10:48 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 17716 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۲۰ مهر - 6:12 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

انتقاد معاون امور زنان رئیس‌جمهور از امکان قانونی ازدواج با فرزندخوانده

خانم مولاوردی پیش‌بینی کرده این قانون موجب کاهش تمایل خانواده‌ها به پذیرش سرپرستی کودکان دختر بی‌سرپرست بشود.

گفتگو نیوز: شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، می‌گوید امکان قانونی ازدواج فرزندخوانده با سرپرستش روابط خانوادگی را خدشه‌دار می‌کند و به موجب آن زمینه "سوءاستفاده برخی افراد" فراهم می‌شود.

خانم مولاوردی پیش‌بینی کرده این قانون موجب کاهش تمایل خانواده‌ها به پذیرش سرپرستی کودکان دختر بی‌سرپرست بشود.

او در انتقاد از امکان ازدواج فرزندخوانده و سرپرستش گفته: "مگر چند درصد از خانواده‌ها با چنین مشکلی مواجه بوده‌اند که قانون‌گذار در پاسخ به نیاز آنان، موضوع ازدواج سرپرست با فرزند خوانده را برجسته کرده و قالب قانونی به آن داده است؟"
هفته گذشته شورای نگهیان قانون "حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست" را که پیشتر به تصویب مجلس ایران رسیده بود به تایید نهایی رساند.
تبصره ماده ۲۷ این قانون به سرپرستان کودک این اجازه را می‌دهد که با اجازه دادگاه با کودکی که به سرپرستی گرفته‌اند ازدواج کنند.
خانم مولاوردی در انتقاد از این مساله گفته: "اصل بر این است که اگر مانع خاصی وجود نداشته باشد، به علت محرم نبودن فرزندخوانده با پدر و مادرخوانده، امکان ازدواج با این دو وجود دارد، اما هیچ‌گاه قانون به صراحت مناسبات و روابط خصوصی افراد را دستکاری نکرده بود و به طور عریان این نوع ازدواج را ترویج نداده‌ بود."
فعالان حقوق زنان و فعالان حقوق کودک در ایران انتقادهای شدیدی به این بخش از قانون جدید فرزندخواندگی دارند.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: