4:10 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 15069 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ مرداد - 10:55 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

نقش نقاشی در خلاق‌سازی کودکان

 گفتگو نیوز: مسئول انجمن هنرهای تجسمی زنجان گفت: باید هدف از نقاشی کودکان، به کارگیری فعالیت‎های ذهنی کودکان باشد، نه پر کردن اوقات فراغت آن‎ها.

 

"موسی حسین‎علی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، خاطرنشان کرد: زمانی که موضوع نقاشی کودکان به میان می‎آید، برای گروه سنی خاصی از 4 تا 8 سال را شامل می‌شود و نقاشی کودکان هیچ‌گونه ارتباطی با موضوعات واقعیتی یا مدل‎کشی ندارد و بیشتر در نقاشی خردسالان هدف به کارگیری فعالیت‎های ذهنی این گروه است تا منجر به استعدادیابی آن‏ها شود.

 

وی ادامه داد: زمانی که موضوع تابستان را به کودکان برای نقاشی کردن ارایه می‎دهیم، در ابتدا ممکن است این موضوع برایشان تخیل به نظر آید و همین موضوع یک هیجان و هیاهوی فکری را در کودک ایجاد می‎کند تا اینکه قادر شوند از عهده موضوع برآید.

 

حسین‎علی بیان کرد: چنانچه کودک بتواند تابستان را با موضوعاتی مثل رفتن به مسافرت یا کشیدن صحنه‎ای از شهربازی ارایه دهد، توانسته‎ایم به هدف‌مان که کشف استعداد و فعالیت یا تحریک خلاقیت هنری کودک است، دست یابیم.

 

مسئول انجمن هنرهای تجسمی زنجان با بیان این‌که اکثر والدین تصور اشتباهی را از کلاس نقاشی کودکان در نظر دارند، تصریح کرد: تصور والدین در خصوص کلاس نقاشی برای کودکان 5 تا 7 سال یا حتی 8 یا 9 ساله نادرست است، زیرا مشاهده می‌شود والدین هیچ اطلاعی در این زمینه ندارند و صرفاً به پرکردن اوقات فراغت کودکان خود توجه می‎کنند که در این زمینه برخی از هنرآموزها یا موسساتی که آموزش می‎دهند از این فرصت سوءاستفاده کرده و گاهاً اظهار می‎دارند که قادرند به کودکان خردسال شیوه کشیدن نقاشی را یاد می‎دهند، در حالی که خردسالان کسانی هستند که حتی الفبا را درک نکرده‎اند.

 

وی تاکید کرد: خردسالان باید در کلاس‎های تخصصی خود و با ابزارها و تکنیک‎های مختلف آموزش ببینند.همچنین باید زیر نظر مربیانی باشند که نقاشی موضوعی را به کودکان یاد می‎دهند.

 

حسین‌علی یادآور شد: موضوعی که برای نقاشی کودکان داده می‌شود باید چارچوبی در ذهن کودک ایجاد کند و کودک قادر باشد از عهده آن موضوع برآید و حرکتی به سوی کشف خلاقیت خود داشته باشد.

 

مسئول انجمن هنرهای تجسمی زنجان خاطرنشان کرد: دلیل‌ فرستادن بچه‌‏ها به کلاس‌‏های نقاشی، صرفا یادگیری نقاشی توسط کودکان نیست، بلکه این فعالیت ذهن بچه‎ها را خلاق می‎کند و توانایی ذهن بچه‎ها را به مرحله بالفعل می‎رساند و در صورتی که مربی آگاه نباشد نه تنها استعداد بچه‎ها شکوفا نمی‌شود، بلکه استعداد آنان را از بین خواهد برد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: