3:08 صبح | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 15459 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۲ شهريور - 2:43 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

آیا مدرسه موش‌ها با سفارش اسراییل ساخته شد؟

 گفتگو نیوز: دنیای کودکان دنیای عجیبی است. در دنیای کودکان گاهی فضا‌نورد می شوی و گاهی پزشک، گاهی در قالب یک قهرمان فرازمینی می‌روی و گاهی بازی‌های کودکانه را در شیطنت‌های یک موش و گربه جسته می‌کنی.

 

به گزارش ایسنا،‌ پارسینه در ادامه نوشت: این دنیا آنقدر عجیب و شگفت‌آور است که بزرگترها را هم به خود جذب می‌کند و همین می‌شود که کارتون‌ها و انیمیشن‌ها که برای کودکان و برای به تصویر کشیدن تخیلات دوران کودکی ساخته می‌شوند میان بزرگترها نیز طرفداران بسیاری دارند.

 

در این بین این انیمشن‌ها که در قالب داستان‌های کودکانه ساخته می‌شوند، می‌توانند در آموزش کودکان برای حضور در اجتماع و تشخیص خوبی‌ها و بدی‌های ، هنجارها و ضدهنجارها موثر باشند.

 

در این میان برخی با نگاه دیگری به فیلم‌های کودکانه نگاه می‌کنند .همان نگاهی که لوگوی یک روزنامه را رقصنده می‌بیند شهر موش‌ها را که یک داستان آموزنده کودکانه و پرطرفداراست، آرمان صهیونیست می‌بیند .

 

همین چند وقت پیش بود که یادداشتی در فضای مجازی منتشر شد که انتقادهای بسیاری را به همراه داشت و البته موافقینی هم داشت.

 

در این یادداشت در تحلیل داستان شهر موش‌ها آمده بود:" داستان شهر موش‌ها خیلی سر راست و بدون پیچیدگی درباره قومی آواره از موش‌هاست (قوم آواره یهود) که به زعامت معلمشان، (معلم یا مربی در یهودیت که یکی از صفات موسی است) رهسپار شهری می‌شوند که به تعبیر معلم دارای مغازه‌های زیبا و کوچه‌های تمیز و مملو از گردو و میوه است (نهرهای شیر و عسل وعده داده شده به یهودیان در سرزمین موعود) و این شهر را پدران و مادران این بچه موش‌ها برای آنها بنا کرده‌اند (بنای معبد دوم) و مدت‌هاست که منتظرند (پس از ویرانی معبد و آوارگی بزرگ) که فرزندانشان به آنجا برگردند.

 

البته مسیر هم بی‌خطر نیست و بسیاری قصد جان ایشان را می‌کنند که همیشه مسیح‌هایی (ماشیح) هستند تا این قوم برگزیده را نجات دهند و در آخر به رودخانه‌ای می‌رسند (رود نیل) و یک موجود مهیب و سیاه (فرعون) از پشت سر به ایشان می‌رسد و در نهایت در آب رو دخانه غرق می‌شود و این قوم به سلامت از رودخانه عبور می‌کنند و به شهر موعود می‌رسند و با استقبال پدران و مادرانشان مواجه می‌شوند و از میوه‌ها و نعمت‌های موجود منعم می‌گردند."

 

بعد از این تحلیل نوسینده مطلب که یک وبلاگ نویس بود از خود پرسیده بود:" وقتی فیلم تمام شد با خودم فکر کردم که دیگر کدام یک از فیلم‌ها و کارتون‌ها و عروسکی‌های ایام کودکی‌ام با مضمون خدمت به آرمان صهیونیسم ساخته شده و من با لذت و بی‌خبر از همه جا آن را تماشا کردم؟"

 

البته این اولین باری نیست که یک فیلم کودکانه این گونه تحلیل شده است.پیش از این نیز کارتون‌های معرف میکی‌موس و موش و گربه اینچنین تحلیل شده بود.

 

در تحلیل این دو کارتون آمده بود:" قبل از جنگ جهانی دوم و تشکیل رژیم صهیونیستی اسرائیل،یهودیان زیادی در اروپا ساکن بودند که عمدتاً در مناطق شرقی مانند لهستان،رومانی،مجار و آلمان زندگی می‌کردند.

 

این یهودیان به دلیل اینکه برخی از عناصر تندرو آن رویه نژادپرستی در پیش گرفته و اکثراً بر خلاف رسومات سایر مردم به سر می‌بردند،از نظر مردم عادی رانده شده محسوب و مورد تنفر قرار داشتند. روابط آنها با همسایگان خود قطع، از نظر بهداشتی ضعیف و زبان بین خودشان متفاوت بود و در کل،کسی آنها را دوست نداشت.

 

به دلیل اینکه برخی بیماری‌ها از بین یهودیان شیوع پیدا کرده بود،مردم به آنها لقب موش کثیف داده بودند و در مناسبات خود آنها را موش کثیف خطاب می‌کردند. این لقب نقطه ضعف روانی بزرگی برای یهودیان بود.

 

بعد از جنگ جهانی دوم و تشکیل رژیم صهیونیستی اسرائیل در فلسطین امروزی،صهیونیست‌ها برای اینکه از شرّ این لقب خلاص شوند،به کمپانی والت دیسنی(که در حال حاضر هم توسط صهیونیست ها اداره می‌شود) آمریکا سفارش ساخت یک کارتون خوب با محوریت یک موش دوست داشتنی دادند تا حداقل موش(که ذاتاً کثیف و حامل انواع بیماری‌ها است) از نظر کودکان که نسل آینده خواهند بود حیوانی دوست داشتنی به حساب آید و بدین سان بود که کارتون میکی ماوس پدید آمد و توانست کارتون محبوب کودکان آن زمان شود.

 

بعد از سالیان چند و پیشرفت کیفی و کمی کارتون‌ها سری بعدی با نام تام و جری تولید و ارائه شد و هنوز هم که هنوز است بهترین کارتون دنیا از نظر بچه‌ها و بزرگسالان است که در آن موش زیبا و دوست داشتنی و باهوش بنام جری می‌تواند بر گربه بدجنس و قوی پیروز شود و قلب کودکان را تسخیر کند.

 

و اینگونه بود کثیف بودن حقیقی و ذاتی موش به فراموشی سپرده شد و لقب موش کثیف از روی صهیونیست‌ها محو شد، ولی هنوز هم اگر کسی صهیونیست‌های جنایتکار را موش کثیف خطاب کند، مثل آدم‌های به بن‌بست رسیده در گل می‌مانند و هیچ دفاعی ندارند."

 

نگاه یکی است اما تفاوت در این است که شهر موش‌ها توسط یک کارگردان ایرانی و مسلمان ساخته شده و دو انیمیشن دیگر غربی است.

 

حال قضاوت با شماست که این کارتون‌ها و انمیشن‌ها را از جنبه آموزنده آنها و تاثیر مثبتی که بر کودکان دارند نگاه کنید یا نگاه اینچنینی به آنها داشته باشید.  نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: