8:53 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
کد خبر: 14077 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ چهارشنبه ۹ مرداد - 1:05 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

بیشترین ظرفیت قبولی كنكور ۹۲ در گروه ریاضی و كمترین در علوم تجربی / نتایج اولیه کنکور سراسری فردا اعلام خواهد شد

 گفتگو نیوز: تهران - رییس سازمان سنجش آموزش كشور با بیان اینكه ۷۷ درصد از داوطلبان در كنكور ۹۲ پذیرفته می شوند، گفت: بیشترین ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری امسال به گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و كمترین میزان پذیرش به گروه آزمایشی علوم تجربی اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، «ابراهیم خدایی» روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: براساس آمارهای موجود، تعداد ۹۲۴ هزار و ۵۳۵ نفر در آزمون سراسری سال ۹۲ شركت كردند و تاكنون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای پذیرش ۷۱۲ هزار و ۳۶۷ نفر به سازمان سنجش اعلام آمادگی كرده اند كه به این ترتیب، ۷۷ درصد داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری امسال در دانشگاه های كشور پذیرفته خواهند شد.

**ظرفیت پذیرش دانشجو در گروه ریاضی و فنی بیش از ۱۰۰ درصد است
وی با بیان اینكه ظرفیت پذیرش دانشجو در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در كنكور امسال بالای ۱۰۰ درصد است، گفت: تعداد ۲۱۸ هزار در كنكور گروه ریاضی و فنی شركت كردند درحالیكه ۲۴۰ هزار ظرفیت از طرف دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در رشته های این گروه ایجاد شده است.
خدایی ادامه داد: در گروه علوم انسانی نیز با پذیرش ۹۹ درصدی داوطلبان رو به رو هستیم به گونه ای با وجود ۲۴۷ هزار داوطلب حاضر در جلسه، ۲۴۵ هزار ظرفیت پذیرش برای رشته های این گروه داریم.
وی تصریح كرد كه كمترین ظرفیت پذیرش دانشجوی كنكور امسال در رشته های علوم تجربی دیده می شود و درحالیكه ۴۳۷ هزار داوطلب در رقابت های این گروه شركت كردند فقط برای ۳۸ درصد آنها (حدود ۱۶۸ هزار نفر) صندلی دانشگاهی موجود است.
معاون وزیرعلوم، شانس قبولی داوطلبان گروه آزمایشی هنر در كنكور امسال با توجه به ظرفیت های ایجاد شده در دانشگاه ها را ۶۲ درصد و شانس قبولی داوطلبان گروه زبان های خارجی را ۴۱ درصد ذكر كرد.

**ظرفیت پذیرش دانشجو در كنكور ۹۲ به تفكیك دانشگاه ها
وی درباره ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف از طریق آزمون سراسری اظهار داشت: از مجموع ۷۱۳ هزار ظرفیت ایجاد شده برای پذیرش دانشجو در كنكور امسال، ۴۲۱ هزار ظرفیت مربوط به دانشگاه پیام نور است، ۱۳۶ هزار نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی پذیرفته می شوند، ۱۰۲ هزار نفر در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرش خواهند شد و ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان نیز ۱۷ هزار نفر است.
نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ از ساعت ۱۰ صبح فردا، پنج شنبه، ۱۰ مردادماه از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش منتشر خواهد شد. نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: