5:31 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
کد خبر: 32170 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۹ مرداد - 4:05 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

سالمندی جمعیت، نگرانی آینده آذربایجان غربی

آذربایجان غربی همچون دیگر استانهای کشور، امروزه با مشکلی به نام افزایش جمعیت سالمند روبه روست که این مشکل علاوه بر تاثیرگذاشتن بر موضوع مولد بودن، می تواند در ارائه خدمات بیشتر و مطلوبتر به جمعیت سالمند تاثیرگذار باشد.

گفتگونیوز/سرویس استانها:

جمعیت و منابع انسانی هر جامعه، نقطه قوت اصلی و مهم آن جامعه به شمار می رود که هر قدر این جمعیت، فعال و پویا بوده و تولیدکننده باشد به همان میزان می توان موفقیت جامعه را بیشتر متصور بود.

جوامع انسانی از دیرباز به موضوع جمعیت انسانی به عنوان یکی از موارد قدرت خود توجه کرده اند و سعی داشته اند به عناوین مختلف از سهم جمعیت غیرفعال و مصرف کننده کاسته و به سهم جمعیت فعال و تولیدکننده خود بیفزایند.

سیاستهایی نظیر سیاستهای تشویقی برای افزایش زاد و ولد، افزایش زمان اشتغال به کار نیروی مولد به ۳۵ و یا حتی ۴۰ سال، تعویق زمان بازنشستگی، حذف بازنشستگی های پیش از موعد از جمله این برنامه ریزی ها بود.

البته با رشد بهداشت و مولفه های سلامتی در جوامع مختلف، سهم سالمندان در جوامع روز به روز افزونتر می شود و برای این امر، نمی توان راه چاره ای داشت.

جمهوری اسلامی ایران نیز در سالهای پس از انقلاب، با رشد جهشی میزان زاد و ولد مواجه بود که همین امر نیز کشور را در بین کشورهای جوان جهان در دهه های ۷۰ و ۸۰ هجری شمسی مطرح می کرد و سالهای سال ما بر خود به دلیل دارا بودن یکی از جمعیت های جوان جهان می بالیدیم.

امروزه این روند برعکس شده و با کاهش زاد و ولد و افزایش سطح بهداشت و مولفه های سلامتی، ایران اسلامی به سوی جمعیت سالمند سوق پیدا می کند.

آذربایجان غربی نیز به تبعیت از تمام ایران، گامهای نخست را برای تبدیل شدن به استانهایی با جمعیت سالمند برمی دارد و اگر توجهی به افزایش جمعیت از طریق زاد و ولد صورت نگیرد، این روند دیر یا زود به بروز و ظهور می رسد.

البته در کنار توجه به افزایش جمعیت جوان، باید توجه ویژه ای نیز به ارائه خدمات برای سالمندان و تکریم مادی و معنوی آنان داشت چراکه در این صورت، عزت و احترام این بزرگان نیز حفظ و افزوده می شود.

** تعظیم و تکریم سالمندان در جامعه و ادارات باید مورد توجه جدی باشد

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی در جلسه ویژه ای که با موضوع سالمندی با حضور مسئولان استانی مرتبط برگزار شد، با اشاره به لزوم توجه ویژه به سالمندان در سطح جامعه به خصوص ادارات و دستگاههای اجرایی گفت: باید در راستای تعظیم و تکریم سالمندان اهتمام بیشتری داشته باشیم.

علیرضا رادفر اضافه کرد: باورهای دینی ما مسلمانان نیز بر توجه و تکریم ویژه بزرگان و سالمندان تاکید دارند و می توان با این بزرگداشت، جایگاه این قشر شایسته احترام را در جامعه بیش از پیش ارتقا بخشید.

وی، رشد جوامع و صنعتی شدن آنها و دوری از سنت های دینی را یکی از مهمترین عوامل بی احترامی به قشر سالمند عنوان کرد و افزود: این امر موجب شده که فرزندان، سالمندان را به مکانهایی نظیر خانه سالمندان برده و از محیط خانه دور کنند ولی باید این فرهنگ در جامعه ما بهبود یابد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در سال ۵۵، حدود یک میلیون سالمند در کشور داشتیم که این رقم طبق پیش بینی ها در سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون نفر می رسد اظهار کرد: جمعیت این استان نیز با همین شتاب به سمت سالمندی می رود و از همین امروز باید برای جلوگیری از آسیب های سالمندی در جامعه برنامه ریزی کنیم.

** ۷٫۷۳ درصد جمعیت آذربایجان غربی سالمند هستند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی نیز در این جلسه از سهم ۷٫۷۳ درصدی سالمندان از جمعیت استان خبر داد و گفت: این در حالی است که سهم جمعیت سالمندی در کشور، ۸٫۲ درصد است و وضعیت ما از میانگین کشوری بهتر بوده و در رده هجدهم کشور در این خصوص قرار داریم.

راضیه خدادوست اضافه کرد: در حال حاضر، ۲۳۸ هزار و ۲۰۷ نفر سالمند در آذربایجان غربی زندگی می کنند.

وی با ابراز نگرانی از بروز سونامی سالمندی در آینده در کشور و به تبع آن در آذربایجان غربی افزود: رقم سالمندی در سال ۱۴۰۴ در کشور و استان به بیش از ۱۰ درصد جمعیت می رسد که باید برای آن روز برنامه ریزی کنیم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: در این استان سه هزار و ۳۰ نفر تحت پوشش بهزیستی هستند که نزدیک به دو سوم آنان را زنان سالمند تشکیل می دهند.

خدادوست افزود: ۴۱۵ نفر در مراکز شبانه روزی، ۸۰ سالمند در مراکز روزانه، ۱۵ نفر در طرح مراقبت در منزل و افزون بر دو هزار و ۴۰۰ سالمند در قالب طرح های حمایتی و رفاهی از خدمات بهزیستی در آذربایجان غربی بهره مند هستند.

وی اضافه کرد: سال گذشته دو هزار میلیارد ریال برای سالمندان در آذربایجان غربی هزینه شده است.

وی با ارائه آماری در خصوص وضعیت سالمندی در برخی شهرستانهای آذربایجان غربی نیز گفت: سردشت در جنوب استان، افزون بر ۴۸۴ نفر سالمند بالای ۱۰۰ سال دارد و علاوه بر آن، بیشترین جمعیت سالمندی در استان در تکاب با ۹٫۸ درصد و کمترین جمعیت سالمندی در استان نیز متعلق به پیرانشهر است.

مسئولان حوزه های اجتماعی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی نیز در این جلسه به بیان اقدامات خود در خصوص حوزه سالمندی پرداختند.

با توجه به این آمار، همگان بر لزوم برنامه ریزی در راستای افزایش نرخ جوان در جامعه و به صورت موازی با آن تکریم سالمندان تاکید دارند که امید است، این برنامه ریزی ها در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: