6:00 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
کد خبر: 31944 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۳ مرداد - 9:56 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

بحران بی آبی به كردستان رسید/ احتمال جیره بندی آب در صورت عدم صرفه جویی

استان كردستان با دارا بودن بارش دو برابر میانگین كشوری در طول سال این روزها با بحران كمبود آب و بی آبی به ویژه در مناطق شهری مواجه شده است و البته در این میان هشدارهای مسئولان و مدیران مرتبط در استان نیز در خصوص همكاری مردم برای كاهش میزان مصرف تاکنون بی نتیجه بوده است.

سرویس استانها:

كردستان در یكی از نقاط خوش آب و هوای کشور قرار گرفته است و به دلیل این موقعیت جغرافیایی است كه وضعیت منابی آبی در این استان در شرایط بهتری از سایر نقاط كشور قرار گرفته است ولی خشكسالی های اخیر باعث بروز مشكلات مختلفی در بخش تامین آب در دو بخش کشاورزی و شرب برای كردستان شده است.

كردستان با در اختیار داشتن هفت درصد حجم آب های سطحی كشور در كنار بارش دو برابر میانگین كشوری در طول سال این روزها با بحران بی آب و كمبود این مایه حیات روبرو شده است و به همین دلیل هشدارهای مسئولان و مدیران در خصوص تلاش برای كاهش مصرف این روزها رنگ و بویی دیگری به خود گرفته است.

در حالی این روزها كردستان با كمبود آب برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم مواجه شده است كه از حدود یك دهه اخیر تاكنون كمبود آب برای بخش كشاورزی در این استان نیز آغاز شده است و با ادامه این روند بحران كمبود آب برای این بخش نیز در مرز هشدار قرار گرفته است.

بحران کمبود آب در سال جاری در استان کردستان به گونه ای است که مسئولان بدون هیچ گونه بحثی موضوع جیره بندی را آخرین راهکار در راستای تامین آب مورد نیاز مناطق شهری و حتی روستایی استان مطرح می کنند و در همین راستا با دادن هشدارهای مختلف مردم را به رعایت الگوی مصرف دعوت می کنند.

در کنار این موضوع کارگروه مدیریت آب علاوه بر استان در تمامی شهرستانهای استان کردستان نیز فعال شده است و به صورت مستمر علاوه بر رصد مسائل مربوط به این حوزه بر همکاری و تعامل مردم در راستای کاهش میزان مصرف آب تاکید می کند.

میزان مصرف آب در کردستان بالاتر از میزان استاندارد است

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب شهری كردستان با اشاره به وضعیت مصرف آب در این استان و روند افزایش آن عنوان كرد: متاسفانه میانگین مصرف آب در استان كردستان به ویژه سنندج بیش از استاندارد و الگوی جهانی است و به همین دلیل این افزایش مصرف ما را با مخاطره مواجه كرده است.

 علیرضا تخت شاهی با اشاره به عدم رعایتی الگوی مصرف آب در سراسر استان کردستان به ویژه در شهرستان سنندج اظهار داشت: مصرف آب شرب توسط شهروندان بیش از حد انتظار است و برای جلوگیری از تنش و جیره بندی آب شهروندان باید در فصل گرم الگوی مصرف خود را اصلاح نمایند تا نگرانی های موجود در این رابطه برطرف شود .

وی گفت: با توجه به تعامل و همکاری کارگروه مرتبط با مدیریت آب در استان کردستان توانستیم تا این لحظه آب شرب مصرفی شهروندان را مدیریت کنیم اما نگرانی هایی در این راستا وجود دارد که برای رفع این نگرانی ها نیازمند تعامل و همکاری بیشتر شهروندان هستیم تا با همکاری مردم عزیز بتوانیم فصل گرم را بدون جیره بندی سپری کنیم .

تخت شاهی با اشاره به روند افزایشی مصرف آب در سال جاری در شهرهای استان کردستان گفت: در فصل گرم پیش بینی ما برای مصرف روزانه آب شرب در شهر سنندج 148 هزار متر مکعب در روز است که متاسفانه شهروندان طی یک روز 155 هزار متر مکعب یعنی 7 هزار متر مکعب که به عبارتی هفت میلیون لیتر می شود، بیشتر از حد انتظار مصرف کرده اند.

وی در پایان از شهروندان در سراسر استان کردستان درخواست کرد که برای نزدیک شدن به الگوی جهانی مصرف آب تلاش کنند تا زمینه برای مصرف بهینه آب در این استان فراهم شده و ما مجبور به جیره بندی آب نباشیم.

از تمامی ظرفیت های کردستان برای کاهش مصرف آب استفاده شود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز با اشاره به اهمیت آب در آموزه های دینی ما اظهار داشت: آب در قرآن و آموزه های دینی ما  دارای جایگاه بسیار والایی است و با توجه به نیاز حیاتی و ضروری انسان به آب باید با مدیریت در توزیع و بهره برداری  صحیح از آن، همگان الگوی مصرف خود را براساس فرهنگ دینی منطبق کنند.

حجت الاسلام حسینی شاهرودی طی دیدار با مسئولان و مدیران کل دستگاه های تابعه وزارت نیرو در استان کردستان بیان کرد: باید اطلاع رسانی وسیعی در راستای اصلاح الگوی مصرف آب صورت پذیرد تا مردم نیز در این حوزه در جریان موضوع قرار گرفته و مشارکت کنند.

وی در پایان یادآور شد: براساس آیات قرآن کریم و اصول تبشیر و انذار به مردم و شهروندان رعایت الگوی مصرف آب را یادآوری کنیم و در جاهایی که لازم است نگرانی ها را به مردم بگوئیم و از مصرف زیاد آب توسط شهروندان جلوگیری کنیم و در جاهایی نیز مشترکین کم مصرف را تشویق کنیم تا تمامی این اقدامات در راستای کاهش مصرف آب موثر باشد.

ابراز نگرانی استاندار کردستان از بحران کم آبی در استان کردستان

استاندار کردستان هم با اشاره به کمبود آب در این استان و لزوم رعایت الگوی مصرف از سوی اقشار مختلف مردم گفت: با توجه به اینکه در طول این سال‌ها اقلیم آب و هوایی تغییر کرده، بارندگی کم شده و هوا گرم‌تر شده در نتیجه کمبود آب بحث نگران کننده‌ای است.

عبدالمحمد زاهدی ضمن تاکید بر رعایت الگوی مصرف از سوی اقشار مختلف مردم به ویژه در مناطق شهری افزود: همه سر یک سفره نشسته‌ایم اما ورودی این سفره کم شده و ما باید به گونه‌ای استفاده کنیم که برای نسل آینده هم باقی بماند زیرا هر کدام از ما در جایی قرار گرفته‌ایم و می‌خواهیم مملکت را به پیش ببریم.

 وی خواستار مدیریت هر چه بهتر بحران کم آبی در سراسر کشور به ویژه استان کردستان شد و بیان کرد: همه باید تلاش کنیم با هر سیستمی که امکان دارد بهره‌وری آب را بالا ببریم تا بحران کمبود آب را پشت سر بگذاریم و در این راستا نیز مردم با کمترین مشکلاتی مواجه شوند.

 زاهدی با اشاره به اینکه در در غرب کردستان آب استان تولید می‌شود و عمده زمین‌های کشاورزی در شرق استان قرار دارد، تاکید کرد: مدیریت هر چه بهتر مصرف و تلاش برای به کارگیری شیوه های نوین در حوزه مصرف آب در مصارف کشاورزی نیز در استان کردستان امری لازم و ضروری است.

احتمال جیره بندی آب در شهرستان بانه

فرماندار شهرستان بانه نیز با اشاره به کمبود آب شرب در این شهر بیان کرد: در صورتی كه مردم از میزان مصرف خود كاهش ندهند احتمال جیره بندی آب در این شهرستان وجود دارد.

 راشد عذیری با اشاره به كاهش شدید نزولات جوی در شهرستان بانه طی چند سال اخیر عنوان كرد: در حال حاضر بخش زیادی از آب مصرفی شهرستان بانه از طریق روان آب ها تامین می شود و به همین دلیل كاهش میزان بارندگی ها باعث شده است كه شهرستان بانه با كمبود آب مواجه شود.

 وی خواستار فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف مردم برای كاهش مصرف آب شد و افزود: در همین راستا نیز با امامان جمعه و جماعت برای آگاه‌سازی مردم به‌ویژه در بحث صرفه‌جویی آب نشست‌های هم‌اندیشی برگزار شده است و انتظار می رود كه ضمن ترویج فرهنگ صرفه جویی مناسب، زمینه برای كاهش مصرف آب در استان كردستان فراهم شود.

وی با اشاره به احتمال جیره بندی آب در شهرستان بانه در صورت ادامه روند فعلی مصرف گفت: خوشبختانه تاکنون بحث جیره‌بندی آب در شهر و روستاهای شهرستان بانه اتفاق نیافتاده است ولی اگر مصرف آب شرب بر همین منوال باشد بزودی مجبور به جیره‌بندی آب در شهرستان خواهیم شد.

در حالی که این روزها کردستان با بحران کمبود آب برای مصرف در دو بخش کشاورزی و شرب مواجه شده است که تمامی اقدامات صورت گرفته از سوی دولت های مختلف در راستای بهره برداری صحیح و اصولی از منابع آبی در این استان بدون نتیجه بوده است.

مدیریت مصرف آب در کنار دور اندیشی مدیران و مسئولان ادارات و سازمان های مرتبط با موضوع یکی از نیازهای اصلی در کردستان است که بدون شک باید به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد و برای مدیریت این موضوع چشم اندازی روشن تدوین شود.

 

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: