11:24 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 15526 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ يکشنبه ۳ شهريور - 6:09 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ارزیابی رشد و تكامل كودك: آنچه باید بدانید

ارزیابی رشد كودك چیست؟
كودكان با سرعت و الگوهای متفاوتی رشد می كنند: برخی حرف زدن را خیلی زود شروع می كنند؛ بعضی دیگر هم حتی قبل از اینكه بچه های همسن آنها بتوانند چهار دست و پا راه بروند، یاد می گیرند كه ایستاده راه بروند. اما اگر به نظر می رسد كه كودك شما در دوره ای از رشد، خارج از محدوده طبیعی قرار دارد، شما باید او را مورد "ارزیابی رشد" قرار دهید. در واقع، ارزیابی رشد یك ارزیابی ساخت یافته از میزان رشد كودك شما در حیطه های توانایی های فیزیكی، زبان، فهم و درك، مهارتهای اجتماعی و عاطفی است. یك متخصص ارزیابی رشد یا تیمی از متخصصین (كه ممكن است شامل متخصص اطفال، متخصص زبان، متخصص شنوایی، متخصص كاردرمانی، روانشناس كودك، روانپزشك كودكان، و افراد دیگر باشد) می توانند این ارزیابی را انجام دهند.

متخصص یا تیم متخصصین، میزان رشد كودك شما را با میزان طبیعی رشد در سن او مقایسه كرده و مشكلات یا تاخیرهای تكاملی احتمالی را مشخص می سازند. در كل، شما باید به سوالات نسبتا فراوان و جزئی در مورد رشد، حركات فیزیكی، رفتار، بازی ها و روابط متقابل كودك با اعضای خانواده و دیگر افراد و اشیا موجود در محیط پیرامون او، پاسخ دهید. همچنین كودك شما مورد یك سری آزمایشها قرار می گیرد كه ممكن است شامل تستهای فیزیكی، شنوایی و بینایی، بررسی نحوه بازی كودك، و آزمونهای استاندارد (كه از كودك می خواهند كارهای مشخصی را انجام دهد) باشند، و نهایتا نقاط قوت و ضعف او را مشخص می سازند. اگر مربی یا پزشك كودك شما توصیه كند كه او را تحت ارزیابی رشد قرار دهید، شما ممكن است عصبانی شوید، بترسید یا حتی احساس گناه كنید. هیچ پدر و مادری دوست ندارند بشنوند كه فرزندشان مشكلی دارد. نگرانی شما طبیعی است، اما به خاطر داشته باشید كه این آزمونها، یك ارزیابی ساده از كودك شما هستند. این آزمونها به هیچ وجه برای تشخیص عیب یا بیماری كودك نیستند (هر چند ممكن است در انتها به شما پیشنهاد بدهند كه كودك را برای بررسی ابتلا به بیماری یا مشكل خاصی، مورد معاینه دقیقتر قرار دهید) و همچنین نمی توان این آزمایشها را نشانه وجود یك مشكل جدی در كودك دانست. در بسیاری از موارد، این ارزیابی مشخص می كند كه كودك كاملا طبیعی است، و احتیاج به درمان یا مراقبتهای اضافی ندارد. حتی اگر پزشك یا معلم كودك احتمال دهند كه او به یك بیماری یا مشكل دچار شده است، ممكن است راهكارهایی را به شما پیشنهاد بدهند كه با كودك خود در خانه تمرین كنید تا مشكل او برطرف شود. سعی كنید با فكر باز با این موضوع برخورد كنید، و به یاد داشته باشید كه هدف نهایی این ارزیابی آن است كه به كودك شما كمك كند تا رشدی سالم و طبیعی داشته باشد.

از كجا می توانم بفهمم كه باید كودك را مورد ارزیابی قرار داد؟
متخصص اطفال در هر نوبت معاینه كودك، رشد او را مورد بررسی قرار می دهد. اگر او مشاهده كند كه كودك شما در یكی از زمینه های رشد، تا حد زیادی از همسالان خود عقب مانده است، ممكن است شما را به یك متخصص رشد ارجاع دهد تا این آزمونها را انجام دهید.

البته شما هم به عنوان پدر یا مادر می توانید ضرورت انجام این آزمونها را تشخیص دهید. شما بهتر از هر كس دیگری فرزند خود را می شناسید و ممكن است اولین كسی باشید كه یكی از نشانه های تاخیر در رشد را مشاهده كنید. پزشك در هر نوبت معاینه، تنها چند دقیقه را با كودك شما سپری می كند، پس به سادگی ممكن است از توجه به نشانه های ظریف و كوچك، غفلت ورزد. اگر شما در مورد یكی از نشانه های رشد (مثلا حرف زدن یا توانایی برداشتن و گرفتن اجسام) نگران هستید و پزشك شما در این مورد صحبتی نكرد، می توانید این موضوع را با او مطرح كرده و بخواهید كه شما را به یك متخصص ارجاع دهد.

اگر كودكتان را به مهدكودكی می برید كه پرسنل آن در زمینه رشد كودك آموزش دیده اند، مدیر مهد یا مربی كودكتان نیز می تواند پیشنهاد مراجعه به متخصص را مطرح كند.

خصوصیات یك "ارزیابی رشد و تكامل" خوب چیست؟
ارزیابی كودكان مختلف ممكن است كاملا متفاوت باشد زیرا كودكان و خانواده های آنها با یكدیگر بسیار متفاوتند. بهترین ارزیابی ها در زمینه بررسی سلامت جسمی و روحی كودكان ، مشخصات زیر را دارند:

والدین و متخصصین به همراه یكدیگر در ارزیابی شركت می كنند: شما در زمینه رفتارهای كودك خود متخصص هستید؛ پس باید در فرآیند ارزیابی، نقشی كلیدی داشته باشید. اطلاعات و نظرات شما برای تعیین وضعیت واقعی كودك، بسیار مهم و تعیین كننده هستند.
ارزیابی باید توسط یك تیم (كه می تواند شامل متخصص اطفال، متخصص شنوایی، روانشناس كودك، روانپزشك كودك، و دیگران باشد) انجام شود تا تصویری كامل از مهارتهای كودك به دست بیاید. اعضای تیم باید درك قابل قبول و مناسبی از فرآیند رشد كودك داشته باشند.
كودك شما باید در چند جلسه و با حضور افراد مختلف مورد معاینه قرار گیرد. رفتار، فرآیندی بسیار پیچیده است. برای به دست آوردن تصویری دقیق و كامل از بازی، یادگیری، نحوه استدلال، حركات، روابط متقابل و سایر ویژگیهای كودك، او باید در محیطهای مختلف مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد. به عنوان مثال، رفتارهای او در زمانی كه همراه شما است ممكن است با زمانی كه در مهدكودك است یا زمانی كه با خواهر و برادرهایش است، متفاوت باشد. یك تیم خوب ارزیابی، همه این موارد را مد نظر قرار می دهد.
فرآیند ارزیابی باید نقاط قوت و نقاط ضعف كودك شما را مشخص سازد: رشد كودك، یك فرآیند پیچیده است و در یك ارزیابی خوب، باید فعالیت و عملكرد كودك در حیطه های مختلف (و نه تنها در یك یا دو موردی كه به نظر می رسد او مشكل دارد) مورد بررسی قرار گیرد.
نباید كودك را مجبور كرد كه در طول آزمایش، از شما جدا شود؛ زیرا اگر كودك عصبی یا ترسیده باشد، نمی توان از او انتظار داشت كه توانایی های خود را به بهترین شكل ممكن بروز دهد.
ارزیابی باید مانند كمك كردن باشد. ارزیابی رسمی از رشد كودك، غالبا اولین گام در تعیین این است كه آیا كودك شما به دخالت پزشكی یا درمان زودرس نیاز دارد یا خیر. اما پس از انجام آزمون، بسیاری از والدین می گویند كه خود آزمون نیز بسیار مفید بوده است. در طول این فرآیند، باید احساس كنید كه اطلاعات و دانش شما پیرامون كودكتان در حال افزایش است، پاسخ بسیاری از سوالات خود را در مورد رشد كودك خواهید گرفت و ایده های جدیدی در زمینه نحوه ارتباط برقرار كردن با كودكتان به دست می آورید. حتی ممكن است احساس آرامش پیدا كنید. هرچند مواجه شدن با یك مشكل احتمالی در مورد رشد كودك می تواند ناراحت كننده باشد، اما دانستن اینكه می توان این مشكل را تا حد زیادی برطرف كرد، یك گام بزرگ رو به جلو است.
چگونه می توانم مطمئن شوم كه فرزندم، بهترین نتیجه ممكن را به دست آورده است؟
آمادگی قبلی برای ارزیابی و بازی كردن نقش وكیل مدافع كودك، دو كار مهمی هستند كه شما می توانید انجام دهید تا از به دست آمدن نتایج دقیق و مناسب اطمینان حاصل كنید. در اینجا به چند نكته خاص اشاره می كنیم:

در صورت امكان پدر و مادر (هر دو) باید در آزمونها حضور پیدا كنند. شما ممكن است اطلاعات یا ایده های متفاوتی داشته باشید كه در اختیار متخصصان قرار دهید و همچنین می توانید یادداشتها و نكات آزمون را بعدا با یكدیگر در میان بگذارید تا مطمئن شوید كه همه چیزهایی را كه در طول آزمون رخ داده است، به درستی درك كرده اید. اطمینان حاصل كنید كه كودك در زمان آزمون، سالم، سر حال و آرام است. مثلا اگر كودك ترسیده باشد، سرماخوردگی داشته باشد یا به عفونت گوش مبتلا شده باشد، نمی تواند بهترین نتایج ممكن را در آزمونها به دست آورد. سعی كنید برای پاسخ دادن به هر سوالی كه ممكن است متخصصین رشد از شما بپرسند، آماده باشید.
پس از پایان آزمون، بخواهید كه یك گزارش كتبی از نتیجه آن به شما بدهند. در مورد هر چیزی كه احتمالا نفهمیده اید، سوال بپرسید: خواه بخشی از خود آزمون باشد یا قسمتی از اصطلاحات به كار رفته در گزارش نهایی.
اگر ارزیابی نهایتا به یكی از تاخیرهای رشدی اشاره كرد، بهتر است پیش از آغاز درمان یا مداخله پزشكی، نظر یك متخصص دیگر را نیز جویا شوید و یا یك بار دیگر آزمون ارزیابی رشد را انجام دهید. درمان ممكن است برای شما و كودكتان گران قیمت، زمان بر و طاقت فرسا باشد. پیش از آغاز درمان، اطمینان حاصل كنید كه تشخیص مشكل یا بیماری، با دقت كافی صورت گرفته است.
ارزیابی رشد را به طور دوره ای و در فواصل زمانی مناسب، انجام دهید. رشد كودكان بسیار سریع و با سرعت و الگوهای متفاوتی رخ می دهد، پس ارزیابی دوره ای آنها بسیار مهم است. كودك شما می تواند با رشد سریع، یكی از تاخیرهای رشدی خود را جبران كند و یا ممكن است تاخیرهای رشدی جدیدی در او رخ بدهند. نظارت دائمی، می تواند هرگونه تغییر را به سرعت تشخیص دهد.
 
برچسب هابرچسب ها: کودک,خردسال,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: