5:41 صبح | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 2412 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۶ آذر - 3:53 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
معاون اول قوه قضائیه:

آمار بالای وقوع جرایم زیبنده جامعه اسلامی نیست

بررسی کوتاهی در وظایف همه دستگاه‌ها و نهادها نشان می‌دهد که علاوه بر وظایفی که به عهده آنها گذاشته شده پیشگیری نیز جزء وظایف آنها بوده و باید تمام برنامه ریزی و فعالیت‌هایشان به گونه‌ای باشد که پیشگیری از وقوع جرم در آنها نهادینه شده باشد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، ‌سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه معاونان سابق و جدید پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اعلام این مطلب افزود: ضرورت بحث پیشگیری از وقوع جرم در قانون اساسی به عنوان یک تکلیف برای دستگاه قضایی در نظر گرفته شده است، هر چند پیشگیری یک مقوله همه‌گیر برای تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها به شمار می‌آید.

وی گفت:‌ بررسی کوتاهی در وظایف همه دستگاه‌ها و نهادها نشان می‌دهد که علاوه بر وظایفی که به عهده آنها گذاشته شده پیشگیری نیز جزء وظایف آنها بوده و باید تمام برنامه ریزی و فعالیت‌هایشان به گونه‌ای باشد که پیشگیری از وقوع جرم در آنها نهادینه شده باشد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به این مطلب که در حوزه‌های اجتماعی باید تصمیم‌سازی‌ها براساس پیشگیری از وقوع جرم بنا شده باشد گفت: عین این روند در تصمیم‌سازی‌ها باید در مسائل اقتصادی نیز گنجانده شود.

رئیسی گفت: باید تلاش شود تا اصل انگیزه وقوع جرم از بین برود و این حرکت می‌تواند از آموزش و پرورش و در حین تشکیل خانواده رخ دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که افزایش سطح اخلاق، توجه به خدا، تقویت باورهای دینی و همچنین کاهش فقر در پیشگیری از وقوع جرم موثر هستند، گفت: شما براساس آمارها ملاحظه‌ می‌کنید که در ماه رمضان به یکباره آمار وقوع جرایم کاهش می‌یابد.

معاون اول قوه قضائیه به وقوع پرونده اختلاس 123 میلیارد تومانی در دهه 70 به بعد، وقوع تخلف از سوی شهرام جزایری و در آخر فساد 3 هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: جنس وقوع هر سه تخلف یک چیز است و نشان می‌دهد ما از یک نقطه سه بار دچار مشکل شده‌ایم.

رئیسی تصریح کرد: این بررسی نشان می‌دهد که ضرورت دارد ما عوامل وقوع چنین تخلفی را شناسایی کرده و آنها را حذف کنیم تا دیگر شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.

وی گفت:‌ امروز که ما در محاصره اقتصادی هستیم همکاری نزدیک قوا در مقوله پیشگیری از وقوع جرایم می‌تواند زمینه را برای کاهش جرم و به تبع آن پیشرفت جامعه به همراه داشته باشد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به این مطلب که زیبنده جامعه اسلامی نیست که در این سطح از وقوع جرایم قرار گرفته باشد گفت: هرچه قاضی اضافه کنیم و هرچه محاکم قضایی را گسترش دهیم بازهم چاره درستی برای کاهش جرایم نیاندیشیده‌ایم زیرا رمز پیروزی ما، کاهش وقوع جرایم است.

رئیسی گفت: اگر امروز آمار چک‌های بلامحل بالا رفته است نتیجه مشکلاتی است که ما در اقتصادمان داریم و به معنای دیگر نوسانات ارز و ثابت نبودن نرخ آن باعث شده تا چنین جرایمی رخ دهد.

وی افزود: باید به سمت تثبیت قیمت ارز و به تبع آن تثبیت قیمت سایر اقلام پیش برویم و مسئول آن هم دولت است.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: