2:54 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
کد خبر: 39592 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ پنج شنبه ۴ تير - 6:14 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روز جهانی دریانورد

سید امیر سعیدی*
پیشینه دریانوردی
  می گویند خلیج فارس، جایگاه بشر اولیه بوده است و انسان های نخستین، برای اولین بار در این دریا به قایقرانی پرداختند. سپس هنر قایق سازی را همراه قایق های خود به آبراه ها و دریاهای دیگر بردند و رمز کار را به همه انسان های ساحل نشین آموختند. نایب کنسول فرانسه در بوشهر، درباره بشر اولیه و قایق سواری او می نویسد: «به طوری که مشهور است، تاریخ بشر از کرانه های خلیج فارس آغاز گشته است.  بنابراین، خلیج فارس اولین دریایی است که انسان ها روی آن با قایق های کوچک دریانوردی کرده اند. درهر حال اولین دسته انسان های دوران کهن (فینیقیان، بابلیان، کلدانیان و سومریان) و نیز (یونانیان، ایرانیان و تازیان) در آب های خلیج فارس کشتیرانی کرده اند».
دریانوردی در ایران
  ایرانیان پس از شناخت ساحل ها و بندرهای نزدیک خود و دست یابی به فن ساخت و برافراشتن بادبان، سُکّان، قطب نما و عمق یاب، با قایق ها و کشتی های دست ساخته خود و با استفاده از شناورهای ملت های تابعه و دوست، به سفرهای طولانی دست زدند و از دهانه تنگه هرمز، راهیِ دریاها و اقیانوس ها شدند و از یک طرف با پیمودن دریای عمان، اقیانوس هند و دریای چین، خود را به قاره های هند و آفریقا، سواحل چین و حتی جزایر ژاپن رسانیدند و از سوی دیگر، از راه دریای سرخ و عبور از تنگه داریوش، به مصر و دریای مدیترانه و دیگر آب ها و دریاها راه یافتند و موجب شگفتی و اعجاب ملل دیگر شدند.
     دلایل نامگذاری روز جهانی دریانورد
   کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی دریانوردان (STCW)  در سال 1978 میلادی ( برابر با 1357 شمسی ) با هدف یكسان سازی و معرفی یك الگوی واحد و جدید به عنوان حداقل استاندارد های آموزشی دریانوردان به تصویب رسید و یکی از مهم ترین کنوانسیون های مصوب سازمان  بین المللی دریانوردی (IMO) محسوب می گردد. 
   دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 7/5/1375 به این کنوانسیون ملحق گردید. یكی از اهداف اصلی و مهم این کنوانسیون آموزش موثر و یکسان دریانوردان شاغل در بخش شناورهای تجاری ناوگان بین المللی و پیشگیری از بروز حوادث و سوانح دریایی ناشی از عامل خطای انسانی می باشد.
      و اما تاریخچه نامگذاری "روز جهانی دریانورد " بر می گردد به  کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW)  كه در ژوئن 2010  میلادی در شهر مانیل برگزار گردید. 
    کنوانسیون STCW اصولاً به مقوله دریانوردان می‌پردازد، كنوانسیون مذكور در این كنفرانس تجدید نظر شد و نگارش جدید آن در روز 25 ژوئن 2010 در مانیل به تصویب رسید  .یكی از مهم ترین مصوبات كنفرانس مانیل این بود كه  اعضا تصمیم گرفتند به  منظور قدردانی از زحمات دریانوردان کشورهای عضو ؛ در 25 ژوئن هر سال ( چهارم تیر ماه) مراسمی تحت عنوان روز دریانورد برگزار شود و همه كشورهای عضو موظف گردیدند تا روز دریانورد را در تقویم دریایی خود ثبت و از دریانوردان به پاس زحمات فراوانی كه می كشند در این روز تقدیر و تشكر بعمل آورند.
        بر همین  اساس از سوی سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران روز چهارم تیرماه هر سال به‌عنوان "روز دریانورد" تعیین و  در تقویم دریایی كشور درج گردید.
       بنابر این هرساله در این روز مهم  مراسمی جهت قدردانی و سپاس از زحمات هزاران دریانوردی كه در بخش های مختلف صنعت حمل و نقل بین المللی دریایی و خدمات وابسته به آنها در ساحل و در دریا  بر روی كشتی های كوچك و یا پهن پیكر  به كار و تلاش مشغول هستند به عمل می آید و  هدف آن بیشتر  جهت جلب توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتكش و دریادل جامعه انجام می گیرد. درحال حاضر  بیش از یک و نیم میلیون دریانورد در سرتاسر جهان مشغول فعالیت هستند.
 

 شعار روز جهانی دریانوردی درسال 2015 ، آموزش علوم و مهارت‌‎های دریانوردی 
 
دبیرکل سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) «آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی» را به‎عنوان شعار 2015 روز جهانی دریانوردی اعلام کرد.
     دبیرکل سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) با اعلام «آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی» به‎عنوان شعار 2015 روز جهانی دریانوردی به دانشجویان و کارکنان دانشگاه جهانی دریانوردی، آموزش علوم و مهارتهای دریانوردی را برای ثبات طولانی‎مدت این بخش در دریا و خشکی ضروری دانست.
      کوجی سکیمیزو دراین‎باره می‎گوید: «استانداردهای مؤثر آموزش، بستری برای صنعت کشتیرانی ایمن هستند که نیازمند حفظ کیفیت، مهارت‌های عملی و درک منابع انسانی شایسته است».
       سکیمیزو با اشاره به این موضوع اضافه می‎کند: شعار روز جهانی دریانوردی سال 2015 فرصتی برای تأکید بر اهمیت کیفیت و کمیت آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردی موجود به همگان با توجه به تحقق  نیازهای این بخش در حال و ‌آینده فراهم کرده است که تنها محدود به صنعت کشتیرانی نمی‎شود.
        بنابرگفته سکیمیزو، کنوانسیون و آیین‌نامه اصلاح شده STCW 1978 سبب بهبود کیفیت بین‎المللی آموزش علوم و مهارت‎های دریانوردان می‌شود. درحالیکه انطباق با استانداردهای آن برای فعالیت در کشتی ضروری است، مهارت و درک دریانوردان و در واقع عنصر انسانی روی دریا تنها با آموزش مؤثر علوم و مهارت‎های دریانوردی گره خورده است و از طریق آن به‎روزآوری و حفظ می‎شوند.
       سکیمیزو با اشاره به دانشجویان آموزش عالی در سال 2015 که اولین ترم خود را در دانشگاه جهانی دریانوردی در مالمو، سوئد آغاز کرده‌اند، تأکید می‎کند: دانشگاه بنیاد آموزش علوم و فنون جهانی دریانوردی و بخش مهم و یکپارچه خانواده IMO به حساب می‌آید.
    وی اظهار می‎کند: «ما در میان سازمان‎های تخصصی زیرمجموعه سازمان ملل متحد در IMO با داشتن دو مؤسسه وابسته آموزشی یعنی دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه حقوق بین‎‌المللی دریانوردی (در مالتا)، بی‎همتا هستیم. ما بسیار به این امر و همچنین بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‎ها که اکنون در درون جامعه دریایی دارای جایگاه‌ها و مسؤولیت‎های مؤثری هستند، افتخار می‎کنیم.
       صنعت دریانوردی بدون نیروی کار با کیفیت، با انگیزه و ماهر برابر استانداردهای صحیح بین‌المللی، نمی‌تواند ادامه دهد. نه تنها این موضوع بلکه کلیه پیشرفت‌هایی که به دلیل اثرات ایمنی و زیست محیطی صورت گرفته‌اند؛ درصورتی که نتوانند به درستی اجرا شوند به خطر می‌افتند.
درحالیکه آموزش دریانوردی به عهده مؤسسات آموزشی معتبر و زیر نظر مراجع ملی به منظور رعایت استانداردهای STCW  است، IMO به‎عنوان یک سازمان، از رویدادهای آموزشی مهارتی و به اشتراک‌گذاشتن دانش فنی از طریق رویدادها و کارگاه‎های برنامه ملی و منطقه‌‌ای یکپارچه همکاری‎های فنی (ITCP) که دوره‌های کوتاه‌مدت به روزآوری اطلاعات را براساس دوره‌های نمونه IMO برگزار می‎کند، حمایت می‎کند.
از بعد دیگر، دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه بین‌المللی دریانوردی IMO در برنامه‌های اولویتی استراتژی ظرفیت‌سازی IMO قرار دارند و از آموزش عالی برای حفظ چارچوبی از مدیران ارشد، سیاست‌گذاران و سایر پرسنل مهم حمایت می‎کنند.
سکیمیزو در زمان اقامت در مالمو از جایگاه آینده دانشگاه جهانی دریانوردی درTornhuset، ساختمان تاریخی فرمانده بندر که در مرکز شهر واقع شده دیدن کرد که توسط مهندس طراح Kim Utzon با همکاری مهندسان Tyrone Cobcroft Terrior از استرالیا بازسازی شده است. ساختمان جدید در ماه می‎2015 راه‎اندازی خواهد شد.
     شعار روز جهانی دریانوردی بر روی فعالیت‌های سالیانه دریایی تمرکز می‌نماید، درحالیکه روز جهانی دریانوردی در آخرین هفته سپتامبر در مقر IMO و در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. از سال 2005، یک رویداد رسمی موازی با آن به میزبانی یکی از کشورهای عضو IMO برگزار می‎شود. در سال 2015، این رویداد موازی در ژاپن برگزار می‌شود.
*کارشناس امور سازمانهای تخصصی دریایی
 
برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: