4:26 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
کد خبر: 31380 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ سه شنبه ۷ مرداد - 5:17 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

صومعه تاریخی بایزید بسطامی درشاهرود مرمت شد‌

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از مرمت صومعه بایزید در مجموعه تاریخی بسطام خبر داد.

سرویس استانها:

 به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، حمیدرضا حسنی امروز اظهار کرد: در این مرحله از مرمت، کار جرم‌زدایی گچ‌بری‌ها توسط دستگاه لیزر انجام شد.

وی افزود: با این شیوه نوین، لایه‌های دوده و دیگر آلودگی‌های موجود بر روی تزیینات صومعه با استفاده از دستگاه لیزر مرمتی برداشته شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: این کار برای دومین بار در کشور پس از مجموعه تخت جمشید در بسطام صورت گرفت.

حسنیبا بیان اینکه این صومعه (چله‌خانه) متشکل از سه اتاقک کوچک و سقف این اتاقک‌های موسوم به معتکف‌گاه بسیار کوتاه است، افزود: دیوارها و سقف‌های این اتاقک‌ها دارای گچ‌بری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه است که توسط معماران خاندان دامغانی در سال 702 هجری قمری گچ‌بری شده و اصل بنا احتمالاً مربوط به زمان حیات بایزید بوده است.

وی افزود: مجموعه گچ‌بری‌های صومعه بایزید را شاید بتوان از عالی‌ترین و بی‌نظیرترین مجموعه‌های گچ بری در بناهای تاریخی دانست که به طرز ماهرانه و هنرمندانه‌ای در فضایی چنان کوچک، هنری چنین بزرگ را آفریده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود عنوان کرد: صومعه بایزید از شرق به صحن اصلی مقابل قبر بایزید، از شمال به ایوان غربی، از جنوب به آرامگاه گمنام و از غرب به خیابان مجاور مجموعه محدود می‌شود.

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: