9:22 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
کد خبر: 14271 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۱۲ مرداد - 12:53 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

تهران و تربیت مدرس در ردیف یك درصد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند

 گفتگو نیوز: تهران - رییس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه تهران در رشته علم مواد و دانشگاه تربیت مدرس در رشته شیمی در میان یك درصد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، «جعفر مهراد» با بیان اینكه نهاد «دیده بان علم» یا «ساینس واتچ» سامانه ای در «آی اس آی»(ISI) است كه دانشمندان، موسسات (دانشگاه ها و مراكز پژوهشــی)، كشورها و نشریات علمی را از نظر اهمیت و آستانه استناد رصد می كند، افزود: داده های این سامانه خود از پایگاه طلایه داران علم یا «ای اس آی»(ESI) استخراج می شود و عمل رتبه بندی بر روی مؤلفه های یاد شده انجام می دهد.
وی افزود: در «آی اس آی» رشته های موضوعی به ۲۲ رده كلی تقسیم بندی شده و دانشمندان و موسسات مرتبط با این رشته ها وقتی انتخاب می شوند كه جزو یك درصد بالا و كشورها و نشریات علمی نیز جزو ۵۰ درصد بالای كل استنادها باشند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (آی اس سی) تصریح كرد كه برای تعیین رتبه بندی مؤلفه ها، از كل داده های استنادی طی ۱۰ سال موجود در «آی اس آی» استفاده می شود و پایگاه «ای اس آی»(ESI) هر دو ماه یكبار روزآمد می شود.
وی با بیان اینكه بازه زمانی مورد نظر ژانویه ۲۰۰۱ تا ۳۱ اوت ۲۰۱۱ را در برمی گیرد خاطرنشان كرد: در این بین، تعدادی از كشورها و موسسات بطور چشمگیری در مسیر توسعه علمی قرار گرفته اند و تحقیقات آنها به علت اثر بخش بودن مورد استفاده جامعه علمی جهانی قرار می گیرد كه از آنها به عنوان ستاره های نوظهور یاد می شود.
مهراد ادامه داد: ایران در مه سال ۲۰۱۱ میلادی در رشته بیولوژی ملكولی و ژنتیك و بر اساس داده های استنادی در بازه زمانی اعلام شده به عنوان ستاره نوظهور معرفی شد و از حد آستانه استنادی تعریف شده با افتخار عبور كرد.
به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران دوباره در ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی در رشته محیط زیست و اكولوژی به عنوان ستاره نوظهور معرفی شد و دو ماه بعد یعنی در ماه سپتامبر همان سال نیز عنوان ستاره نوظهور در رشته محیط زیست و اكولوژی كه از حد آستانه استنادی مورد نظر عبور كرده را به دست آورد.
مهراد یادآور شد: در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی پژوهشگران رشته میكروبیولوژی كشور سبب شدند تا ایران به عنوان یك ستاره نوظهور علمی دوباره افتخاری جهانی كسب كند.
رییس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان كرد: رتبه بندی موسسات بر اساس آستانه استناد تعریف شده شامل یك درصد بالای كل استنادهای ۱۰ ساله انجام می گیرد و در سال ۲۰۱۱ و ژانویه این افتخار نصیب دانشگاه تهران در رشته علم مواد شده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: ۹ ماه بعد یعنی در سپتامبر، دو دانشگاه ممتاز كشور دانشگاه تربیت مدرس در شیمی و دانشگاه تهران در علم مواد موفق به كسب حد آستانه استنادی( یك درصد بالا) شدند.
وی گفت: حضور دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران در كنار دانشگاه های تراز اول جهان مانند استنفورد در رشته كشاورزی، دانشگاه متروپولیتن توكیو در رشته بیولوژی و بیو شیمی، دانشگاه پلی تكنیك هنگ كنگ در رشته اقتصاد و بازرگانی، دانشگاه ژیائوتونگ شانگ های (چین) در رشته ریاضیات، بیمارستان زنان بریگهام (هاروارد) در رشته داروسازی و چندین دانشگاه و موسسه معتبر دیگر را باید ارج گذاشت و از تلاش ها و مجاهدت های علمی دانشمندان و پژوهشگران این رشته قدردانی كرد.
مهراد به اظهارات رهبر معظم انقلاب به دانشجویان مبنی بر اینكه كار علمی در دانشگاه ها و كشور باید به صورت جهادی انجام شود اشاره كرد و گفت: آمار تولید علم كشور و تلاش علمی در عرصه فناوری های نوین از جمله پزشكی و رشته های وابسته در چند سال گذشته نشان می دهد كه ایران از شایستگی ها و قابلیت های علمی زیادی برخوردار است و رسیدن به جایگاه ۱۵ تولید علم در سال جاری، مهـر تایید دیگری در جهت افزایش بیش از پیش اعتبار علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی كشور است.
وی تصریح كرد كه باید از داشته های خود و از اعتبار دانشگاه ها كه مرزهای علمی را در می نوردند حراست كرده و نوع نگاه به این حركت علمی را كه گاهی از سوی بعضی از افراد مورد انتقاد قرار می گیرد را به نگاه مثبت تبدیل كنیم.
مهراد با بیان اینكه ارائه نقدهای ناسالم توسعه شایستگی های علمی را محدود خواهد ساخت، گفت: دستاوردهای جدید علمی، تجلی همت مضاعف استادان، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور است كه مرهون سیاست های مؤثر آموزش عالی كشور در سطح كلان است. نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: