4:33 صبح | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد
پرسشکشتی
کد خبر: 2674 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ آذر - 10:01 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

آلمان مدرن‌ترین خودروی زرهی جهان را به صهیونیست‌ها می‌فروشد

در نشست ویژه‌ای که شورای امنیت فدرال آلمان برای رسیدگی به تقاضاهای خرید جنگ‌افزار تشکیل داد، با فروش تسلیحات به رژیم صهیونیستی موافقت شد اما در مورد ارسال نفربر به عربستان تصمیمی قطعی گرفته نشده است.

به گزارش گفتگو نیوز به نقل از ایسنا، به گزارش هفته‌نامه‌ آلمانی اشپیگل، در نشست سری شورای امنیت فدرال آلمان که امروز (دوشنبه) برگزار شد، رسیدگی به تقاضای عربستان سعودی مبنی بر خرید صدها دستگاه نفربر زرهی "باکسر" به سال آینده‌ میلادی موکول شده است.

 

نفربر "باکسر" طرفداران زیادی دارد و در حال حاضر برای نقل و انتقال نیروهای نظامی آلمانی در افغانستان به‌ کار می‌رود.

 

اگر آلمان با فروش این تانک به عربستان موافقت کند، گارد ویژه‌ی سلطنتی این کشور را به یکی از مدرن‌ترین خودروهای زرهی جهان مسلح کرده است. "باکسر" این توانایی را دارد که در جاده‌های آسفالت شده با سرعتی نزدیک به 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند و برای مقابله با شورش خودروی مناسبی به‌ شمار می‌آید.

 

عربستان پیشتر تقاضای خرید دست‌کم ۲۷۰ فروند تانک "لئوپارد ۲" کرده بود، اما شورای امنیت آلمان که ریاست آن را آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برعهده دارد، تاکنون با این معامله‌ی تسلیحاتی موافقت نکرده است.

 

این شورا در نشست خود با فروش خمپاره‌انداز شرکت دینامیت نوبل دیفنس (Dynamit Nobel Defence) به اسرائیل موافقت کرد. تقاضای رژیم صهیونیستی برای خرید این جنگ‌افزار در نشست تابستانی شورای امنیت آلمان مورد بررسی قرار گرفت، اما تصمیم نهایی در این باره به "بعد" موکول شد.

 

هانس دیتریش گنشر، وزیر پیشین امور خارجه‌ آلمان، در گفت‌وگو با هفته‌نامه‌ اشپیگل از صدور تجهیزات جنگی آلمانی به مناطق بحران‌زده انتقاد کرد و گفت: تاکنون خویشتن‌داری آلمان در زمینه‌ی صدور تجهیزات جنگی، سیاست درستی بوده و بهتر است که این سیاست ادامه یابد.

 

دولت آلمان هنوز آماری در رابطه با صادرات جنگ‌افزار در سال جاری میلادی منتشر نکرده، اما از ژانویه تا نوامبر، شش مورد بیمه‌ی دولتی هرمس به میزان ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو برای تضمین ارسال تجهیزات جنگی به کشورهای در حال توسعه تصویب شده است.

 

به گفته‌ یان فان آکن، سیاستمدار وابسته به حزب "چپ‌ها"ی آلمان، دولت این کشور با تصویب موارد بالا، سقف بیمه‌ی هرمس را نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود ۸۰۰ میلیون یورو افزایش داده است.

 

یک فقره بیمه‌ هرمس به میزان ۴۰۵ میلیون یورو برای ارسال زیردریایی "دلفین" به اسرائیل و یک فقره به میزان ۷۰۰ میلیون یورو برای صادرات زیردریایی "۲۰۹ " به مصر در نظر گرفته شده است.

 

آلمان سومین صادرکننده‌ی بزرگ تسلیحات در جهان به شمار می‌رود. بر اساس گزارشی که موسسه‌ تحقیقات صلح در استکهلم در تابستان امسال تهیه کرده بود، سهم آلمان در فروش و صدور جنگ‌افزارهای متعارف در جهان بیش از ۱۱ درصد است. این میزان برابر با سهمی است که انگلیس و فرانسه مشترکا در فروش جنگ‌افزار در جهان دارند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر