12:08 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
کد خبر: 33417 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ دوشنبه ۳۱ شهريور - 11:01 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

بازدید سفیر ژاپن از اجرای طرح کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه در میاندوآب

ˈکوجی هونداˈ سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران عصر روز یکشنبه از اجرای طرح کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه در میاندوآب بازدید کرد.

سرویس استانها: در این بازدید، 'بالاسوبرامانیام مورالی' معاون نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد، 'مایکل موزر' مشاور بین المللی طرح تالاب های ایران و 'محسن سلیمانی' مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران نیز حضور داشتند که از کارگاه آموزشی دایر شده در روستای 'للک لو' از توابع میاندوآب دیدن کردند.

طرح استقرار کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه با همکاری کشور ژاپن، برنامه عمران سازمان ملل (undp) و جمهوری اسلامی ایران و با هدف ارتقای سطح آگاهی بهره برداران و احیای این دریاچه در 41 روستای استان های آذربایجان غربی و شرقی اجرا می شود.

در این بازدید سفیر ژاپن در گفت و گوی رودررو با کشاورزان و بهره برداران این روستا از نزدیک با نحوه اجرای این طرح و مسایل و مشکلات کشاورزان آشنا شد.

در این گفت و گو کوجی هوندا از یکی از کشاورزان حاضر در این کارگاه آموزشی در زمینه مزایای اجرای این طرح پرسید که این کشاورز میاندوآبی نیز استفاده بهینه از آب، تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر و احیای دریاچه ارومیه را برشمرد که مورد توجه سفیر ژاپن قرار گرفت.

سفیر ژاپن با اظهار رضایت از اجرای این طرح و مشارکت خوب کشاورزان خواستار تداوم آن و همکاری همه روستاییان در اجرای آن شد.

طرح کشاورزی پایدار با راهبرد IPCM نوعی از کشت و زراعت است که مشارکت مردمی را در کاهش میزان مصرف آب و افزایش راندمان تولید در واحد سطح در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مد نظر قرار می دهد.

این طرح با مشارکت 15 هزار نفر کشاورز و 300 نفر کارشناس غیردولتی در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و با همکاری ایران و ژاپن و نیز UNDP (برنامه عمران سازمان ملل متحد) انجام می شود.

سفیر ژاپن در سفر خود به آذربایجان غربی از دریاچه ارومیه، تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد و چند روستای حاشیه این دریاچه نیز بازدید کرد.

برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: