6:04 صبح | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 2435 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۶ آذر - 5:28 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

25 میلیون نفر از ایرانیان، چاق هستند

متأسفانه مصرف لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها که نقش مهمی در کنترل وزن و رساندن مواد لازم به بدن را ایفا می‌کنند از سبد تغذیه خانواده‌ها کنار گذاشته شده است.

گفتگو نیوز: محسن تقی زاده با اشاره به اینکه 30 تا 50 درصد افراد بالای 20 سال و  60درصد از افراد بالای 30 سال در ایران دچار افزایش وزن و چاقی هستند، افزود: همچنین 12 تا 18 درصد از نوجوانان ایرانی اضافه وزن دارند که مستعد چاق شدن در آینده هستند.

وی تصریح کرد: زندگی ماشینی در شهرها باعث شده است که اکثر شهرنشین‌ها خوردن غذا در رستورانها و نیز خوردن غذاهای پرکالری و چرب مانند فست فودها را به عنوان تفریح در برنامه زندگی خود قرار دهند و به دلیل کمبود وقت و بی حوصلگی ناشی از سختی کار، تفریحات با فعالیت زیاد بدنی را کنار بگذارند.

به گزارش گفتگو نیوز به نقل از فارس، این متخصص تغذیه با بیان اینکه کمبود وقت برای پختن غذا نیز به تدریح باعث تغییر عادات غذایی مردم کشور شده است، اذعان داشت: مصرف غذاهای نیمه آماده و آماده، انواع سوسیس، کالباس و فست فودها، انواع سس های چرب و مواد خوراکی سیر کننده و پر کالری بیش از پیش بین خانوادهای ایرانی رواج یافته است و می‌توان گفت الگوی غذایی مردم ایران تا حدود زیادی تغییر کرده است.

 

وی افزود: متأسفانه مصرف لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها که نقش مهمی در کنترل وزن و رساندن مواد لازم به بدن را ایفا می‌کنند از سبد تغذیه خانواده‌ها کنار گذاشته شده است.

به گفته وی، رواج بازیهای کم تحرک به ویژه بازیهای کامپیوتری بین گروه سنی کودک، نوجوان و حتی جوانان و کنار گذاشتن بازیهای پرتحرک و تفریحهای جمعی باعث افزایش چاقی در این گروه سنی شده است و این روند همچنان رو به افزایش است.

تقی زاده یادآور شد: انجام فعالیت‌‏های بدنی و ورزش از مهمترین عوامل تسهیل کننده کاهش وزن در افراد چاق است و مهمترین نقش را در پیشگیری از افزایش وزن افراد و  بهبود وضعیت چربی‌‏های خون دارد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: