4:47 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
کد خبر: 31975 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ جمعه ۲۴ مرداد - 2:26 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
وزیر نیرو در ارومیه:

مشکلی برای تأمین آب صنایع کوچک در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود ندارد

وزیر نیرو در ارومیه گفت: به‌هرنحو ممکن آب مورد نیاز صنایع کوچک در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تأمین می‌شود و در پروسه احیای این دریاچه هیچ اراده‌ای برای جلوگیری از توسعه صنایع کوچک وجود ندارد.

سرویس استانها:

حمید چیت‌چیان در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق آذربایجان غربی که با حضور استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران صنعت آب و برق کشور برگزار شد، اظهار کرد: استاندار و نمایندگان مردم آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی به 59 مشکل در حوزه صنعت آب و برق اشاره کردند که تک تک این موارد توسط معاونین و مدیران شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو پیگیری و حل می‌شوند.

وی گفت: برخی از موارد مستلزم بررسی است که از جمله آنها آب روستاها است چرا که در گذشته ردیف اجرایی متمرکز برای آب شرب روستاها وجود نداشت و در بودجه 93 برابر 200 میلیارد تومان به این منظور تخصیص یافت که بر این اساس قول دادیم حداقل یک مجتمع آب‌رسانی روستایی در حوزه انتخابیه هریک از نمایندگان تا پایان سال ایجاد کنیم.

استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی

وزیر نیرو تصریح کرد: با مساعدت‌های آقای لاریجانی مقدمات کار فراهم شده که 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی ویژه برای روستاها تأمین شود که در این صورت قطعاً فعالیت‌ها چند برابر می‌شود؛‌ هم‌اینک خدمات فراتر از آنچه اعلام شده انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در مورد تأمین آب صنایع نیز بر خود واجب می‌دانیم که آب و برق صنایع را تأمین کنیم که این بسته به شرایط منطقه ممکن است در برخی مناطق چاه آب کشاورزی خریداری شود و در برخی دیگر از آب رودخانه‌ها و از آب زیرزمینی استفاده شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: قابل قبول نیست به‌سبب محدودیت در منابع آب صنعت تعطیل شود، برخی از صنایع بزرگ آب‌بر مثل پتروشیمی، فولاد، ذوب‌آهن و آلومینیم نیازمند بررسی و تصمیم گیری خاص است.

چیت‌چیان گفت: در کرمان برای صنایع معدنی شرکت خصوصی تشکیل یافته تا آب از خلیج فارس شیرین و با لوله به محل مورد نظر انتقال داده شود.

وی تصریح کرد: آب و برق مورد نیاز صنایع کوچک به هر نحو تأمین می‌شود.

پرهیز از تداخل تصمیمات ستاد احیای دریاچه ارومیه با وزارت نیرو

وزیر نیرو افزود: در مورد سدهای سیمینه، باراندوز و نازلو تصمیمات مورد نظر در کارگروه احیای دریاچه ارومیه گرفته شده است و هرگونه تصمیم گیری مجدد نیز در این کارگروه انجام می‌شود. بنده در این کارگروه کلمه‌ای از دهانم جاری و ساری نشده ‌که مثلاً منافع استانی بر استان دیگر ترجیح داده شود.

وی بیان کرد: سد شهید مدنی 97 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با پروژه‌ای که با 37 درصد پیشرفت فیزیکی همراه است فرق می‌کند و امکان تخریب آن وجود ندارد.

دولت خود را مکلف به احیای دریاچه ارومیه می‌داند

چیت‌چیان اظهار کرد: ما نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه به‌شدت احساس مسئولیت می‌کنیم و این امر سبب شده که حتی نمایندگان دیگر شهرهای کشور به ما معترض شوند که آیا غیر از دریاچه ارومیه مشکل دیگری وجود ندارد؟

وی بیان کرد: وظیفه ما توجه به همه کشور است ولی حقیقت این است که چنانچه روند موجود پیش برود واقعاً حیات عده بسیاری از مردم اطراف دریاچه ارومیه در خطر است، حساس بودن شرایط دریاچه ارومیه در سطحی بسیار بالاتر از شرایط بختگان، پریشان، باتلاق گاوخونی و امثالهم است و الّا منافع همه مردم برای ما محترم است.

مشکلات آب و فاضلاب در اکثر پروژه‌های مسکن مهر در کشور

وزیر نیرو گفت: در مورد آب و فاضلاب مسکن مهر ‌معضلی است که در همه‌جای کشور با آن مواجه هستیم، پیشتر قرار بود که هزینه‌ها توسط وزارت مسکن، استانداری‌ها و وزارت نیرو به‌طور سه قسمت مساوی تقسیم شود که وزارت مسکن آن‌زمان سهم خود را پرداخته و قرار بود وزارت نیرو هزینه‌ها را از محل انشعاب آب و برق تأمین کند که در تأمین هزینه بخش دوم و بخش سوم با مشکل مواجه هستیم.

وی افزود: ما با مشکل جدی تأمین منابع مواجه بودیم و با دستوری که ‌‌معاون اول رئیس جمهور داد تصمیم گرفته شد برای تک تک استان‌ها تشکیل جلسه و بررسی‌ها انجام و نتیجه گیری شود تا امکان تأمین آب و برق در اولویت مسکن مهر قرار گیرد و اعتباری در بودجه امسال برای آن گذاشته شد که به‌سبب تأخیر در تخصیص اعتبار مشکلاتی پیش آمد و با دریافت اعتبارات این کار سرعت بیشتری می‌گیرد.

استقبال از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت برق

چیت‌چیان اظهار کرد: در مورد ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی در نیروگاه‌ها نیز استقبال می‌کنیم، اینکه سرمایه گذاری آماده است نیمی از برق تولیدی را به داخل و بخشی را صادر کند مورد قبول است و آمادگی برای ارائه تسهیلات لازم به بخش خصوصی را داریم.

وزیر نیرو افزود: در رابطه با پروژه‌های آب و فاضلاب می‌توان یا از مکانیزم تبصره 3 و یا اینکه از روش بی‌اوتی استفاده کرد و بر اساس مجوزی که اخیراً در جلسه شورای عالی آب دریافت شده و هنوز ابلاغ نشده مقرر شد اگر در شهری در توسعه شبکه یا احداث تصفیه‌خانه و یا بهسازی شبکه احتیاج به منابع بود در صورت تصویب شورای همان شهر مازاد تعرفه را به انجام این کارها اختصاص دهیم.

برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: