9:43 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
کد خبر: 13621 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲ مرداد - 12:51 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

جزئیات برکناری سرپرست خبرگزاری ایسنا

 گفتگو نیوز: رئیس جهاد دانشگاهی با توضیحاتی در رابطه با تغییر سرپرست خبرگزاری ایسنا گفت: می‌خواستیم پاسخ مقام معظم رهبری به نامه جهاددانشگاهی را در صفحه اصلی خبرگزاری منتشر کنیم که سرپرست سابق از این کار امتناع کرده و دلیل را تبلیغ برای هیئت رئیسه عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: جزئیات برکناری سرپرست خبرگزاری ایسنا
 

 

محمدحسین یادگاری رئیس جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با اشاره به بروز شایعاتی در رابطه با تغییر سرپرست خبرگزاری ایسنا، گفت: در شرایط کنونی تشخیص دادیم خبرگزاری دانشجویان ایران با یک سرپرست جدید فعالیت خود را ادامه دهد.

وی افزود: معتقد هستیم خبرگزاری ایسنا قسمتی از جهاد دانشگاهی است، ولی سرپرست سابق این خبرگزاری این ادعا را که باید خبری از جهاد دانشگاهی در این خبرگزاری منتشر شود به صورت صددرصد قبول نداشت، یعنی اگر می‌خواستیم توانایی علمی خود را از خبرگزاری زیرمجموعه جهاد دانشگاهی اعلام کنیم با مشکل مواجه می‌شدیم.

وی افزود: هیئت رئیسه جهاد دانشگاهی به مقام معظم رهبری نامه‌ای ارسال کرده بود مبنی بر اینکه جهاد دانشگاهی می‌تواند در تمام زمینه‌ها به عنوان بازوی کمکی پشتیبان مقام معظم رهبری باشد که ایشان در روز یازدهم اردیبهشت‌ماه امسال پاسخ این نامه را ارسال کرده‌اند، قصد داشتیم این پاسخ را در صفحه اصلی سایت خبرگزاری ایسنا منتشر کنیم که سرپرست سابق این خبرگزاری از این کار امتناع کرده و دلیل این کار را اینطور عنوان کرد که این نامه، تبلیغی برای هیئت رئیسه جهاد دانشگاهی است.

یادگاری اضافه کرد: ما از دوران گذشته یک خط مشی کلی داشتیم و ایسنا نیز باید بر اساس این خط مشی ادامه فعالیت دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به شایعات چند روز اخیر در رسانه‌ها در مورد تغییر سرپرست خبرگزاری ایسنا، اظهار داشت: سرپرست سابق ایسنا ادعا کرده است که از این خبرگزاری خواستیم تا به بخش ورزشی و هنری ورود نکند در حالیکه این مسئله دروغ محض است، من خودم ورزشکار هستم و فوتبال بازی می‌کنم و با ورزش موافقم ولی در جلسات متعدد اعلام کرده‌ام که شأن خبرگزاری ایسنا به عنوان خبرگزاری زیرمجموعه جهاد دانشگاهی این است که با توجه به فرمایش و بر اساس اندیشه مقام معظم رهبری اخبار خوب، امیدبخش مخابره کند.

وی عنوان کرد: بارها گفته‌ام اگر بحث هنر مطرح می‌شود از هنر متعهد، ارزشی و ولایت‌مدار سخن بگویید، در این سیستم هنر برای هنر نمی‌خواهیم بلکه هنری می‌خواهیم که دینمان را ابراز کند.

به گفته یادگاری آمریکا از هالیوود برای تبلیغات و اثرگذاری فرهنگی استفاده می‌کند.

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: به سرپرست سابق ایسنا گفتیم ورزش را مطرح کنید ولی ورزش متعهدانه نه درگیری دو فرد با یکدیگر.

وی افزود: این دروغ محض است که من گفتم در هنر و ورزش وارد نشوند، گفتم ورزش و هنر متعهد و ارزشی در ایسنا مطرح شود.

یادگاری افزود: نمی‌گویم نقد فیلم نداشته باشیم، فیلم باید نقد شود ولی هر نوع فیلمی نباید مطرح شود، نقد فیلم خارجی که از هم پاشیدگی خانواده را تبلیغ می‌کند چه بهره‌ای دارد؟

*هرگز اعلام نکردم که دولت نهم و دهم در بستر انحرافی است

یادگاری با رد برخی شایعاتی مبنی بر اینکه وی اعلام کرده جریان دولت نهم و دهم انحرافی است، گفت: هرگز اعلام نکرده‌ام که جریان دولت نهم و دهم بستر انحرافی است، این مسئله را از زبان من مطرح کرده‌اند ولی من اصلاً این مسئله را بیان نکرده‌ام.

وی افزود: من همیشه از دولت نهم و دهم برای بسترسازی مناسب در استان‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین از پشتیبانی وزارتخانه‌ها تقدیر کرده‌ام.

یادگاری ادامه داد: البته ما به عنوان فرد ارزشی متعهد و ولایت‌مدار که نقطه‌نظراتی در رابطه با اندیشه دینی داریم مخالف تفکرات مکتب ایرانی ضد اسلامی هستیم.

وی اضافه کرد: من با مکتب ایرانی ضد اسلامی مخالفت کرده‌ام ولی مخالفت من نیز به آن صورت که مطرح شده است، نبود. بلکه در آن زمان که مسئله مکتب ایرانی ضد اسلامی مطرح شد به سرپرست سابق ایسنا گفتم که این خبرگزاری می‌تواند در مورد تمام افراد به عنوان مسئول حقوقی کشور خبرهایی را کار کند اما ما با تفکر مکتب ایرانی ضد اسلامی مخالفیم.

یادگاری عنوان کرد: من اصلاً نگفته‌ام که دولت نهم و دهم جریان انحرافی است و تمام این صحبت‌ها را تکذیب می‌کنم.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی پشتیبان قاطع مقام معظم رهبری است،‌ گفت: من همیشه از دولت نهم و دهم تقدیر کرده‌ام اما تفکراتی که دولت را زیر سؤال می‌برد خود را مبرا کردم و به همین خاطر به جهاد دانشگاهی اجازه ندادم که وارد یک جریان خاص سیاسی شود.

یادگاری افزود:‌ تفکرات ما در دولت نهم و دهم پشتیبانی از دولت بوده است البته نقاط ضعفی نیز داشته‌اند، در برخی مواقع زاویه گرفتن از نظرات مقام معظم رهبری مطرح بوده است که باید مورد انتقاد باشد.

یادگاری تصریح کرد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری فرموده‌اند که انتقادهای مثبت را انجام بدهید ولی سیاه‌نمایی در دستور کار نباشد، یکی از انتقادهای اساسی مقام معظم رهبری به دولت دهم نیز جایگاه فرهنگ بود که پس از انتقاد ایشان اعتباراتی از سوی دولت به مسائل فرهنگی در استان‌ها اختصاص یافت.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: ما مخالف دولت نیستیم و حمایت می‌کنیم ولی انتقادات خود را نیز داریم. هر زمان که دین ما زیر سؤال برود و مراجع تقلید ما دلخور بشوند ما مخالفت می‌کنیم.

وی در رابطه با تغییر مدیریت در ایسنا نیز گفت: زمانی که سرپرست سابق ایسنا در این خبرگزاری کار خود را آغاز کرد یک منشور تعهدنامه مطرح شد و در آن آمده است که از برخی خطوط عدول نکنند و یکی از نکات این منشور نیز پشتیبانی از ولایت فقیه بوده است.

وی عنوان کرد: البته مأموریت سرپرست سابق ایسنا نیز در چند ماه گذشته به پایان رسیده بود و ما هم اعلام کردیم که دیگر نیازی به ایشان در خبرگزاری ایسنا نداریم.

فنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: