12:37 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ اسفند
پرسش
کد خبر: 26294 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۹ اسفند - 8:57 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
گزارش گفت و گو نیوز/

نگاهی به یک سال ایرانیان در 92

شوک بزرگ هاشمی 100 روز بیشتر ادامه نیافت تا اینکه در 31 اردی بهشت ماه شوکی بزرگتر جامعه سیاسی کشور را به کما برد، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رد صلاحیت شد تا تنها هشت تن شامل پنج اصولگرا ،یک اصلاح طلب، یک اعتدالگرا و یک مستقل وارد رقابت های انتخاباتی شوند.

سال 92 بی شک از مهم ترین و پرخبرترین سال های تاریخ معاصر کشور است و بی راه نیست اگر این سال را هم رده با سال های 57 و 76 ارزیابی کرده و آن سرآغاز فصلی جدید در نظام جمهوری اسلامی بدانیم، سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری در نخستین روز نوروز آغاز شد و با پیامک امیدبخش رییس جمهور به میلیون ها ایرانی در تبریک نوروز پایان یافت.

 
گفت وگو نیوز - گروه سیاسی: سال 92 همچون سالیان گذشته با پیام نوروزی مقام معظم رهبری و نام گذاری این سال به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی آغاز شد و محمود احمدی نژاد، رییس دولت دهم نیز برای آخرین به آنتن رسانه ملی آمد و نوروز را تبریک گفت. پس از آن رهبر معظم انقلاب به مشهد رفتند و در اجتماع پرشور هزاران تن از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا سخنانی را بر زبان آوردند که نوید بخش سالی متفاوت برای ایرانیان بود، حضرت آیت الله خامنه ای در بخش هایی از سخنرانی خود انتخابات را مظهر حماسه سیاسی دانستند تاکید کردند که  در انتخابات باید همه سلیقه ها و جریانهای سیاسی معتقد به نظام جمهوری اسلامی حضور داشته باشند و با عنایت پروردگار و همت ملت ایران ، مشارکت گسترده ای نیز تحقق یابد زیرا انتخابات ریاست جمهوری در همه مسائل اصلی کشور تاثیر گذار است.
 
پس از سخنرانی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر حضور تمام سلایق و جریان های سیاسی معتقد به نظام در انتخابات ، موتور فعالیت سیاسی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری روشن شده و آنان که از سال 88 با چماق اصولگرایان و طیف تندرو از فعالیت سیاسی منع شده بودند با دلگرمی از فرمایشات رهبری بار دیگر به عرصه سیاست بازگشتند و نخستین تحرکات جدی انتخاباتی اصلاح طلبان از سوی محمدرضا عارف ، محمد شریعتمداری و حسن روحانی آغاز شد.
 
فعالیت های انتخاباتی دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب ادامه داشت و در این بین جریان دولت نیز با برگزاری همایش ناکام تجلیل از خادمان سفرهای استانی در استادیوم آزادی از وزن و میزان محبوبیت خود با خبر شده بود تا اینکه زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری فرا رسید و شمار زیادی از چهره های سیاسی که برای حضور در این رقابت اعلام آمادگی کرده بودند برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شدند تا اینکه در آخرین دقایق زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در 21 ادریبهشت ماه شوک بزرگ انتخاباتی به کشور وارد شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی که پیش از آن تنها سید محمد خاتمی حضورش در انتخابات ریاست جمهوری را پیش بینی کرده بود وارد وزارت کشور شد و از سوی دیگر نیز محمود احمدی نژاد در تخلفی آشکار دست در دست اسفندیار رحیم مشایی پا به وزارت کشور گذاشت.
 
شوک بزرگ هاشمی 10 روز بیشتر ادامه نیافت تا اینکه در 31 ازدی بهشت ماه شوکی بزرگتر جامعه سیاسی کشور را به کما برد، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رد صلاحیت شد تا تنها هشت تن شامل پنج اصولگرا ،یک اصلاح طلب، یک اعتدالگرا و یک مستقل وارد رقابت های انتخاباتی شوند.
 
رد صلاحیت رییس سابق مجلس خبرگان رهبری ، بر تبلیغات انتخاباتی نیز سایه افکند و جامعه در واکنش به این اقدام هیچگونه تحرک و نشاز سیاسی از خود بروز نداد تا اینکه سه روز مانده به 24 خرداد ، محمدرضا عارف، کاندیدای جریان اصلاحات با تدبیر و نامه مستقیم سید محمد خاتمی از حضور در ادامه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد، انصراف عارف سونامی دیرهنگام ائتلاف اصلاحات و اعتدال را در سراسر کشور به راه انداخت و نتیجه آن نیز پیروزی قاطع حسن روحانی ، نامزد مورد حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی شد.
 
چهار روز از تحقق حماسه سیاسی مدنظر رهبری و پیروزی نامزد اصلاحات و اعتدال در انتخابات نگذشته بود که تیم ملی فوتبال ایران ، کره جنوبی را شکست داد و به جام جهانی فوتبال بزریل صعود کرد. اتفاقی که موج عظیم شادمانی ایرانیان در پیروزی 24 خرداد را تکمیل کرد و مردم سراسر کشور در جشن های خود قریاد روحانی مچکریم سر دادند.
 
مراسم تنفیذ حسن روحانی برگزار شد و فردای آن روز وی در مراسم تحلیف برای نخستین برای اسامی وزرای پیشنهادی اش را به مجلس ارائه داد و در 14 مرداد ماه نیز علیرغم بسیاری از گمانه زنی ها مبنی بر معاون اولی عارف در دولت تدبیر و امید، روحانی اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرد.
 
مجلس شورای اسلامی نیز در جواب به حسن نیت رییس جمهور از به وزارت رسیدن سه گزینه روحانی برای آموزش و پرورش ، علوم و تحقیقات و ورزش و جوانان جلوگیری کرد تا به این ترتیب نخستین سنگ اندازی مجلسی که بیش از 90 درصد نمایندگان آن از جلیلی ، قالیباف یا ولایتی در انتخابات حمایت کرده بودند، مقابل پای رییس جمهور انجام شود.

میانه شهریور با خبر شهردار شدن سه باره سردار محمد باقر قالیباف با کارشکنی و تخلف الهه راستگو سپری شد و بیست و یکم این ماه نیز بازگشایی خانه سینما کام ملت و سینما گران را شیرین کرد.نسرین ستوده و شماری از زندانیان سیاسی در 27 شهریور ماه از زندان آزاد شدند.
 
شهریور روز بیست و هفتم خود را پشت سر گذاشته بود که تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی بوداپست قهرمان شد.
 
مهرماه با نخستین سفر حسن روحانی به نیویوک آغاز شد و تماس تلفنی اوباما با وی از مهم ترین رویدادهای این سفر بود تا اینکه قهرمانی تیم ملی والیبال کشورمان در رقابت های قهرمانی آسیا در چهاردهم مهرماه بار دیگر ورزش را به صدر اخبار ایران آورد.
22 مهرماه آغاز دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 با ترکیب جدید به ریاست جواد ظریف بود و از همان ابتدا قابل پیش بینی بود که بناست مذاکرات در دولت شیخ دیپلمات نتیجه ای متفاوت از آنچه که در دولت قبل کسب کرده بود داشته باشد.
آبان ماه کم خبرتر از ماه های دیگر سال سپری شد و ابتدا و انتهای آن با رای اعتماد مجلس به سه وزیر بازمانده از کابینه سپری شد، آذر ماه  که نخستین توافق ایران و 1+5 در آن رخ داد با مرگ نلسون ماندلا و حواشی سفر خاتمی به نمایندگی از دولت در مراسم خاکسپاری و بزرگداشت وی سپری شد.
دی ماه ، با سقوط دو زن در حریق خیابان جمهوری و نقص فنی نردبام آتش نشانی تمام شد و بهمن اخبار و حواشی جشنواره فیلم فجر و جشن انقلاب را به خود اختصاص داد و در نوزدهم این ماه پنج مرزبان ایران از سوی جیش العدل ربوده شدند.
اسفند با تداوم هجمه های رسانه ای جریان بازنده انتخابات به رییس جمهور به پایان رسید و اکنون 93 با کوله باری از تجربه های مختلف 92 آغاز شده است ، سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گذاری شده و حال باید دید آیا تمام جریانات کشور دولت را در تحقق خواسته رهبری حمایت خواهند کرد یا خیر؟
 
پایان


 
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: