3:15 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 13318 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير - 4:08 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

یک طلاق در ازای هر سه ازدواج در تهران + جدول

ر تهران به ازای كمتر از هر 3 ازدواج یك طلاق ثبت می‌شود.

در تهران به ازای كمتر از هر 3 ازدواج یك طلاق ثبت می‌شود و آمار ازدواج و طلاق اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال در كل كشور نیز نشان می‌دهد كه در سال 91 به ازای هر 5/5 ازدواج یك طلاق ثبت شده است.

 

به گزارش گفت وگو ؛ تقریبا از سال 88 به این سمت با كاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق مواجه هستیم و براساس آمارهای ازدواج و طلاق كه توسط سازمان ثبت احوال ارائه شده است در سال 91 در هر ساعت 95 ازدواج و 17 طلاق به ثبت رسیده است.
 

همچنین تعداد ازدواج‌های كمتر از 15 سال نیز قابل تامل استو  براساس آمارهای ارائه شده تعداد 40 هزار و 653 ازدواج و یك هزار و 77 طلاق كمتراز15 سال در كشور ثبت شده است.

آمار ازدواج كمتر از پانزده سال در سال 90 براساس اعلام سایت سازمان ثبت احوال 39هزار 831 مورد و آمار طلاق 961 مورد بوده است.

ویژگی بارز این آمار بالارفتن میزان طلاق در كشور است. پیش از این مریم مجتهد‌زاده در تیرماه سال 90 در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره آمار ازدواج و طلاق گفت: در حال حاضر نسبت طلاق به ازدواج به طور میانگین در كشور 5/12 درصد و میزان طلاق به ازای هر یك هزار نفر جمعیت در حدود 5/1 است، در همین راستا مشاور رییس‌جمهور در امور بانوان در ادامه می‌گوید: دولت موظف است با اعمال سیاست‌ها و راهكارهای مداخله‌یی در جهت كاهش میزان طلاق در جامعه از طریق كنترل این معضل اجتماعی و توقف رشد آن در كلانشهرهای كشور طی سه دوره برنامه پنج ساله (پنجم تا هفتم توسعه) میانگین نسبت طلاق به ازدواج را در سال 1404 حداكثر به عدد 10 و میزان طلاق در هر یك‌هزار نفر جمعیت را به حداكثر عدد یك برساند. برنامه‌ریزی برای جلوگیری از طلاق یكی از مهم‌ترین عناوین سند چشم‌انداز1404 است اما اگر بخواهیم با توجه به سازمان ثبت احوال در سال 90 اعلام كنیم در 874هزار و 792 ازدواجی كه ثبت شده است، 142هزار841 طلاق داشته‌ایم كه میانگینی حدود 1/6 دارد و نشان‌دهنده این نكته است كه همچنان میزان ازدواج روبه كاهش و طلاق رو به افزایش است و براساس تازه‌ترین آمار 1/6 به 5/5 كاهش پیدا كرده است و اگر این روند با همین صورت كاهش پیدا كند هنوز مشخص نیست كه چگونه در سال1404 به معیارهای چشم‌انداز می‌رسیم.

به گزارش گفت وگو به نقل از اعتماد، در اردیبهشت سال 92 وزارت ورزش و جوانان بر اساس نتایج پژوهش‌های انجام شده كه روی 800 نفر از جوانان تهرانی در رده سنی 18 تا 40 سال انجام شد، نشان داد كه بیش از 35 درصد از جوانانی كه در سن ازدواج قرار دارند ازدواج و تشكیل زندگی را‌ امری ضروری می‌دانند، ‌اما در شرایط كنونی‌امكانات تشكیل زندگی را ندارند. بر اساس نتایج پژوهش انجام شده در وزارت ورزش و جوانان، دلیل 37/4 درصد دختران مجرد برای ازدواج نكردن ادامه تحصیل است و در شرایط فعلی ادامه تحصیل را به ازدواج ترجیح می‌دهند.

از جامعه‌آماری پژوهش انجام شده 29 درصد دختران و 31/2 درصد پسران موافق ضروری بودن ازدواج و تشكیل زندگی بودند، ‌اما همین جوانان موافق نظر داده‌اند كه در حال حاضر شرایط برای ازدواج و تشكیل خانواده آنها فراهم نیست و همین مساله موجب بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان می‌شود.

 

پایان خبرنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: