5:04 صبح | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 2322 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۳ آذر - 11:44 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

افزایش 50 تا 240 درصدی قیمت کیتهای آزمایشگاهی

بی ثباتی در بازار ارز کشور باعث شده تا شاهد گرانی تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی باشیم.
گفتگو نیوز: نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، وضعیت قیمت مواد و تجهیزات آزمایشگاهی را با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور، بحرانی و غیرقابل قبول دانست.

دکتر مجید مصلایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بی ثباتی در بازار ارز کشور باعث شده تا شاهد گرانی تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی باشیم. به طوریکه شرکتهای وارد کننده که قبلا به صورت مدت دار با آزمایشگاهها معامله می کردند، حالا فقط به شرطی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را در اختیار ما می گذارند که پول آن را نقدا بپردازیم.

وی افزود: سرعت دریافت پول از سوی شرکتهای وارد کننده مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و تاخیر در پرداخت مطالبات آزمایشگاهها از سوی بیمه ها، به هیچ وجه با همدیگر همخوانی ندارد و تبدیل به یک معضل شده است.

مصلایی با اعلام اینکه آخرین پرداختی بیمه تامین اجتماعی مربوط به فروردین امسال است، ادامه داد: تاخیر طولانی مدت بیمه ها در پردخات مطالبات آزمایشگاهها، مشکلات ما را تشدید می کند.

وی با اشاره به کمبود برخی کیتهای آزمایشگاهی در بازار تجهیزات پزشکی کشور، افزود: شرکتهای وارد کننده جنس دارند اما می گویند تا زمانی که تکلیف بازار ارز روشن نشود، جنس توزیع نمی کنیم.نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، یکی دیگر از مشکلات آزمایشگاههای تشخیص طبی در شهرستانها را، نحوه قرارداد با بیمه ها دانست و گفت: به دنبال اجرای برنامه نظام ارجاع در برخی از استانها، به آزمایشگاهها فشار می آورند که با بیمه ها بر اساس تعرفه دولتی قرارداد ببندند.

مصلایی با اشاره به افزایش 30 درصدی تعرفه های آزمایشگاهی در شورای عالی نظام پزشکی، اظهارداشت: این میزان افزایش اصلا جوابگوی هزینه ها نیست. زیرا در حال حاضر قیمت کیتهای مصرفی از 50 تا 240 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: البته تعرفه وزارت بهداشت برای آزمایشگاههای تشخیص طبی همان 21 درصد مربوط به سال 89 است که 3.5 درصد افزایش برای سال 91 نشان می دهد. ولی بخشهای پاراکلینیکی با چنین تعرفه های نمی توانند قرارداد ببندند.

مصلایی، ادامه روند فعلی را برای آزمایشگاهها غیرممکن دانست و گفت: تعرفه ای که برای انجام برخی آزمایشها مثل ویتامین د.ث، آی جی اف 1 و... از مردم دریافت می کنیم بین 11 تا 15 هزار تومان است در حالی که قیمت تمام شده ماده مورد استفاده برای انجام این آزمایشها 15 هزار تومان است. بنابراین، خیلی از آزمایشگاهها، تعرفه این آزمایشها را به 30 هزار تومان رسانده اند تا بتوانند جوابگوی هزینه های خودشان باشند. زیرا، با تعرفه های نظام پزشکی نمی توان کاری انجام داد و ادامه این وضعیت باعث می شود که برخی آزمایشگاهها به راههایی کشیده شوند که می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.
برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: