6:21 عصر | ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ بهمن
کد خبر: 40748 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر - 8:31 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

اعتلای مهندسی در گروی مشارکت حداکثری

البته بر خلاف گمانه زنی برخی از کارشناسان، پیش بینی مظاهریان این است که با توجه به استقبال خوبی که در این دوره در زمینه نام‌نویسی کاندیداهای هیئت مدیره نظام مهندسی استان‌ها شده است، در این دوره شاهد استقبال خوب مهندسان و انتخاباتی پرشور باشیم.

در حالی تا حدود دو هفته آینده هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار می شود که برخی گمانه زنی ها حاکی از احتمال مشارکت حداقلی مهندسان در این انتخابات است.

در همین رابطه چندی پیش حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز تاسف نسبت به این موضوع که در چند دوره گذشته مشارکت مهندسان در انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استان‌ها حداقلی بود، عنوان کرد که نمی توان گفت انتخابات‌های گذشته آرای مهندسان را نمایندگی می‌کرد.
 
البته بر خلاف گمانه زنی برخی از کارشناسان، پیش بینی مظاهریان این است که با توجه به استقبال خوبی که در این دوره در زمینه نام‌نویسی کاندیداهای هیئت مدیره نظام مهندسی استان‌ها شده است، در این دوره شاهد استقبال خوب مهندسان و انتخاباتی پرشور باشیم.
 
اما با توجه به آنچه که این روزها در مورد انتخابات نظام مهندسی مطرح می شود، این سوال مطرح می شود که مشارکت حداکثری مهندسان در این انتخابات چه آثار مثبتی را در پی خواهد داشت و در مقابل مشارکت حداقلی مهندسان، چه تبعات و پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت؟
 
امان قرایی مقدم، جامعه‌شناس در پاسخ به این پرسش می‌گوید: زمانی که افراد در امری مانند انتخابات نظام مهندسی مشارکت می‌کنند، این موضوع را بیان می کنند که علاقمند به رشد و توسعه نظام مهندسی هستند و بنابراین نسبت به سرنوشت و آینده آن حساس‌ و دلسوز هستند و به امید موفقیت این سازمان در انتخابات مربوط به آن شرکت می‌کنند.
 
وی در ادامه می افزاید: بنابراین هر چه میزان مشارکت مهندسان در انتخابات نظام مهندسی بیشتر باشد، بر اهمیت، قدرت و اقتدار مشروع این سازمان اضافه می‌شود و مسئولان این سازمان می توانند در وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ و سایر نهادهایی که نقشه راه را برای صنعت ساختمان ترسیم می‌کنند، حرف و نظر خود را با قدرت بیشتری مطرح کنند و حرف آنها شنوای بیشتری خواهد داشت و در واقع به نوعی قدرت مشروع اداری به دست می‌آورند.
 
قرایی مقدم خاطرنشان می کند: در نتیجه از لحاظ بعد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، مشارکت حداکثری در انتخابات هم قدرت و اهمیت را نشان می‌دهد و هم این موضوع را نشان می دهد که شرکت کنندگان در انتخابات شرکت می‌کنند، نسبت به سرنوشت و آینده نظام مهندسی دلسوزتر هستند و بقا و دوام آن را خواستار هستند.
 
قرایی مقدم در مورد تبعات منفی حضور کمرنگ مهندسان در انتخابات نظام مهندسی می گوید: اما اگر تعداد مهندسان شرکت‌کننده در انتخابات کم باشد، تلقی بقیه این خواهد بود که وقتی مهندسان به خود اهمیت نمی‌دهند، چرا باید ما برای اینها اهمیت قائل شویم؟
 
این جامعه‌شناس تصریح می کند: در واقع مشارکت حداکثر مهندسان در انتخابات نظام مهندسی برای این سازمان قدرت مشروع به وجود می‌آورد و در نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی این سازمان را از اهمیت برخوردار می‌کند اما اگر مشارکت حداقلی باشد، بی‌تفاوتی، بی‌اهمیتی و بی‌قابلیتی مهندسان را نشان می‌دهد.
 
وی با بیان اینکه مشارکت حداقلی در انتخابات تبعات منفی به دنبال دارد، گفت: اگر تعداد کمی شرکت کنند، قدرت و اقتدار نظام مهندسی را کاهش می دهد و به تبع آن قدرت مهندسان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد که مهندسان از همبستگی و اتحاد لازم برخوردار نیستند.
 
قرایی مقدم با اشاره به اینکه در نظام اجتماعی کشورمان، مشارکت در امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی آموزش داده نشده است، می گوید: بایستی آموزش مشارکت اجتماعی در هر زمینه‌ای در خانواده و در مرحله بعدی در درون مدرسه شروع شود.
 
وی تصریح می کند: در واقع زمانی که در مدرسه و دانشگاه جوانان در عرصه های مختلف مشارکت داده نمی شوند و نمی توانیم انتظار داشته باشیم، مهندسان هم که جزو همین جامعه هستند، یاد نگرفته نباشند که مشارکت، منافعی را برای آنان به دنبال دارد.
 
مشارکت حداقلی راه را برای سوءاستفاده باز می کند
 
در همین رابطه حجت الله عامری، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز می گوید: قاعدتا زمانی که مشارکت در انتخابات نظام مهندسی حداکثری باشد، افراد حرفه ای تری در انتخابات، رای خواهند آورد.
 
وی در ادامه می افزاید: اگر تعداد بیشتری از مهندسان در انتخابات شرکت کنند سلیقه های حرفه ای تر به نظام مهندسی راه پیدا می کنند و از تشکیل گروهها و دسته بندی های خاصی برای انتخاب تعداد محدودی جلوگیری خواهد شد.
 
عامری با اشاره به تجارب موجود در این زمینه اظهار می دارد: تجربه هم ثابت کرده در سال های گذشته در استان هایی که مشارکت بیشتری را داشتیم، شاهد حضور هیئت مدیره فعال تر و پویاتری بودیم و در استان هایی که میزان مشارکت کم بود، برخی افراد با استفاده از فرصت های بسیار و ابزارهای تبلیغاتی توانستند به هیئت مدیره استان ها راه پیدا کنند. در چنین شرایطی اگر میزان مشارکت بیشتر شود، توفیق سازمان ها در وظایفی که بر عهده دارند، افزایش خواهد یافت و اعتلای مهندسی که از اهداف قانون و نظام مهندسی ساختمان است، رخ خواهد داد.
 
عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در پاسخ به این سوال که آیا در این دوره از انتخابات نظام مهندسی، مشارکت حداکثری اتفاق خواهد افتاد یا خیر، می گوید: مشارکت حداکثری الزاماتی دارد که امیدواریم در این دوره نسبت به دوره قبل، مهندسان بیشتری مشارکت کنند، اما لازمه یک انتخابات سالم و پویا این است که اعضای سازمان های نظام مهندسی از کارهای حرفه ای که انجام می دهند، حداکثر منافع مادی را به دست بیاورند و به این ترتیب برای همکاران ما یک شغل پایدار ایجاد شود.
 
عامری با بیان اینکه تا زمانی که نظام مهندسی یک شغل پایدار برای مهندسان نباشد، بعید به نظر می رسد که مشارکت حداکثری اتفاق بیفتد، اظهار می دارد: یکی از شروط کار کردن در نظام مهندسی یا استفاده از پروانه اشتغال، این است که مهندسان بتوانند از حداکثر ظرفیت هایی که قانون برای آنها پیش بینی کرده، استفاده کنند و وابستگی آنها به کارکردهای سازمانی خودشان افزایش بیابد.
 
وی با اشاره به اینکه در سال های به دلیل رکود حاکم بر صنعت ساختمان تعداد بسیار زیادی از فارغ التحصیلان موفق به دریافت پروانه شده اند، تصریح می کند: این در حالی است که ما یک جریان مناسب توزیع کار و درآمد عادلانه را برای مهندسان ایجاد نکردیم که به نظر می رسد این موضوع تا حدودی می تواند لطمه زننده باشد.
 
عامری می گوید: با توجه به اینکه مهندسی یک کار اجتماعی است اما متاسفانه در این ارتباط توفیقاتی را به دست نیاوردیم و لازمه به دست آوردن موفقیت ها این است که تمرین های جدی تر و گسترده تری را داشته باشیم و برای دوره های بعد از حداکثر مشارکت ها استفاده کنیم.
 
حال باید منتظر ماند و دید که آیا واقعا مشارکت حداکثری در هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اتفاق می افتد و پیش بینی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در مورد مشارکت وسیع مهندسان در این دوره از انتخابات رخ می دهد یا در نهایت گمانه زنی برخی کارشناسان در مورد مشارکت ضعیف مهندسان محقق می شود؟ شاید این موضوع تا حدود زیادی به اتفاقاتی که در سه هفته باقی مانده تا انتخابات رخ خواهد داد، بستگی داشته باشد.
 
 
منبع: صما
برچسب هابرچسب ها: نظام مهندسی,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
منشأ تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی شفاف می‌شود مجلس بعدی مجلس ژنرال‌هاست/ رایزنی با شورای نگهبان نتیجه‌ای ندارد/ اصلاح‌طلبان کنار بایستند/ اصولگرایان توان حل مشکلات مردم را ندارند کدخدایی: عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست نظرات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیت ها پایه گذاری کن، نه بر اساس عناوین خبرهای فاکس نیوز یا مترجمان فارسی ات! هیچ مصلحتی بالاتر از رضایت مردم نیست/ از نظر امام (ره) حضور و رأی مردم حق است نه تکلیف واکنش رییس‌جمهور به بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص تصدی‌گری صداوسیما + متن نامه چین به دلیل شیوع ویروس مرموز حالت فوق العاده شدید اعلام کرد برای تصویب نشدن FATF تهدیدهای سازمان یافته داشتیم/ امیدی به تصویب این لوایح در مهلت باقی‌مانده نیست استقلال 3- الکویت 0؛ سه گل غیرتی در زمین ثالث! خروج کامل «توتال» و «CNPC» از پارس جنوبی / زنگنه: فاز ۱۱ پارس جنوبی را ایرانی‌ها می‌سازند
نامه‌ی مطهری به شورای نگهبان: بعید می‌دانم کسی از اعضای شما دلسوزتر از من برای نظام باشد دلایل قانع کننده ای برای رد صلاحیت به داوطلبین انتخابات گفته نمی شود برای تصویب نشدن FATF تهدیدهای سازمان یافته داشتیم/ امیدی به تصویب این لوایح در مهلت باقی‌مانده نیست آرامش قبل از طوفان در خلیج فارس؟ چهارمین جلسه استیضاح رئیس جمهور آمریکا/ فریاد «ترامپ دیکتاتور است» در صحن سنا/ انتشار یک فایل صوتی جدید سکه ۴۰هزار تومان گران شد/ هر گرم طلا از مرز ۵۰۰ تومان عبور کرد نظرات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیت ها پایه گذاری کن، نه بر اساس عناوین خبرهای فاکس نیوز یا مترجمان فارسی ات! واکنش کرباسچی به «کاخ نشین» خواندن آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) ظریف: فردی که مسئول شلیک به هواپیمای اوکراینی بود در زندان است سید حسن خمینی: ایران متعلق به همه است/ در تعیین مصالح نظام، مصلحت را نباید تنگ و محدود دید/ باید امیدوار بود/ راه برون رفت از مشکلات موجود احیا و تقویت وحدت داخلی و هم افزایی ملی است