1:35 عصر | ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
کد خبر: 38198 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ پنج شنبه ۳ ارديبهشت - 10:29 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

کتاب و اسباب بازی دوران کودکی را طولانی تر می کند

یادگیری با مسابقه میانه ای ندارد و کیفیت مطالعه مهم است نه کمیت آن. بلکه باید بستری برای مطالعه فراهم کرد و خواندن را به عهده فرد بگذاریم

گفت و گو نیوز: نویسنده کودک و نوجوان معتقد است که بسیاری از کالاهای تولید شده برای کودکان مانند کتاب و اسباب بازی، دوران کودکی را طولانی تر می کند.

به گزارش ایرنا، محمدرضا شمس نویسنده کتاب های کودکان و نوجوانان، در سی و هشتمین نشست تخصصی کتابخانه مرجع کانون، به تفاوت های مفهوم کودکی در جوامع و اقوام مختلف پرداخت و گفت: دوران کودکی یک مفهوم ذهنی است که با توجه به ویژگی های ذهنی ما شکل می گیرد؛ به همین علت تعریف کودکی میان اقوام و کشورهای گوناگون متفاوت است.

وی افزود: در جوامع مرفه، دوران کودکی طولانی تر و در جوامع با سطح اقتصادی ضعیف، دوران کودکی کوتاه می شود؛ کودکان سالم و خوب تربیت شده اروپایی و بچه های قحطی زده آفریقایی هر دو از نظر ما کودک هستند؛ اما یکی دارای وسایل و امکانات پیشرفته برای شکوفایی استعدادها و تبدیل شدن به فردی بالغ و قوی و زندگی دیگری به تار مویی بسته است و هر لحظه مورد هجوم قحطی، مرض، جهل و رنج قرار دارند.

این نویسنده با بیان اینکه در روستا کودکی یک مفهوم و در شهر مفهوم دیگر دارد، گفت: قشرهایی که در پایین ترین سطح اقتصادی قرار دارند دارای دوران کودکی خیلی کوتاه هستند و شاید به جرات بتوان گفت که اصلا دورانی به نام کودکی ندارند. 

نویسنده کتاب طوطی و بقال، در بخش دیگری اظهار کرد: ادبیات ابزاری برای آموزش علمی و اخلاقی به کودکان نیست بلکه تخیل آنها را پرورش داده و با آنان به سرزمین های ناشناخته و پر از رمز و راز سفر می کند و ادبیات کودک به کودکان کمک می کند تا خود را بشناسند و جهان درونشان را کشف کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شمس افزود: دوران کودکی را به سختی می شود تعریف کرد و این که کودک که هست و کودکی چه هست را – در عین این که ظاهر ساده ای دارد - به سختی می توان تعریف کرد.

وی یادآورشد: کودک ابزاری برای ارضای خودخواهی ها و خودشیفتگی های والدین نیست، بلکه کودک فقط یک کودک، یک انسان کوچک، یک انسان با ضمیری پاک و بی آلایش. یک انسان با افکار بزرگ، قلب بزرگ و عواطف بزرگ است.

مدرس دانشگاه دیگر سخنران این نشست نیز گفت: کلید ترویج خواندن، در برقراری ارتباط با بچه ها است ما باید کودکان را بشناسیم و با آن ها ارتباط فکری برقرار کرده و آنان را باور کنیم.

یزدان منصوریان اظهار کرد: به کودک نباید تنها به عنوان موضوع تحقیق بزرگسالان نگاه کرد بلکه بچه ها می توانند در روند تحقیق مشارکت داشته باشند و از نگاه کودکان دنیا را ببینیم.

وی با اشاره به اینکه خواندن یک رخداد است که باید اتفاق بیافتد، افزود: بچه ها باید لذت خواندن را درک کنند چون انگیزه های خواندن پیچیده است و کتابخانه و نظام آموزش، می تواند محیطی برای تحقق این رخداد باشد. کتابدار باید شرایطی را ایجاد کند تا کتاب خوانی، آموزش و یادگیری با لذت همراه شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: آمارهای سرانه مطالعه جای تردید دارد زیرا این آمارها چیزی را به ما نشان نمی دهد؛ کیفیت مطالعه مهم است تا نگرش کودک را به زندگی تغییر دهد نه کمیت مطالعه کودک و نوجوان.

منصوریان گفت: یادگیری با مسابقه میانه ای ندارد و کیفیت مطالعه مهم است نه کمیت آن. بلکه باید بستری برای مطالعه فراهم کرد و خواندن را به عهده فرد بگذاریم.

سی و هشتمین نشست تخصصی کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در محل کتابخانه مرجع کانون در خیابان خالد اسلامبولی تهران، مجتمع شهید ملک شامران کانون، برگزار شد.
 
 
 
112
 
 
برچسب هابرچسب ها: کودک,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: