8:42 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
کد خبر: 12858 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۰ تير - 1:02 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

پایان فرایند قرائت پاسخنامه های آزمون سراسری

مشاور عالی سازمان سنجش از پایان فرایند قرائت پاسخنامه های آزمون سراسری سال جاری از امروز خبر داد و مرحله بعدی بررسی پاسخنامه ها را تشریح کرد.

حسین توکلی درباره آخرین وضعیت پاسخنامه های آزمون سراسری سال 92، گفت: از امروز پنجشنبه قرائت پاسخنامه های کنکور سراسری در قرنطینه به اتمام رسیده و مشخص شده داوطلبان در این پاسخنامه ها کدام خانه ها را علامت گذاری کرده یا اینکه به هر سوال یک یا چند پاسخ داده اند.

 به گزارش گفتگونیوز به نقل از مهر: وی ادامه داد: در مرحله بعدی، پاسخنامه ها تبدیل به نوارها یا طیفهای خاصی شده و بعد از این تبدیل با توجه به اینکه نتیجه پاسخنامه داوطلب به معنای واقعی مشخص شده بر حسب مورد در محلهای امنی توسط افراد خاصی نگهداری و کنترل می شود.

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش، تصحیح ورقه ها توسط دستگاههای مخصوص، مرحله بعدی است که به زودی آغاز خواهد شد و در این مرحله است که نمرات خام و تراز داوطلبان به دست می آید.

توکلی درباره این مرحله با ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه محاسبه نمرات خام، اظهار داشت: نمرات خام، نمرات درصدی هستند و بر حسب تعریف به این معناست که داوطلب به چند درصد سوالات بعد از کسب نمره منفی پاسخهای غلط یا عدم محاسبه سوالات بدون پاسخ، جواب داده است؛ در این مرحله است که به عنوان مثال می گوییم داوطلب به 96 درصد سوالات پاسخ صحیح داده است.

وی مرحله بعد از محاسبه نمرات خام را تراز این نمرات اعلام کرد و گفت: در اصل، تراز نمرات با استفاده از اطلاعات آماری میانگین و انحراف معیار به دست می شود و سپس نمره کل به دست می آید.

سخنگوی سازمان سنجش درباره نحوه محاسبه نمرات دروس عمومی، اظهار داشت: به عنوان مثال ممکن است داوطلبی به 94 درصد سوالات دروس ادبیات و عربی پاسخ درست داده باشد، این دو نمره خام با هم مساوی هستند اما ممکن است نمرات ترازشان با یکدیگر متفاوت باشد به این دلیل که شاید در یک درس جامعه داوطلبان قوی تر یا ضعیف تری قرار گرفته باشند.

توکلی با بیان اینکه هر درسی دارای یک ضریب است، ادامه داد: نمره تراز به دست آمده در ضریب چهار درس ادبیات فارسی ضرب می شود سپس به اضافه سایر ضرایب دروس عمومی و در نهایت تقسیم بر مجموع ضرایب خواهد شد که نمره کل از این طریق در آزمون عمومی به دست می آید.

وی با اشاره به نحوه محاسبه نمرات کل در آزمون اختصاصی، گفت: در آزمون اختصاصی زیرگروههای متفاوتی لحاظ شده و نمرات تخصصی با یکدیگر متفاوت هستند، به عنوان مثال گروه ریاضی دارای سه زیر گروه است و بدین معناست که داوطلب دارای سه نمره کل اختصاصی است، این نمره کل اختصاصی با کل نمره عمومی جمع نمره آزمون فرد را تشکیل می دهد.

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به گزینش داوطلبان و نحوه محاسبه سوابق 25 درصدی تحصیلی، گفت: در گزینش نهایی، 75 درصد نمره داوطلب با 25 درصد سابقه تحصیلی محاسبه می شود، در صورتیکه اعمال سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره کل داوطلب شود ( برای دیپلمه های 84 به بعد ) تاثیر خواهد داشت اما در صورتیکه باعث کاهش شود گزینش بر اساس سوابق صورت نمی گیرد.

توکلی خاطرنشان کرد: در کارنامه داوطلب مشخص می شود که گزینش با اعمال سابقه تحصیلی صورت گرفته یا خیر.

 
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: