11:11 عصر | ۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
کد خبر: 2776 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۱۷ آذر - 1:23 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
گزارش گفتگو نیوز؛

تخریب سرمایه های اجتماعی امنیت روانی جامعه را مختل می کند

چنین اظهارنظرهایی موجب دلسردی در مردم مستمع و بیننده ایجاد می‌کند و در اذهان این مسئله شکل می‌ب گیرد که وقتی به نخبه‌ای چون دکتر حسابی اینچنین هجمه می‌آورند؛ قطعا برای سایرین نیز این هجمه وارد می‌شود.

گفتگو نیوز: اخیرا شاهد اظهارات نا عادلانه ای در ارتباط با دکتر حسابی هستیم. اظهاراتی که نه تنها ممکن است دامنگیر افرادی دیگر شود بلکه خود کسانی که مغرضانه به این مسائل دامن می زنند نیز ممکن است در معرض اتهام قرار گیرند.  باید برخورد حقوقی با کسی که حیثیت بین المللی یک فرد را بی‌محابا مورد هجمه قرار می‌دهند صورت گیرد تا افراد مغرضی که قصد دارند با تخریب دیگران، زندگی کنند و امنیت روانی جامعه را مختل کنند متوجه نتیجه رفتارهای خود باشند.

نباید سرمایه های اجتماعی توسط عده ای مغرض تخریب شوند چرا که این موضوع عواقب سوئی برای امنیت روانی جامعه در پی دارد. صرف نظر از تخصص و علت شهرت مشاهیر کشورمان، در ارتباط با هجمه‌های اخیر به نام آوری چون دکتر حسابی باید بگویم که رفتارهای تخریبی عواقب بسیار سوء و پیچیده‌ای خواهد داشت. از منظر اجتماعی اگر به موضوع بنگریم اولین گزینه، سوء استفاده مغرضین است چرا که هر جامعه و در هر نهادی یک سری مغرض وجود دارد که هم با کلیت مشکل دارد و هم در این مورد خاص.

در این مورد کسانی هستند که نگاه مغرضانه به کشور ما دارند و مترصد فرصت هستند تا برای کشور مشکل ایجاد کنند و حس تردید و یاس در مردم ایجاد کنندو باید تاکید کنم که بسیاری از مردم ابزار جستجو برای کست صحت و درستی خبر ندارند. چنین اظهارنظرهایی موجب دلسردی در مردم مستمع و بیننده ایجاد می‌کند و در اذهان این مسئله شکل می‌ب گیرد که وقتی به نخبه‌ای چون دکتر حسابی اینچنین هجمه می‌آورند؛ قطعا برای سایرین نیز این هجمه وارد می‌شود.

هجمه به نخبگان و مشاهیر کشور به آشوب‌های سیاسی و اجتماعی دامن می‌زند و ناامنی روانی در کشور ایجاد می‌کند یکی از آسیب‌های شوم تخریب‌ها رواج شایعه سازی در کشور خواهد بود.

امروز این هجمه به دکتر حسابی وارد شده است و اگر مدیریت نشود این رفتار غلط ممکن است دامان بسیاری دیگر را بگیرد و باید به سمتی برویم که امنیت روانی برای کسانی که در مسیر کسب علم هستند و یا دارای موقعیت اجتماعی هستند ایجاد شود.

یکی دیگر از آسیبهای اجتماعی که دامنگیر کشور و دانشگاههای ما خواهد شد مهاجرت است. وقتی نخبه‌ای در کشور احساس ناامنی کند مهاجرت را بر بقا در وطن ترجیح می‌دهد و به این نتیجه می‌رسد که وقتی با دکتر حسابی چنین رفتاری می‌کنند عاقبت او نیز اینگونه خواهد شد. از منظر دانش فیزیک اگر به موضوع نگاه کنیم عده‌ای مخالف و عده‌ای موافق مباحث مطرح شده توسط پروفسور حسابی بودند و هجمه‌های اخیر به ایشان موجب بروز جنگ‌های تخصصی می‌شود.

یکی از اساسی‌ترین آسیب‌هایی که این رفتار نادرست در جامعه به وجود می‌آورد احساس عدم امنیت شغلی است که فرار مغز‌ها اتفاق می‌افتد و متفکرین به جای عشق ورزیدن به کشورشان، از عاقبت خدمت برای وطن بیمناک می‌شوند و ترجیح می‌دهند که کشور را ترک کنند. از منظر اجتماعی، خانواده مشاهیر هم نگران می‌شوند و باید بررسی شود که چه اتفاقاتی ممکن است برای خانواده مشاهیر بیافتد.

که باید برخورد حقوقی شدید با مغرضین صورت گیرد. برخوردی قاطع و جدی با کسی که حیثیت بین المللی یک فرد را بی‌محابا مورد هجمه قرار می‌دهند تا افراد مغرضی که قصد دارند با تخریب دیگران زندگی کنند و امنیت روانی جامعه را مختل کنند متوجه نتیجه رفتارهای خود باشند.

افراد نزدیک به مشاهیر و سرمایه‌های اجتماعی باید برای رفع شبهات و اظهارات مغرضین مستنداتی نیز ارائه کنند و وقتی برنامه‌ها و مستنداتی در این رابطه ساخته شود و ارائه شود قطعا ذهن مردم آشنایی بیشتری با چهره‌ها و سرمایه‌های اجتماعی خواهد داشت. قبل از ایجاد تنش‏های اینچنین، اگر ذهنیت مردم نسبت به سرمایه‌های اجتماعی شکل گرفته باشد و اطلاعات درستی در ارتباط با مشاهیر داشته باشند نگاه آن‌ها به سرمایه‌های اجتماعی در مقابل چنین تخریب‌هایی تغییر نخواهد کرد.

 

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: