2:36 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
کد خبر: 23645 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۴ بهمن - 9:08 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

سه گزینه وزارت علوم برای کسانی که بدون کنکور دانشجوی دکترا شده‌اند

برخی از این افراد با معدل 12 دارای شرایط استفاده از بورسیه شده‌اند و این نگرانی وجود دارد که طی چند سال آینده تبدیل به عضو هیأت علمی بشوند؛ همین نگرانی کافی است تا مسئولان دست به کار شده و بعد از بستن راه تکرار فجایعی از این دست، به فکر اتخاذ تصمیماتی درباره این افراد فاقد صلاحیت علمی باشند.

گفتگو نیوز: «سه هزار دانشجوی دکترا، کنکور نداده قبول شده‌اند!»؛ خبر به اندازه‌ای عجیب بود که هنوز شوک ناشی از آن برطرف نشده است؛ هرچند با اتفاقات شومی که در وزارت علوم دولت قبل رخ می‌داد، می‌شد حدس زد فاجعه‌ای بزرگ در حال تکوین باشد اما چه بسا بدبین ترین افراد هم فکر نمی‌کردند با حقیقتی تا این اندازه تلخ مواجه شوند.

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه در نخستین نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت علوم با نمایندگان استان‌ها، تخلف گسترده دولت قبل در پذیرش دانشجویان دکترا مطرح شد، در گزارشی ضمن تقدیر از مسئولان بابت روشنگری در این زمینه و
اقداماتی که برای جلوگیری از تکرار فاجعه در آینده تدارک دیده‌اند، درخواست کردیم که به این اندازه بسنده نکرده و ترتیبی اتخاذ کنند تا دست کم این دانشجویان غیرقانونی از مزایای رانتی که بهره برده‌اند، محروم شوند.

راهکاری که به ذهنمان می‌رسید را هم ارائه کردیم: تبدیل کردن وضعیت ایشان از روزانه به شبانه تا دست کم به رایگان تحصیل نکرده باشند، مانع شدن از ورود ایشان به عرصه تدریس و جذب در هیات علمی و یا صدور مدرک معادل برای ایشان؛ راهکارهایی که می‌توانست ویرایش و جرح و تعدیل شده و از ضرر و زیان بیشتر بابت اشتباهات غیرمسئولانه مسئولان سابق جلوگیری کند، چراکه بر این باوریم که به دلایل بسیار نمی‌توان سه هزار تنی را که دانشجوی دکترا لقب گرفته‌اند، اخراج کرد؛ همانگونه که معتقدیم می‌توان جلوی تبعات نامطلوب بعدی را گرفت.

هنوز یک ماه نگذشته که اخبار خوشی در این زمینه از راه رسیده است؛ مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از سه راهکاری سخن گفته که برای جلوگیری از تبعات جذب غیرقانونی سه هزار دانشجوی دکترا مطرح شده و در دست بررسی است و علاوه بر آن، از برخی نکات نامکشوف فاجعه هم رونمایی کرده است.

سه گزینه وزارت علوم برای کسانی که بدون کنکور دانشجوی دکترا شده‌اند

عبدالرحیم نوه ابراهیم با تاکید بر اینکه این دانشجویان دکترا بدون رعایت استانداردهای لازم وارد دانشگاهها شده و زمینه ساز اعتراض دانشگاه‌ها شده‌اند، به مهر گفت: این دانشجویان در زمان پذیرش‌شان مجوز قانونی برای تحصیل دریافت کرده‌اند اما در فرایند این پذیرش، استانداردها رعایت نشده و مصاحبه‌هایی که باید توان علمی داوطلبان را بسنجد دارای این ویژگی نبوده‌اند؛ در نتیجه دانشجویان ضعیف معرفی شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از این افراد با معدل 12 دارای شرایط استفاده از بورسیه شده‌اند، نگرانی ورود ایشان به جرگه اعضای هیات علمی را مطرح کرد و گفت: نگرانی ورود این دانشجویان به دانشگاه‌ها در آینده بیشتر خواهد شد به این دلیل که طی چند سال آینده تبدیل به یک عضو هیأت علمی خواهند شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی درباره انتخابهای وزارت علوم در خصوص برخورد با این دانشجویان، گفت: «توقف تحصیل»، «برگزاری دوره های ویژه» یا «دریافت مدرک بدون داشتن حق هیأت علمی شدن» انتخاب‌هایی‌ست که وزارت علوم می‌تواند داشته باشد و هم اکنون این مباحث در مرحله بحث و بررسی قرار دارد.

بدین ترتیب درخواهیم یافت که مسئولان با تمام قوا به میدان آمده و قصد دارند تا جایی که می‌توانند، مانع تداوم رانت این دانشجویان غیرقانونی شوند و حتی به گزینه توقف تحصیل یا همان اخراج ایشان هم می‌اندیشند که چه بسا عادلانه ترین اما پر چالش ترین راه ممکن باشد ولی هر تصمیمی که در نهایت اتخاذ شود، قطعا مفید به حال جامعه خواهد بود.

در این رهگذار بد نیست که برای مقابله با تاثیرات منفی هر اقدامی که اتخاذ خواهد شد، پیگیری حقوقی مجازات مصببان این تصمیمات نیز در دستور کار قرار مسئولان وزارت علوم قرار گیرد تا هم مدیرانی که این آتش را به پا کرده‌اند بی نصیب از تبعات تصمیم نابخردانه خود نمانند و هم راه اعتراض بر عزیز دردانه‌هایی که غیرقانونی دانشجوی دکترا شده‌اند، بسته شود.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: