12:15 عصر | ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ بهمن
کد خبر: 2763 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۱۷ آذر - 4:31 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

آغاز آموزش و پرورش در روس باستان

مدارس فقط نهادهای آموزشی نبودند. آنها مراکز فرهنگی بودند که در آنجا آثار باستانی و آثار نویسندگان بیزانس ترجمه و دستنوشته ها رونویسی می شدند.

گفتگو نیوز: در روس باستان، مراکز آموزشی، « کالج – هنرستان» نامیده می شدند: واژه مدرسه از قرن چهاردهم وارد زبان عامیانه شد. در نیمه اول قرن یازدهم، در تاریخ، از مدرسه درباری شاهزاده ولادیمیر در کی یف و مدرسه ای که توسط یاروسلاو مودری در سال 1030 در نوگورود تأسیس شد یاد می شود.

موضوعات آموزشی مانند آنچه در مراکز آموزشی غرب تدریس می شد از هفت رشته آزاد دوران باستان تشکیل شده بود: دستور زبان، علم معانی بیان، دیالکتیک ( باصطلاح تریویم و کادریویوم) - یعنی علوم سه گانه و علوم چهارگانه که مجموعاً هفت علم است. این علوم چهارگانه همان علوم عقلی ، حساب ، هندسه ، منطق و نجوم هستند که در دوران باستان تدریس می شده است. مدارس خاصی برای آموزش خواندن و نوشتن و زبان های خارجی وجود داشت: در سال 1086 میلادی در کی یف اولین هنرستان زنان گشایش یافت. بر طبق نمونه مدارس کی یف و نوگورود در دربارهای شاهزادگان روس، مدارس دیگری گشایش یافت – به عنوان مثال، در پریاسلاول، چرنیگو،، سوزدال، مدارس وابسته به صومعه ها فعایت می کردند.

مدارس فقط نهادهای آموزشی نبودند. آنها مراکز فرهنگی بودند که در آنجا آثار باستانی و آثار نویسندگان بیزانس ترجمه و دستنوشته ها رونویسی می شدند.


آغاز آموزش و پرورش در  روس باستان

تعدادی از مورخان آموزش و پرورش روسیه، از جمله مورخ متخصص و نام آوری مانند پ.ن.میلوکوف با استناد به حقایق مربوط به قرون 16-15، چنین عقیده ای را ابراز می کردند که اکثر ساکنان نه تنها سواد کمی داشتند ، بلکه عمدتاً بیسواد بودند. اما گواه زیاد دیگری که عکس این نظریات را به اثبات می رسانند، حفظ شده اند. برای نمونه، کارت پستال هایی از نوع باصطلاح « گرافیتی» ( نوشته هایی که روی دیوار کلیساها انجام می شد: گرافیتی های روی دیوار کلیساهای نوگوورد و کلیسای صوفیای کی یف) باقی مانده اندکه توسط مردم ساده شهر انجام شده است. نوشته های زیادی روی پوست درخت غان از قرون 13-11 در نوگورود کبیر و دیگر شهرهای باستانی روس باقی مانده است. با توجه به مضمون آنها می توان مشاهده کرد که نویسندگان آنها از طبقات مختلف اجتماعی بوده اند، از جمله، بازرگانان، پیشه وران و حتی کشاورزان. متونی پیدا شده اند که توسط زنان نوشته شده اند. همچنین ثبوت مستقیم و غیر مستقیم مربوط به رواج گسترده سواد آموزی در روس باستان وجود دارند.

افت زندگی فرهنگی روس باستان در نتیجه حمله تاتار – مغول ( همانطور که بر همگان آشکار است ، در آن دوران بخش اعظم دستنوشته های روس باستان از بین رفتند) بر آموزش و پرورش نیز تأثیر گذاشت که از حالت اصولاً سکولار به حالت کاملاً معنوی ( صومعه ای) تغییر شکل داد. همانا صومعه های ارتدکس در این دوران ( قرون 15-13) نقش حافظ و ترویج آموزش روسی راعهده دار شدند.
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
منشأ تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی شفاف می‌شود مجلس بعدی مجلس ژنرال‌هاست/ رایزنی با شورای نگهبان نتیجه‌ای ندارد/ اصلاح‌طلبان کنار بایستند/ اصولگرایان توان حل مشکلات مردم را ندارند کدخدایی: عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست نظرات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیت ها پایه گذاری کن، نه بر اساس عناوین خبرهای فاکس نیوز یا مترجمان فارسی ات! هیچ مصلحتی بالاتر از رضایت مردم نیست/ از نظر امام (ره) حضور و رأی مردم حق است نه تکلیف واکنش رییس‌جمهور به بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص تصدی‌گری صداوسیما + متن نامه چین به دلیل شیوع ویروس مرموز حالت فوق العاده شدید اعلام کرد برای تصویب نشدن FATF تهدیدهای سازمان یافته داشتیم/ امیدی به تصویب این لوایح در مهلت باقی‌مانده نیست استقلال 3- الکویت 0؛ سه گل غیرتی در زمین ثالث! خروج کامل «توتال» و «CNPC» از پارس جنوبی / زنگنه: فاز ۱۱ پارس جنوبی را ایرانی‌ها می‌سازند