9:02 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي
کد خبر: 2762 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۱۷ آذر - 4:24 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

فرا رسیدن آخر دنیا لغو می شود؟

در یکی از ورودی خانه های مسکو. درنزدیکی در ورودی چنین اعلامیه ای آویزان شده است: « به مناسبت فرا رسیدن آخر دنیا ، خواهشمندیم قرض های خود در رابطه با شارژ ها را تا 21 ماه دسامبر سال 2012 میلادی پرداخت کنید».

گفتگو نیوز: در مسکو، در یکی از ورودی خانه های مسکو. درنزدیکی در ورودی چنین اعلامیه ای آویزان شده است: « به مناسبت فرا رسیدن آخر دنیا ، خواهشمندیم قرض های خود در رابطه با شارژ ها را تا 21 ماه دسامبر سال 2012 میلادی پرداخت کنید». کارمندان سرویس شهری از مدی بهره گرفته اند که یکسال است مطبوعات نمی تواند از آن دست بکشد.

در اینجا صحبت از باصطلاح تقویم «مایا» است که معتقدند همانا 21 ماه دسامبر به پایان می رسد. تمام رسانه های گروهی بدون استثنا به این موضوع توجه کردند. همه از افراد ساده تا کسانی که خود را آدمهای « جدی» می داند به این موضوع توجه کردند. حال ببینیم واکنش نسبت به این موضوع چگونه بوده است.

در آمریکا، به عنوان مثال، افراد زیادی با جدیت تمام به خرید اسلحه و مهمات جنگی پرداختند. آنها برای مبارزه با «مردگان زنده» آماده می شوند که هالیوود ظهور آنها را قبل از فرا رسیدن « آخر دنیا» اعلام کرده است و تعداد آنها روی زمین خیلی زیاد خواهد بود، زیرا جهنم دیگر جا برای پذیرش همه آنها ندارد. دیو ورکمان صاحب مغازه اسلحه فروشی گفت: « مردم واقعاً می ترسند. حداقل دو کمپانی که به تولید مهمات جنگی اشتغال دارند جعبه های گلوله های ضد « زومبی» را پیشنهاد می کنند».

در این میان کشیش ها به همه خواندن کتاب مقدس را پیشنهاد می کنند که فقط از طریق آن و نه رفتن به مغازه و خرید باتری برای چراغ قوه قبل از خاموشی سراسری می توان راه نجات خود را پیدا کرد.

 

فرا رسیدن آخر دنیا  لغو می شود؟

دانشمندان توصیه می کنند مردم تحصیلات خود را بالا ببرند. به گفته یوری پولیوخوویچ دکتر علم تاریخ ، « مایا، آخر زمان را به آن شکلی که اکنون حاملان فرهنگ اروپایی از آن صحبت می کنند، تصور نمی کرد».

گالینا یرشووا، مدیر مرکز مطالعه تاریخ و فرهنگ مایا به نام « کنوروزووا» معتقد است که تمام صحبت ها در باره آخر دنیا - هیچ چیز دیگری نیست به غیر از سرکیسه کردن مردم بیسواد.

این را حتی نمی توان تئوری نامید، زیرا تئوری بر اساس نوعی تحقیقات علمی شکل می گیرد- این را می توان فقط یک کلاهبرداری جدید دانست. در تقویم «مایا» هیچگونه پیش بینی در باره « آخر دنیا» نشده است. این تقویم از یک لوحه سنگی تشکیل شده است که روی آن تاریخ های تقویمی مرتبط با حرکت کره ماه به ثبت رسیده است. در آنجا هیچگونه متن و یا هر گونه پیش بینی دیگری وجود ندارد. حتی اگر در باره پیشگویی ها صحبت کنیم، « آزتک» ها با وجود پیشگویی های زیاد بهرحال نتوانستند لشگرکشی اسپانیولی ها را پیش بینی بکنند که برای آنها به معنای « آخر دنیا» شد. اروپائیان در زمان خود غروب تمدن در سال 1492 را پیشگویی کرده بودند ، اما همانا در آن زمان کریستوفر کلمب آمریکا را کشف کرد.

به این ترتیب ، دانشمندان ،دامن زدن به « فاجعه دسامبر» را با فعالیت های تجاری در ارتباط می دانند. آکادمیسین یوگنی الکساندروف چنین سوالی را مطرح می کند: آیا در زمان جنگ، چنین جنجالی پیرامون « آخر دنیا» برپا می شد؟ در دوران سخت، پیشگویی های وحشتناک، در مقایسه با واقعیات مثل قصه می ماند. شاید ما زیاده از حد راحت زندگی می کنیم و نیاز به هیجانات شدید داریم. آخر میلیون ها نفر با کمال میل این حرف ها را قبول می کنند. به گفته این آکادمیسین ، مطبوعات نیز به این جریان دامن می زند که در آنها با آب وتاب زیاد گفته های اختربینان و تعبیرکنندگان خواب منتشر می شود. بینندگان چنین برنامه هایی و کسانی که از آخر دنیا می ترسند در اکثر موارد از یک گروه مشخص هستند.

با وجود این، بهار سال جاری در گواتمالا یک تقویم دیگر « مایا» کشف شد. این تقویم قدیمی ترین تقویم در بین تمام تقویم های مشهور قبایل است که برای هفت هزار سال در نظر گرفته شده است. به این ترتیب تقویم مایا، نقطه « پایانی» را در سال 2012 میلادی نگذاشته استنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: