3:20 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
کد خبر: 22513 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي - 12:35 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
چرایی لغو سخنرانی جلیلی

معاون دانشگاه آزاد: دانشجویان اصلاح طلب در تمام دانشگاه‌ها حضور دارند

دانشجویان اصلاح طلب در تمام دانشگاه‌ها وجود دارند و اگر در هشت سال گذشته این دانشجویان صحبتی نمی‌کردند به دلیل این بود که شرایطش وجود نداشت اما در حال حاضر با روی کار آمدن دکتر روحانی این شرایط وجود دارد.

 معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره لغو سخنرانی سعید جلیلی در دانشگاه بجنورد که به دعوت یکی از تشکل‌ها قرار بود انجام شود توضیحاتی را ارائه کرد.

گفت وگو نیوز - دانشگاه : چندی پیش سعید جلیلی به دعوت یکی از تشکل‌های واحد بجنورد دانشگاه آزاد اسلامی قرار بود به مناسبت بزرگداشت روز 9 دی در این واحد دانشگاهی حضور یابد که حضور او در این دانشگاه لغو شد.

در همین راستا طاها هاشمی - معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه برگزاری مراسم مذکور قرار بود در زمان امتحانات دانشگاه انجام شود، گفت: رئیس دانشگاه با من تماس گرفت و گفت با توجه به جوی که وجود دارد ممکن است با برگزاری این مراسم تنش ایجاد شود. من نیز به او گفتم اگر هر مشکلی در دانشگاه ایجاد شود مسئولش رئیس واحد دانشگاهی است بنابراین خودتان در این باره تصمیم بگیرید و او نیز گفت که این مراسم را لغو می‌کنم.

وی افزود: پس از لغو این مراسم فردی با من تماس گرفت و گفت باید برگزار شود اما من به او گفتم ما در ابتدا مسئول ایجاد آرامش در دانشگاه برای برگزاری امتحانات هستیم.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشجویان اصلاح طلب در تمام دانشگاه‌ها وجود دارند اظهار کرد: اگر در هشت سال گذشته این دانشجویان صحبتی نمی‌کردند به دلیل این بود که شرایطش وجود نداشت اما در حال حاضر با روی کار آمدن دکتر روحانی این شرایط وجود دارد.

هاشمی خاطرنشان کرد: پس از این قضیه روابط عمومی دانشگاه مذکور اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن ذکر شده بود که لغو برگزاری این مراسم به دلیل حفظ تمرکز دانشجویان و ایجاد آرامش در ایام امتحانات است.

هاشمی با تاکید بر اینکه همه دانشجویان ما ولایت فقیه را قبول دارند تصریح کرد: برخی می‌خواهند بگویند که ولایت فقیه فقط برای خودشان است و می‌خواهند القا کنند که برخی دانشجویان ولایت فقیه را قبول ندارند اما اینطور نیست و ولایت فقیه، ولایت فقیه همه مردم است.  

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه حزب یا باشگاه سیاسی نیست، از حمایت دانشگاه و اختصاص یارانه به تشکل‌های دانشجویی خبر داد و با اشاره به تشکیل شورای راهبردی فرهنگی برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: بحث فرهنگی در دانشگاه به دلیل سنخیتی که با نظام جمهوری اسلامی دارد بحث اساسی و کلیدی است در حالی که بعضا می‌بینیم این بحث مغفول واقع می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر دنیای مدرن از لحاظ علمی به بهترین شکل از جهان اسلام پیش افتاده است، تصریح کرد: این یک واقعیت است و باید چند دهه تلاش کنیم تا به آن‌ها برسیم. اما نکته‌ای که آموزش عالی ما را مختل می‌کند بحث فرهنگی است که بستری برای استقرار ارزش‌های انسانی است.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه از مباحث انسانی و فرهنگی صحبت زیاد می‌شد اما در عمل چیز دیگری ارائه می‌شد، گفت: برای مثال فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها تنها به برگزاری مراسم مناسبتی و تکراری خلاصه می‌شد در حالی که ماموریت فرهنگی دانشگاه این است که دانشجو در حوزه اخلاقی نیز سرآمد باشد.

 

هاشمی با بیان اینکه وزن فرهنگی در دانشگاه باید با وزن علم و پژوهش برابر باشد، اظهار کرد: نه تنها در دانشگاه آزاد بلکه در مجموعه دانشگاه‌های کشور با ارزیابی‌ها مشخص می‌شود که این دو حوزه متناسب با هم پیشرفت نکرده‌ است چرا که افرادی که در دانشگاه بودند بیشتر به مسائل فرهنگی و سطحی توجه داشتند تا عمقی.

 

وی با بیان اینکه رئیس شورای راهبردی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد مجموعه‌ای پیوسته است که مسئولیت همه واحدها را رئیس دانشگاه آزاد بر عهده دارد اما در دوره گذشته تصمیم این بود که دانشگاه آزاد منحل شود و مثل دانشگاه‌های دیگر هر واحدی برای خودش کار کند. اما با رویکرد جدید و رایی که مردم به تفکر جدید دادند نسیم این تحول به دانشگاه آزاد نیز رسید و به جایگاه خود بازگشت. بنابراین زمانی که رئیس شورای راهبردی فرهنگی رئیس دانشگاه آزاد باشد تصمیم‌ها جامعیت داشته و لازم الاجراست.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با اشاره به اعضای این شورا گفت: اعضای این شورا افرادی مثل حجت الاسلام و المسلمین محقق داماد، احمد احمدی، مهدی محقق، آیینه وند، شیخ الاسلامی، خانم طباطبایی، حجتی کرمانی، قرویان، ضم، آذر، دعایی، اعرافی، پارسا نیا، قمی و دکتر گلزاری تشکیل می‌دهند. البته مقرر شد دو خانم دیگر به این مجموعه اضافه شود.

 

هاشمی با بیان اینکه بیش از 50 درصد دانشجویان دانشگاه آزاد و بسیاری از هیئت علمی را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: این در حالی است که تنها رئیس یک واحد کوچک خانم است بنابراین دکتر میرزاده تصمیم گرفت تا از خانم‌های شایسته و مناسب برای ورود به عرصه مدیریتی واحدهای دانشگاه آزاد استفاده کند که ساز و کار آن نیز در حال تدوین شدن است.

 

وی با اشاره به دو سند مهم مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و نقشه مهندسی فرهنگی گفت: مشغول تهیه پیوست‌های اجرایی این دو سند هستیم و برنامه‌های سال 93 را در چارچوب این دو سند تنظیم می‌کنیم همچنین کمیسیون تخصصی نیز برای شورای راهبردی تعریف شده است.

 

هاشمی با اشاره به انتقال اداره کل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد از حوزه ریاست به معاونت فرهنگی، اظهار کرد: این انتقال یک پیام داشت و آن هم این بود که حتی فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه نیز رنگ و بوی فرهنگی دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه حزب یا باشگاه سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: بنابراین اگر زمینه فعالیت‌های سیاسی نیز در دانشگاه فراهم می‌شود، مانند نشریات دانشجویی برای تمرین دانشجویان است.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه سیاست ما سیاست اعتدال است، گفت: امروز ملت ایران به اعتدال رای دادند و توقع آن است که همه مجموعه‌های مرتبط با کشور اعتدالی رفتار کنند که نسیم اعتدال با حضور میرزاده در دانشگاه آزاد نیز دمیده شد.

 

وی با بیان اینکه نگاه ما به عنوان اداره کل تشکل‌ها، نگاهی معتدل است، اظهار کرد: البته نه به این معنی که دانشجویان همه باید معتدل باشند چرا که به هر حال دانشجویان ممکن است اصلاح طلب، اصولگرا یا میانه رو باشند.

 

وی افزود: در گذشته برخی از تشکل‌های اصلاح طلب حذف شدند که این حذف با شیوه‌های مختلف انجام شد، برای مثال دانشگاه آزاد به آنها کمک نکرد و از 1.5 میلیارد بودجه تنها 150 میلیون تومان به تشکل‌ها و آن هم به تشکل‌های خاص اختصاص داده شد.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه ما دانشجویان اصولگرا، اصلاح طلب و معتدل داریم، تصریح کرد: نگاه ما به همه این دانشجویان نگاه یکسانی است و باید نقش قاضی را در جامعه اسلامی داشته باشیم همانطور که قاضی باید نظام و حتی تن صدایش نسبت به متهم و مجرم مساوی باشد و اگر قاضی غیر از این عمل کند از دایره اسلام خارج است.

 

هاشمی با بیان اینکه ما زمینه را برای فعالیت همه دانشجویان باز کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر 550 تشکل در دانشگاه آزاد وجود دارد که ما از همه دعوت می‌کنیم تا بر اساس ضوابط تشکیل تشکل‌ها در این عرصه حضور پیدا کنند و از آنها حمایت می‌کنیم و یارانه نیز به آنها می‌دهیم.

 

وی خاطرنشان کرد: نشریات دانشگاهی نیز می‌توانند در همه زمینه‌ها فعالیت کنند همچنین چهار اداره کل به دانشگاه آزاد اضافه شده که البته باید در هیئت امنا تصویب شود.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه آیین نامه تشکیل کانون‌های اساتید نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: در گذشته حوزه اساتید مغفول بوده و با بررسی‌هایی که انجام دادیم مشخص شد که تاثیرگذاری اساتید در دانشجو در مسائل دینی 70 درصد و دیگر موارد 30 درصد است این در حالی است که نقش استاد همیشه مغفول واقع شده است.

 

وی با بیان اینکه بحث هنر نیز در دانشگاه آزاد بحثی است که در گذشته مغفول واقع شده، تصریح کرد: این موضوع به صورت سیستماتیک و هدایت شده انجام نمی‌شد هرچند که ممکن بود برخی از دانشگاه‌ها با علاقه خودشان این کار را انجام دهند اما کانون‌های هنری در اکثر دانشگاه‌ها تقریبا تعطیل بود. ما در بحث توجه به هنر تاکید داریم و تصمیم داریم کانون‌های هنری را در سراسر کشور فعال کنیم.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه سرانه فرهنگی در دانشگاه آزاد در حال حاضر 10 هزار تومان که حدود 1.4 درصد کل بودجه دانشگاه آزاد است، گفت: در دوره جدید قرار شد چنانچه برنامه‌های فرهنگی مناسب باشد بتوانند تا چهار درصد کل بودجه دانشگاه را به خود اختصاص دهند. البته این موضوع باید در هیات امنای دانشگاه تصویب شود که با توجه به دیدگاه اعضای هیات امنا مطمئنم به تصویب می‌رسد.

 

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر تنها حدود 16 واحد دانشگاهی معاونت فرهنگی دارند، تصریح کرد: ما باید در همه واحدها معاون فرهنگی داشته باشیم که حتما نیز عضو هیات علمی دانشگاه باشد چرا که کلیت دانشگاه این موضوع را که کسی از بیرون دانشگاه این مسئولیت را داشته باشد قبول نمی‌کند.

 

وی با اشاره به ایزوله بودن حوزه فرهنگی در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد گفت: در بسیاری از واحدها مباحث فرهنگی تنها در برگزاری نماز و اینگونه مراسم خلاصه می‌شود در صورتی که حوزه فرهنگی بسیار فراتر از این موضوعات است و جهت گیری باید متناسب با مخاطبان باشد. بنابراین ما پیشنهاد دادیم که در هر واحدی که معاونت پژوهشی وجود دارد معاونت فرهنگی نیز باشد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه در عین حال نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی دقیق خواهد بود، خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر موضوع نظارت رها بوده است.

 

وی با اشاره به تشکیل و فعال شدن مرکز آفرینش‌های هنری در دانشگاه آزاد اظهار کرد: این مرکز هم برگزار کننده جشنواره‌های مختلف و هم موضوعات پژوهشی است چرا که فعالیت‌های فرهنگی ما باید پژوهش بنیان باشد. در حال حاضر نیز سه پژوهشکده در دانشگاه آزاد داریم.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه از این پس برنامه‌های فرهنگی مخاطب گرا خواهند بود، تصریح کرد: قرار نیست برنامه را از سازمان مرکزی به واحدها پمپ کنیم چرا که ممکن است در استانی موضوعی مورد نظر فرهنگی باشد که در استان دیگر در اولویت قرار ندارد. بنابراین برنامه‌ها با نظر خود دانشگاه خواهد بود.

 

وی افزود: از این پس مسئولیت فرهنگی در واحدها تنها به عهده مسئول فرهنگی نخواهد بود بلکه همه معاونت‌ها پیوست فرهنگی خواهند داشت.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با اشاره به برنامه دانشگاه برای شکل گیری سند جامع فرهنگی برای هر منطقه کشور اظهار کرد: برای مثال 20 سال پیش قانونی داشتیم که تئاتر تنها باید به صورت تک جنسیتی در دانشگاه‌ها اجرا شود، بنابراین گاهی خود بخشنامه‌ها و قانون‌ها به ایجاد برخی عوارض کمک می‌کند. بنابراین ما به دانشجو و استاد خود اعتقاد داریم هرچند که مخالف تک جنسیتی نیستیم اما گاها عملی نیست که یک تئاتر تنها با حضور دختران یا پسران اجرا شود. بنابراین با حفظ ارزشها اجازه فعالیت خواهیم داد و نظارت هم خواهیم کرد.

 

هاشمی با بیان اینکه محور فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه اخلاق است، تاکید کرد: شعار می‌دهم اما عمل هم خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به نقش امتیاز فرهنگی در آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی اظهار کرد: این موضوع دون شان استاد است اما با توجه به اینکه جزو مصوبات بالادستی است ناچار به اجرای آن هستیم اما ما باید به استاد خود اعتماد کنیم و اینگونه مسائل اصلاح شود.

 

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه مسئولان فرهنگی باید خوش اخلاق ترین آدم‌ها باشند، گفت: اگر کسی با دین و اخلاق دانشجو سر و کار دارد در این قضیه نباید رحم کرد و اگر بداخلاق است نمی‌تواند فعالیت کند هرچند که شاید در سمت‌های دیگری مناسب باشد اما در این حوزه مناسب نیست.

 

وی در پایان تاکید کرد: انسان هر دین و گرایشی سیاسی داشته باشد محترم است.  

پایاننظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: