4:40 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
کد خبر: 23757 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۶ بهمن - 10:35 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

فرجی دانا: امام(ره) مخالف فضای امنیتی در دانشگاه ها بود

کسانی که سال های مبارزه را به خاطر دارند، دقیقا می دیدند که امام خمینی(ره) این انقلاب را بر پایه جوانان استوار کرد.

گفت و گو نیوز: وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری با بیان این که امام خمینی(ره) مخالف ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه ها بود، تأکید کرد: اراده نظام جمهوری اسلامی ایران بر این است که در محیط دانشگاه ها، در عین این که امن هستند، فضای امنیتی حاکم نباشد.

وی ادامه داد: تحقق این مهم، در فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و رهبرمعظم انقلاب هم متبلور و عینی بوده، اما متأسفانه با برداشت های غلط از سخنان ایشان یا به بهانه های دیگر، حرکت هایی در سال های اخیر صورت گرفت که فضای امنیتی حس دانشگاهیان را به خود جلب کرد و از این رو دانشگاهیان شاید فکر کنند فضا امنیتی است.

به گزارش خبرگزاری" ایلنا"، دکتر "رضا فرجی دانا" وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری، عصر امروز در مراسم تجدید پیمان مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری با آرمان های معمار کبیر انقلاب و زیارت مرقد امام راحل، با اشاره به نفوذ کلام امام خمینی(ره) در بین جوانان و دانشگاهیان، به شبکه مجازی آستان گفت: حضرت امام موقعی که در سال 42 دستگیر می شوند، در پاسخ به سؤال فردی که در زندان به ملاقات ایشان می آید و می پرسد شما که سربازی ندارید تا کاری از پیش ببرید و سرباز شما چه کسانی هستند؟ می گویند، این بچه هایی که در گهواره هستند سربازان من هستند.

وی افزود: کسانی که سال های مبارزه را به خاطر دارند، دقیقا می دیدند که امام خمینی(ره) این انقلاب را بر پایه جوانان استوار کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری خاطرنشان کرد: پیشکسوتان انقلاب حتما جایگاه رفیعی دارند و جایگاه شان رفیع است، و اگر بر نقش جوانان در تحقق و پاسداری از انقلاب تأکید می کنیم، نمی خواهیم نقش پشکسوتان را تنزل دهیم، اما واقعا امام خمینی بر قلب جوانان و آحاد ملت حکومت می کردند.

وی اضافه کرد: جوانان به حدی شیفته حضرت امام خمینی(ره) بود که هر کاری ایشان می گفت را انجام می دادند و این از هنرهای بزرگ امام راحل بود که به زبان جوانان صحبت کردند.

دکتر "فرجی دانا" گفت: ما گاهی تعجب می کردیم که حضرت امام(رض)، در عین سادگی، حرف های عمیقی را به زبان جاری می کردند؛ سخن ایشان چون از دل بر می آمد، لاجرم بر دل می نشست و بر همین اساس بود که جانفشانی های مردم ایران و به خصوص جوانان و دانشجویان را برای انقلاب دیدیدم و خواهیم دید.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که برای تحقق کامل آزادی بیان در دانشگاه ها که یکی از شعارهای اصیل انقلاب اسلامی بود، باید چه اقداماتی صورت گیرد؟ اظهار داشت: همه ما مسئول هستیم که دانشگاهیان در دانشگاه احساس آزادی کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری خاطرنشان کرد: اگر به واسطه برخی عملکردها این آزادی دچار خدشه شده و نشاط دانشگاهیان کمتر شده است، به واسطه فضای امنیتی است که متأسفانه در سال های اخیر در دانشگاه های ما ایجاد شده است؛ همه ما وظیفه داریم که ضمن حفظ امنیت در دانشگاه، از فضای امنیتی که از برخی برخوردهای نادرست حاصل شده دوری کنیم.

وی با بیان این که امام خمینی(ره) مخالف ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه ها بود، تأکید کرد: اراده نظام جمهوری اسلامی ایران بر این است که در محیط دانشگاه ها، در عین این که امن هستند، فضای امنیتی حاکم نباشد؛ تحقق این مهم، در فرمایشات رهبرمعظم انقلاب هم متبلور و عینی بوده، اما متأسفانه با برداشت های غلط از سخنان ایشان یا به بهانه های دیگر، حرکت هایی در سال های اخیر صورت گرفت که فضای امنیتی حس دانشگاهیان را به خود جلب کرد و از این رو دانشگاهیان شاید فکر کنند فضا امنیتی است.

دکتر فرجی دانا، گفت: باید با ایجاد نشاط در دانشگاه، رسالت دانشگاه را به منتها درجه خودش برسانیم، تا دانشگاه که جامعه از آن انتظار پاسخ گویی در امورات مختلف تخصصی را دارد، بتواند در خصوص مشکلات جامعه پاسخ گو باشد.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: همه متصدیان امور باید بدانند که دانشجویان برای اعتماد به نظام جمهوری اسلامی، بهترین قوم و قبیله هستند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: