3:54 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
کد خبر: 31393 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ سه شنبه ۷ مرداد - 8:44 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

آیین های عید فطر در کردستان در مسیر فراموشی/ طنین نوای حزن انگیر الوداع رمضان در استان

عید سعید فطر بعد از یک ماه طاعت و بندگی خداوند متعال فرا می رسد و به همین دلیل در كشورهای اسلامی عید سعید فطر یكی از مهمترین اعیاد به شمار می رود و بر اساس نوع فرهنگ حاكم بر هر منطقه آئین ها و مراسم های خاصی در این روز برگزار می شود ولی گذشت زمان باعث شده که برخی آئین های این عید سعید در استان های همچون کردستان غبار فراموشی به خود بگیرد.

سرویس استانها:

احساس می ‌کنی پاهایت از زمین خاکی جدا شده است و در فضای دیگری سیر می‌ کند فضای خلوص، تسلیم و تقوا این حس، پاداش یک ماه روزه‌ داری خالصانه پرهیزکاران است که نصیب مؤمنان حقیقی می‌ شود و به همین دلیل است که این حس و هوا نشان دهنده آمدن عید سعید فطر است.

مردم كردستان پس از یک ماه عبادت و روزه دارى، خود را براى استقبال از عید فطر كه در بین مسلمانان اهل سنت این استان به "جشن رمضان" معروف است، آماده مى كنند. استان كردستان هر سال در روزهاى پایانى ماه مبارک رمضان حال و هواى معنوى خاصى پیدا مى كند.

بانگ " الوداع شهر رمضان" و" الوداع شهربركت" كه تحت عنوان "صلوه" روزهای آخر پیش از اذان عشاء و صبح فضاى كردستان را عطرآگین مى كند، در آخرین روزهاى ماه رمضان، در فراق ماه میهمانى خدا، سوزناک تر و دردناک تر مى شود.

جنب و جوش چشمگیر مردم روزه دار این استان در تدارک برپایى هر چه با شكوهتر آیینهاى ویژه جشن رمضان مانند برگزارى مراسم معنوى مولودى خوانى صفهاى طولانى در برابر قنادیها و تدارک برگزارى مراسم ازدواج از ویژگی هاى بارز، استقبال عاشقانه و عارفانه مردم این استان از عید فطر است.

 مردم كردستان چند روز قبل از عید مشغول تدارک خرید عید شامل میوه، شیرینى و آجیل براى پذیرایى از میهمانان خود هستند و در این روزها بازار شلوغ و پر رونق است.

 زنان كردستان در روز ۲۷ ماه رمضان اقدام به پخت شیرینى محلى به نام "برساق" مى كنند و پس از پخت آن را به مساجد فرستاده و همچنین بین همسایه و اقوام توزیع مى كنند.

در روز عید فطر مردم این استان صبح زود براى خواندن نماز عید همراه خانواده به مساجد محله خود رفته و پس از اقامه نماز همراه خانواده به دیدار اقوام خود براى تبریک عید مى روند.

جشن عید فطر"جشن رمضان" در استان كردستان با اقامه نماز " جشن" در مساجد آغاز مى شود در این روز پس از اقامه نماز، خانواده ها به دیدار بزرگترهاى فامیل رفته و اداى احترام مى كنند و پس از عیادت از بیماران و حلالیت طلبیدن از كسانى كه احتمالا كدورتى از آنها در دل دارند، در منزل براى پذیرایى از سایرین آماده مى شوند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز، به صورت جمعى وارد منازل تمامی ساكنان محله شده و در داخل حیاط منزل با صداى بلند، جشن رمضان را به صاحبخانه تبریک مى گویند و صاحبخانه نیز با چاى و شیرینى از آنان پذیرایى مى كند.

 این آیین هنوز در اكثر روستاهای سنندج یا سایر مناطق كردستان كه بافت سنتى خود را حفظ كرده اند، اجرا مى شود ولی متاسفانه گذشت زمان و تجملاتی شدن زندگی باعث شده است كه این سنت حسنه در بعضی از مناطق كردستان به ویژه در مناطق شهری رنگ فراموشی به خود بگیرد.

دیدار با كسانى كه عزیزان تازه از دست رفته اى دارند، "نوجشن" از دیگر آیین هاى ویژه جشن رمضان در كردستان است كه این آئین و مراسم خاصر در مناطق روستایی استان كردستان با شكوه هر چه بیشتر برگزار می شود.

بعد از ظهر روز قبل از عید رمضان مردم این استان بر اساس سنت مذهبى در آیینى با عنوان "نوجشن" به مزار عزیزان از دست رفته خود مى روند و در این روز نیز قبرستان های استان مملو از جمعیت می شود.

یک روز بعد از جشن رمضان هم مردم كردستان به استقبال یک دوره شش روزه روزه دارى به نام "ششلان" مى روند بنا به باور مردم این منطقه ثواب یک روز، روزه ششلان برابر با ثواب یک ماه روزه دارى است.

مردم متدین و مسلمان کردستان با مذاهب مختلف اسلامی در ماه مبارک رمضان و به ویژه عید سعید فطر با حضور در مساجد، آداب و سنت‌ های والایی را با نذورات فراوان و اعمال نیک انجام می‌ دهند که باعث تقویت روحیه همدلی و اتحاد در فضای استان می شود.

مردم کردستان در طول ایام ماه مبارک رمضان با تشکیل مجامع مردمی اقدام به فعالیت‌ های منسجم نیکو کاری و اطعام ایتام و مستضعفان می کنند و در روزهای نزدیک به عید سعید فطر نیز با تمام تلاش و شوق فراوان زکات فطریه خود و افراد وابسته خانواده را در بین فقرا توزیع می ‌کنند.

با توجه به اینکه استان کردستان از لحاظ تعداد مساجد نسبت به جمعیت غالب در سطح جهان اسلام رتبه نخست را دارد و در هر محله و هر روستای استان حداقل یک مسجد برپا شده ‌است مردم متدین این دیار در روز عید سعید فطر و با طلوع آفتاب در یک اجتماع گسترده و با مذاهب مختلف اسلامی وحدت و انسجام خویش را به منصه ظهور می ‌رسانند.

منبع:خبرگزاری مهر

 

برچسب هابرچسب ها: کردستان,عید فطر,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: