5:44 عصر | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ بهمن
کشتی
کد خبر: 39245 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۲۳ خرداد - 9:10 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

نقشه جدید دلواپسان در مخالفت با روند مذاکرات هسته ای دولت

گفت و گو نیوز: حرم امام خمینی در چهارده خرداد هرسال، محل توزیع نشریات و جزوات رنگارنگ و متنوعی است که جریان های مختلف فکری سیاسی با تولید آنها سعی در تشریح دیدگاه های خود و اثبات نزدیکی نظراتشان با اندیشه های امام دارند؛ امسال نیز شاهد چنین اقدامی بودیم. اگر از غرفه ها و ایستگاه های متنوعی که به نقد روند مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی دولت پرداختند بگذریم، به نشریه ای با عنوان «گفتمان انقلاب اسلامی» برمی خوریم که به بهانه رحلت امام ویژه نامه ای با عنوان سیاست خارجی در نگاه امام خمینی  را منتشر کرد.

با تورق این مجله 22 صفحه ای و تمرکز بر فهرست مطالب آن، به راحتی می توان دریافت که جریان فکری ای این ویژه نامه را تولید کرده است که مخالف اقدامات دولت در مذاکرات هسته ای بوده و دیدگاه های خود را به عنوان گفتمان انقلاب اسلامی جازده است؛ بخصوص اینکه مرکزی با همین عنوان، مدیرمسئولی این نشریه را برعهده دارد.

اینکه جریان های منتقد دولت بخواهند امام خمینی را مصادره به مطلوب کنند و مخالفت های خود را از زاویه نگاه امام مطرح کنند هم چیز جدید و عجیبی نیست. اما آنچه مهم و قابل تامل است، مصاحبه با دکتر صادق خرازی در این ویژه نامه است که اتفاقا در صفحه روی جلد نیز تیتر شده است.
طراحان نشریه سعی کرده اند در کنار گرفتن مصاحبه و یادداشت از افراد شاخص جناح رقیب دولت همچون رحیم پور ازغدی، حجت الاسلام میرباقری و صادق کوشکی و انتساب دیدگاه های حزبی آنها به خط امام، گفتگویی با صادق خرازی انجام دهند. چهارچوب مصاحبه به گونه ای است که مخاطب از زبان آقای خرازی، اقدام به مذاکره با آمریکا را به عنوان یک اشتباه تاریخی قلمداد می کند؛ چراکه مشکل دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی، به اصل وقوع انقلاب اسلامی و اهداف بین المللی آن ازجمله «ظلم نکردن و مورد ظلم قرار نگرفتن» و «کمک به محرومین و مستضعفین جهان» ارجاع داده می شود.

در ادامه نیز اینچنین ادعا می شود که امام تنها در صورتی موافق رابطه با آمریکا بودند که نسبت دوکشور از رابطه گرگ و میش خارج شده و آمریکا از موضع برابر به ایران نگاه کند. در چند سطر بعد هم مخاطب از زبان دکتر خرازی به این جمع بندی می رسد که امروزه چنین شرایطی فراهم نشده است:« به زعم من مشکل اصلی همان رویکرد آمریکا نسبت به ایران است که دو کشور را در یک سطح برابر نمی بیند و تلاش دارد با استفاده از اهرم های دوجانبه بین المللی خود شرایط مذاکره را به ایران تحمیل کند.»
 
 به این ترتیب طراحان نشریه سعی کرده اند مخالفت با روند مذاکرات را از سوی گروهی دلواپس به سمت جناح ها و افراد دیگر همسو با دولت در سیاست خارجی گسترش دهند.کیست که نداند امروز آقای خرازی از طرف داران رویکرد دولت در مذاکره با آمریکاست و روند مذاکرات را در راستای برچیده شدن تحریم ها موفق ارزیابی می کند و بارها به دفاع از تلاش های صادقانه وزیرخارجه و تیم مذاکره کننده در رسانه های مختلف به صحبت و مناظره پرداخته است.  بنایراین باید مراقب نقشه جدید دلواپسان برای ایجاد اختلاف در جبهه طرفداران مذاکرات هسته ای بود؛ بخصوص اینکه این ادعاها را درقالب مخالفت امام با مذاکره با آمریکا به مخاطب القا می کنند.
.
 
 
برچسب هابرچسب ها: دلواپسان,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف برگردیم امکان خروج دوباره وجود دارد؟ تروریسم، ماشین ضدگلوله را تحمیل کرد/ هنوز هم مسئولیت دولت موسوی و خاتمی را می‌پذیریم اردوغان: آماده پیوستن به SPV هستیم / برای ایجاد یک مکانیسم مالی مشابه برای همکاری‌های تجاری با ایران آماده ایم وزارت کشور: در لایحه جامع انتخابات، می‌توان به جای افراد، به لیست‌ها رای داد / احزاب برای استفاده از این قانون، باید حداقل یک ششم فهرست نامزد‌های خود را به زنان اختصاص دهند درگذشت پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر شریعتی پرونده مناقصه «ایرانسل»؛ سفیر پیشین آفریقای جنوبی در ایران بازداشت شد وزیر امور خارجه فرانسه: از کارهایی که آمریکا در خاورمیانه انجام می‌دهد، سر در نمی‌آورم / چطور می‌شود در قبال ایران اینقدر سخت‌گیر بود و در عین حال از شمال سوریه خارج شد؟ کیهان: علی مطهری غلط کرده است که...! ظرفیت اجلاس «امنیتی مونیخ» و فرصتی که نباید از دست داد