12:22 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ اسفند
پرسش
کد خبر: 60524 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۱۲ مهر - 8:16 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
/یادداشت/

از روانشناس چه سوالاتی باید پرسید؟

امیرمحمد صفرانداقی - روانشناس

گفت وگو نیوز: بسیاری از ما تجربه ملاقات با یک روانشناس را داشته ایم و تلاش کردیم به توصیه‌های او گوش دهیم و در عین حال تلاش کردیم حرف های روانشناسمان را بپذیریم.

اما ما در جلسه درمان یک سری حقوق داریم که قبل از رفتن پیش روانشناس باید از این حقوق آگاه باشیم. روانشناس فردی است که از شما در قبال خدماتی که ارائه میدهد پول دریافت می کند و درنتیجه به شما لطفی نمیکند بلکه خدماتش را به شما می‌فروشد درنتیجه باید به حرف های شما گوش دهد، خواسته های شما رو بشنود و به کمک خواهی شما پاسخ مناسب دهد.

 یکی از حقوق اساسی مراجع این هست که در مورد روانشناسش اطلاعات داشته باشد و  بداند تحصیلاتش و رویکردش در درمان چیست و روند درمان و بهبودی چطور شکل خواهد گرفت و جلسات حدودا چقدر طول میکشد.

وقتی  پیش روانشناس می‌رویم نباید از پرسیدن سوال در مورد خود روانشناس و کارش خجالت بکشیم، درمانگر وظیفه دارد به سوال ها بر اساس تخصصش پاسخ دهد و نباید فکر کنید که درمانگر شما یک فرد عالم هست که اگه ازش سوال بپرسید، سوالاتون سطحی و بی معنی خواهد بود، درمانگر باید نیاز های مراجع رو بشناسد و بر اساس آن نیاز ها مسیر بهبودی را شناسایی کند.


بسیار مهم است که بدانیم برخی مواقع نیاز های تشخیص داده شده به وسیله درمانگر با نیازهایی که ما در نظر داریم تفاوت دارد، اما این مسئله همیشگی نیست و در واقع نیاز تشخیص داده شده عموما کلی تر از نیاز احساس شده است.

اما این مسئله باعث نمیشود که شما نیاز و مشکل خود را به درمانگر نگویید. هر جای مسیر درمان حس کردید به مسئله ای توجه نمیشود سوال بپرسید. گاهی اوقات وقتی پیش روانشناس هستیم و حس میکینم روانشناس از مسئله ای در روند درمان دوری میکند باید این موضوع را با او درمیان بگذاریم. ممکن است روانشناس در جلسه ای از درمان بفهمد در مورد موضوع خاصی تخصص نداره و کاری از دستش برنمی آید اما به دلایلی این موضوع را مطرح نکند و به همین دلیل این مسئله باید با تکرار شما و گوشزد شما باید همراه باشد.

یادمان باشد که روانشناس مثل دندانپزشک یا دکتر داخلی نیست که هرچقدر شهرت بیشتری داشته باشه کارش بهتر است. ممکنه درمانگری که شهرت زیادی ندارد، بهترین کمک را به شما کند چون مشکل شما در رویکرد او معنا پیدا میکند.

در نهایت باید بدانیم که روانشناس هم کامل نیست و مثل دانشمند بهش نگاه نکنیم.

پایان پیامنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: