملكردی است و برخورد نظامی راه حل این مساله نیست.حل این مساله با ابزار جنگ شبیه خاموش كردن آتش با بیل است.راهبرد آنها به ستوه آوردن ایران و سیاست صبر برای فروپاشی از درون است. که این آرزو را به گور خواهند برد اما پادزهر راهبرد آنها همبستگی ملی مبتنی بر هویت جمعی ایرانیان و پایبندی همگان بر اصول مترقی قانون اساسی و اسلام ناب محمدی(ص) است و از جمله الزامات آن گفتگوی ملی و رفع كدرورت ها است. از همه نمایندگان مجلس و سایر شخصیت هایی که به ندای گفتگوی ملی لبیک گفته اند سپاسگزارم و برای حاکمیت فرهنگ گفتگو بجای قهر و خشونت در ایران اسلامی دست همه عزیزان را می بوسم فرصت را مغتنم می شمارم و از ابلاغ آئین نامه مربوط به دارائی ها و اموال مقامات توسط رئیس محترم قوه قضائیه که اولین تذکر و سوال این جانب و یکی از مطالبات نمایندگان محترم مجلس بوده است تشکر می کنم و ضمن تبریک به هیات رییسه مجلس و کمیسیون ها به ویژه کمیسیون فرهنگی برای تمامی همکارانم در جهت تعالی فرهنگ و تامین معیشت مردم آرزوی توفیق دارم و به روان پاک همه شهیدان به ویژه شهدای امروز:نیک نژاد، امانی، بخارائی و صفار هرندی درود می فرستم.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: