5:15 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 15438 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ جمعه ۱ شهريور - 9:54 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

آیا زوج های بدون فرزند خودخواه هستند

گفتگو نیوز: آخرین شماره مجله تایم عکس رو جلد خود را به مقاله ایی در باره زوج هایی که فرزند ندارند و تجربه زندگی راحت ترو لذت بخش تری دارند اختصاص داده است. این مقاله به همراه  تصویری از یک زوج دراز کشیده در ساحل ارائه می شود که مایوهای شان با هم همرنگ است و سرشار از آرامش و صلح هستند.

این مقاله با خود موج وسیعی از بحث و گفتگو را در رسانه های عمومی دامن زده است که بیشترشان لحن مخالفت دارند. رسانه های دست راستی و مذهبی به پایان اسفناک زندگی خودخواهانه زوج های بدون فرزن اشاره کردند. جمعی از اعتراضات سمت و سوی اقتصادی داشت و به ضرری که نداشتن بچه ایجاد می کند پرداختند.

در این میان پاسخ های حمایت کننده نیز برای این گفتگوی اجتماعی شکل گرفته است. مهمترین آنها بر ادامه افزایش بی رویه جمعیت بشری تکیه می کنند و این حق را برای افراد مسئول و بویژه زوج های نگران آلودگی محیط زیست قائل می شوند که شاید خوب است آنها شیوه های جدید زندگی نظیر نداشتن فرزند و یا سرپرستی فرزندان یتیم را تجربه می کنند.

از دید اقتصادی عنوان شده است که هر چند مثلاً در امریکا بزرگ کردن فرزند حوالی ۳۰۰ هزار دلار هزینه دارد ولی یک بزرگسال بین ۴ تا ۸ میلیون دلار به درآمد زایی کشور می افزاید. عده ایی نیز به مسیر هر چه پیر شدن جوامع غربی به عنوان نکته منفی در رشد جمعیت پرداختند و خطر از دست دادن قدرت خلاقیت و ریسک پذیری و رقابت در جامعه را به خاطر پیر شدن جامعه گوشزد کردند.

یکی از زیرک ترین دفاع ها در برابر ادعای محافظه کارانی است که فقط سفیدپوستان طبقه متوسط و بدون فرزند را مورد طعنه و توهین قرار می دهند. از دید این گروه، تجمل و لذت جویی زوج های بدون فرزندِ مستقل و شاغل که زندگی شان را وقف رفتارهای غیر سنتی می کنند منفی و خودخواهانه است.

مخالفین نسل جدید زوج های بدون فرزند مهمتر از هر چیز « زن  و مرد واقعی نبودن» را به رخ آنها می کشند. بهانه مخالفین رفتارهای نسل های جدیدتر بشر این است که چون آنها به تجربه ِ  پدر و مادر شدن دست نمی یابند نمی توانند به یک هویت اصیل دست یابند

اما در همین رسانه ها که به زنان و مردان سفید به خاطر والدین نشدن حمله می شود مقالات بسیاری منتشر می گردد که سرشار از منطق آلوده به تبعیض نسبت به مادران مجرد و زنان و مردانی که به قول آنها، ندای درونی خود برای پدر و مادر شدن پاسخ دادند ولی به خاطرست سفید پوست نبودن یا بیکار بودن تجربه پدرو مادر شدن شان ارزش و اصالت ندارد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: