3:00 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: 417 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ شنبه ۸ مهر - 4:29 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
گزارش گفتگو نیوز؛

زلزله زدگان از سرما می لرزند

مردم زلزله زده با مشکل مواجه هستند و توان تامین گرمای چادر‌ها را ندارند. همه افراد مناطق زلزله زده، چه روستا‌ها و چه بخش‌های دیگر در چادر زندگی می‌کنند و مسئولین می‌دانند که مردم در چادر و در این سرما نمی‌توانند زندگی کنند.

 

گفت‌و‌گو نیوز: ‌ مناطق زلزله زده به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن در مناطق سردسیر باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند و متاسفانه بر اثر بارش باران پاییزه در شهرستان ورزقان آب به چادرهای زلزله زدگان برخی روستا‌ها نفوذ کرد. 

به گزارش گفت‌و‌گو نیوز، مناطق زلزله زده از حداقل امکانات برای تامین گرمای چادر‌ها بی‌بهره‌اند و بر اثر بارش باران که در منطقه ورزقان آغاز و به شدت ادامه داشت آب گرفتگی در داخل چادرهای روستائیان اتفاق افتاد. چادرهایی که در داخل دره‌ها و مسیر سیلاب برپاشده‌اند دچار آب گرفتگی شدند و چادرهایی نیز که در ارتفاعات ایجاد شده بودند بر اثر شدت وزش باد برچیده شدند. 

همچنین آب گرفتگی در روستاهای ورزقان به اندازه‌ای بود که موجب شد پی کنی‌های انجام شده پر از آب شده و تخریب بعضی ازآن‌ها را شاهد باشیم. 46 روز از زلزله بیست و یکم مرداد اهر و ورزقان می‌گذرد، ساکنان چادرهای سفید در مناطق زلزله‌زده ورزقان، اهر، هریس و 418 روستای این مناطق این روزها شب‌های سردی را همراه با لرزه‌های سرما و پس‌لرزه‌ها می‌گذرانند اما سوز این سرما به علت کوهستانی بودن به روزها نیز منتقل می‌شود.

رهبر انقلاب در جریان بازدید از مناطق زلزله زده و در جمع مسئولین استان آذربایجان بر این نکته تاکید کردند که وقتی با مردم همکلام شدند برخی از آن‌ها گفتند که تا جند روز دیگر دمای هوا در این مناطق کاهش خواهد یافت و بیان این مطلب توسط رهبری به این خاطر بود که مسئولین همت بیشتری در این رابطه داشته باشند. 

 

گفتنی است کمترین دمای مناطق زلزله‌زده شب‌ها به پنج درجه بالای صفر می‌رسد، هوایی که مردم کلانشهرها زمستان‌ها بعد از بارش باران تجربه می‌کنند.

اما نماینده ورزقان در مجلس گفته است مردم زلزله زده با مشکل مواجه هستند و توان تامین گرمای چادر‌ها را ندارند. همه افراد مناطق زلزله زده، چه روستا‌ها و چه بخش‌های دیگر در چادر زندگی می‌کنند و مسئولین می‌دانند که مردم در چادر و در این سرما نمی‌توانند زندگی کنند. هنوز اقدامات انجام شده برای ساخت مسکن موقت به جایی نرسیده است و مسئولان که وعده احداث ۴۵ روزه مسکن موقت را داده بودند، با گذشت ۴۰ روز از زمان شروع فعالیت‌ها هنوز در ابتدای کار هستند. کانکس‌هایی که وعده آن را داده بودند تامین نشده است و شنیده‌ام که به مردم گفته‌اند کانکس اهدا کنند، در حالی که تهیه کانکس آن هم در آغاز فصل سرما وظیفه مسئولین است نه مردم. 

همه افراد مناطق زلزله زده، چه روستا‌ها و چه بخش‌های دیگر در چادر زندگی می‌کنند و مسئولان می‌دانند که مردم در چادر و در این سرما نمی‌توانند زندگی کنند. در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی مردم این است که از هی‌تر برای گرم کردن چادر استفاده می‌کنند و اداره برق هم مدام هشدار می‌دهد که از هی‌تر استفاده نکنند چون شبکه جواب نمی‌دهد و مردم مانده‌اند که چگونه باید گرمای چادر‌ها را تامین کنند. مسئولان به گفته‌های خود عمل کنند و برای مردم سرپناهی تهیه کنند که سرما آزارشان ندهد و خیالشان راحت شود. به هر حال مسئولان باید به اسکان دائم مردم بیاندیشند و اسکان مردم ۱. ۵ تا ۲ سال زمان می‌خواهد و بحث ما این است که اگر مدیریت صحیح اعمال شود مشکلات سریع‌تر حل می‌شود. 

با توجه به اینکه ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی برای مردم زلزله زده آذربایجان شرقی زمانی دو الی سه ساله را نیاز دارد در همین راستا مردم زلزله زده تا دو سال دیگر نیز صاحب سقف نخواهند شد. ‌ طرح برای بررسی بیشتر در زمینه بازسازی هر چه سریع‌تر مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی ارجاع شده به کمیسیون عمران را با جمع آوری ۵۰ امضا نمایندگان خارج از نوبت در صحن علنی مطرح خواهیم کرد. در طرح فوریتی نمایندگان مجلس که براساس ایراداتی که از سوی برخی از نمایندگان گرفته شده است، آورده شده بود با توجه به اینکه فرصت کمی برای ساخت و سازهای واحدهای مسکونی زلزله زدگان و آماده سازی این واحد‌ها در فصل سرما وجود دارد لذا تسهیلات و کمک‌هایی را برای دولت در طرحی نظر بگیریم تا دولت بتواند در زمان باقی مانده هر چه سریع‌تر اسکان موقت را برای مردمان این منطقه آماده کند. 

تاکنون دولت از ۳۰ هزار واحدی که قرار بود تا نزدیکی فصل سرما برای زلزله زدگان آماده کند تنها ۲۰۰ واحد مسکونی اسکلت بندی و فونداسیون و برخی از واحد‌ها دیوارهای آن کشیده شده است ولی تاکنون اقدام دیگری را در این زمینه از سوی دولت مشاهده نکرده‌ایم. 

نماینده ورزقان در خانه ملت با بیان این مطلب که ۲۵ روز بیشتر به فصل سرمای منطقه آذربایجان شرقی فرصت باقی نمانده است اما شاهد روند کند ساخت و ساز در این منطقه‌ایم، گفت: دولت برای مردم زلزله زده ورزقان، اهر و هریس خانه‌های تک واحدی، سه در چهار متر ساخته است تا اگر ساختمان‌هایی که قول آن را به مردم زلزله زده داده آماده بهره برداری در موعد مقرر نشوند مردم بتوانند در ساختمان‌های تک واحدی اسکان یابند. دولت باید تمهیداتی در نظر بگیرد تا در فصل سرما مردم زلزله زده استان آذربایجان شرقی با مشکل مواجه نشوند، چرا که این مردم نه تنها خانه‌های خود را از دست داده‌اند بلکه برای نهگداری احشام خود نیز مکانی ندارند. 


وی با بیان اینکه دولت وعده داده بود وام‌هایی را به مردم زلزله زده برای ساخت و ساز و نوسازی ساختمان‌ها بدهد ولی هنوز این وعده اجرایی نشده و مردم نیز در این زمینه با مشکل مواجه هستند، گفت: دولت به مردم وعده داده که وام مسکن مهر در اختیار آنان قرار گیرد در حالی که مردم به نوسازی خانه‌های خود اقدام نکرده‌اند و تا زمانی که مقداری از کار انجام ندهند این وام به آنان تعلق نمی‌گیرد، لذا از مسئولان و دولت درخواست داریم که هر چه سریع‌تر وام‌های مورد نیاز برای ساخت و ساز به زلزله زدگان را در اختیار آنان قرار دهد. نمایندگان مجلس نگران این هستند که مردم در فصل سرما با مشکلات عدیده‌ای در رابطه با اسکانشان مواجه شوند لذا از مسئولان و دولت درخواست می‌کنیم هر چه سریع‌تر در این زمینه فکری کنند. نمایندگان مجمع استان آذربایجان شرقی در نظر دارند با رسیدن فصل سرما در مناطق زلزله زده نشست‌های دیگری را در راستای بازسازی مناطق زلزله زده با دیگر مسئولان برگزار کنند.

 

برچسب هابرچسب ها: زلزله,ورزقان,سرما,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: