12:42 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ اسفند
پرسش
کد خبر: 27376 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ جمعه ۵ ارديبهشت - 10:36 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

از بنزین یک تومانی سال57 تا بنزین 1000تومانی سال 93

این گزارش سیر قیمت بنزین از ابتدای انقلاب تا امروز را نشان می دهد وهمچنین گران ترین کشورهای عرضه کننده بنزین را معرفی می کند

گفت و گو نیوز/گروه سیاسی:با خواندن این گزارش شاید باورتان نشود که یک زمانی بنزین چقدر ارزان بوده و ماشین سواری چقدر آسان ..اما به اقتضای رشد جامعه و زیاد شدن خودروها گرانی این ماده نیز اجتناب ناپذیر است

به گزارش گفت و گو نیوز هر لیتر بنزین در سال 1357 با نرخ یک تومان به فروش می رسید و دوسال بعد، در سال 1359 دولت قیمت بنزین را به سه تومان افزایش داد که این نرخ تا سال 1368 ثابت ماند.

سال 1369 بنزین به نرخ پنج تومان در هر لیتر رسید که البته عرضه بنزین پنج تومانی تا سال 1373 ادامه یافت.

سال 1374 قیمت بنزین به دو برابر افزایش یافت و با قیمت 10 تومان عرضه شد. قبل از سال 1374 قیمت بنزین بعد از هر افزایشی چند سال ثابت می ماند اما از این سال به بعد بهای بنزین هر سال افزایش یافت.

بنزین با نرخ هر لیتر 16 تومان در سال 1376 تجربه شد و چهار سال بعد و به تدریج در سال 1380 این رقم به هر لیتر 38 تومان رسید.

قیمت بنزین با روندی صعودی در سال 1383 به 80 تومان برای هرلیتر رسید و بعد از سه سال، در سال 1386 با 20 تومان افزایش 100 تومانی شد.

اما پنج سال تمام، یعنی از خرداد 1386 تا خرداد 1391، بنزین 100 تومانی همراه باک خودروهای ایرانی بود و بالاخره بر اساس این قانون که هر چیزی عمری دارد، عمر بنزین 100 تومانی هم با تمام خبرسازی ها و جنجال هایش  به پایان رسید.

و اما در این سال با دونرخی شدن قیمت بنزین مرحله ای دیگر در عرضه این محصول به وجود آمد،در طرحی که ارائه شد نرخ بنزین دولتی که سهمیه ای مشخص داشت 400 تومان و بنزین آزاد به طور نامحدود 700 تومان تعیین گردید که بر اساس تورم و قیمت دلار بود

و اما در انتهای سال 92 زمزمه های مبنی بر گرانی بنزین شنیده شد و فضای جامعه آماده گرانی دوباره بنزین شد خبرها ضد نقیض بود از بنزین 1400 شنیده می شد تا 1000 تومانی..

و دست آخر در اردیبهشت سال 93 نرخ قطعی بنزین اعلام گردید که بنزین دولتی 700 تومان و بنزین آزاد 1000 تومان اعلام شد

گران ترین کشورهای عرضه کننده بنزین 

با نگاهی به قبمت بنزین در کشورهای دیگر متوجه می شویم قیمت این محصول هنوز در کشور ما مناسب است


۱) در کشور اریتره، بنزین هر لیتر ۱۸۰ پنی معادل ۳۶۰۰ تومان عرضه می شود.

۲) در پایتخت کشور نروژ، یعنی اسلو میانگین قیمت هر لیتر، یک پوند و ۶۴ پنی معادل ۳۲۸۰ تومان عرضه می شود.

۳) در کشور انگلیس، میانگین قیمت هر لیتر بنزین، یک پوند و ۴۰ پنی یعنی ۲۸۰۰ تومان عرضه می شود.

۴) در هلند میانگین قیمت عرضه بنزین هر گالن ۳۶/۸ دلار برابر با ۲ دلار و ۲۲ سنت برای هر لیتر یعنی ۲۶۸۰ تومان می شود.

۵) در کشور ایرلند جنوبی، میانگین قیمت عرضه بنزین هر گالن ۲۷/۸ دلار برابر با هر لیتر ۲ دلار و ۱۸ سنت یعنی ۲۶۷۲ تومان می شود.

۶) میانگین قیمت عرضه هر گالن بنزین در بلژیک، ۸ دلار و ۲۲ سنت یعنی هر لیتر ۲ دلار و ۱۷ سنت برابر با ۲۶۶۲ تومان است.

۷) میانگین عرضه هر گالن بنزین در فرانسه، ۰۳۶/۸ دلار برابر با هر لیتر ۲ دلار و ۱۲ سنت یعنی ۲۵۹۹ برای هر لیتر تمام می شود.

۸) در کشور آلمان، عرضه هر گالن بنزین ۸۶/۷ دلار برابر با هر لیتر ۲ دلار و ۷ سنت یعنی ۲۵۳۷ تومان هر لیتر تمام می شود.

۹) در کشور پرتغال عرضه هر گالن بنزین، ۷ دلار و ۸۳ سنت برابر با ۲ دلار و ۶ سنت در هر لیتر یعنی ۲۵۳۶ تومان است.

۱۰) ایتالیا دهمین کشور عرضه کننده بنزین گران جهان است؛ چرا که در این کشور هر گالن بنزین، ۷دلار و ۷۳ سنت برابر با ۲ دلار و ۶ سنت در هر لیتر، یعنی ۲۵۰۱ تومان عرضه می شود.

۱۱) در کشور دانمارک عرضه هر گالن بنزین، ۷ دلار و ۷۱ سنت یعنی هر لیتر ۲ دلار و ۳ سنت معادل ۲۴۸۸ تومان است.

۱۲) در کشور آمریکا، میانگین عرضه هر گالن بنزین، ۳ دلار و ۴۵ سنت یعنی ۹۱ سنت در هر لیتر معادل ۱۱۱۵ تومان است.

 بنزین سوز

بله شما راست میگین مناسبه ولی اینم بگین کیفیت بنزین وماشینی که اونا استفاده می کنن ومیزان مصرف ماشیناشون با ما چقدر فرق داره
سهراب کریمی

بدبختی ماه همین شماها تحلیل گرا هستین آخه بنده خدا ما بنزین از زیر سرزمین خودمون پمپ می کنیم او نا خودشون ندارن از ما می خرن در ثانی پس این ارزهایی که به تاراج گذاشتیم بنزین خودمونه کجا می رن
حقیقت گو

ده آخه خجالت بکشین اینم بگین که درآمد یه کارمند نروژی در ماه بااحتساب کسر مالیات کرون هستش یعنی معادل میلیون و هزارتومان
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: