8:42 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
کد خبر: 43265 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ پنج شنبه ۶ اسفند - 4:24 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

اتمام یا تمدید 4380 روز اصولگرایی؟

مهدی بابایی*
گفت وگو نیوز : 12 سال زمان کمی نیست، این عدد را اگر در روزهای سال ضرب کنیم می شود 4380 روز، 4380 روزی که بر مجلس این کشور با اکثریت مطلق اصولگرا گذشت و اتفاقا همه ما برای تک تک این روزها مسوولیم و نمایندگان راه یافته به مجلس هم در مقابل تک تک ما مسئولند وباید پاسخگو باشند، پاسخگوی حمایتشان از احمدی نژاد، مخالفتشان با برجام، استیضاح رضا فرجی دانا، توهین به مذاکره کنندگان هسته ای، رکود و تورم دوران 12 ساله حضورشان در مجلس و ... حالا اینکه در طول ادوار مختلف مجلس، نمایندگان مجلس چقدر پاسخگو بوده  و پاسخ این سوالات را داده اند، بماند برای بعد اما اینکه ما چقدر در روی کار آمدن این مجالس سهم داشتیم موضوعی است که اتفاقا همین حالا باید بررسی شود.
 
 
12 سال معادل سه دوره از مجلس شورای اسلامی است و حالا بسیاری از نمایندگان در آستانه تمدید یا اتمام این دوره قرار دارند و همه چیز ، تکرار می کنم همه چیز به تصمیم مردم بستگی دارد. این مردم هستند که تصمیم می گیرند آیا اصولگرایان و حامیان دیروز احمدی نژاد در مجلس بعدی باشند یا نه.  در مقابل اصولگرایانی که 12 سال زمان داشتند تا به وعده هایی که امروز می دهند عمل کنند، اصلاح طلبان و حامیان دولت قرار دارند، آنها از مجلس ششم به بعد امکان حضور در انتخابات مجلس را نداشته و اکثر نامزدهای آنان رد صلاحیت شده است، اتفاقی که در این دوره هم رخ داد اما اصلاح طلبان تصمیم گرفتند با حمایت از همان اندک نیروی باقی مانده در عرصه رقابت، لیستی واحد تشکیل داده و به رقابت با رقیب قدر بپردارند.
 
حالا این مردم هستند که تصمیم می گیرند و آنها تا ساعات پایانی اخذ رای فرصت دارند تا فکرهایشان را بکنند، تمدید یا اتمام! فردای روز انتخابات که گوینده خبر نتایج شمارش آرا را می خواند همه چیز مشخص خواهد شد، یا اصولگرایان پیروز شده و دوران حضورشان در خانه ملت به 16 سال خواهد رسید یا این اصلاح طلبان و نامزدهای مورد حمایت آنان هستند که وارد مجلس شده اند.
اگر اصلاح طلبان پیروز شوند یعنی اکثر رای دهندگان پای صندوق رای رفته و اسامی تمامی افراد فهرست را وارد برگه رای خود کرده اند، اما اگر اصولگرایان به پیروزی برسند این نشان می دهد که دو گروه از مردم در ائتلافی نانوشته با یکدیگر متحد شده و بر تمدید وضعیت و ترکیب فعلی مجلس رای داده اند، نخست کسانی که همچون حامیان اصلاح طلبی پای صندوق های رای رفته و به فهرست اصولگرایان رای داده اند که به تعبیر رییس جمهور دست این افراد و همه کسانی که رای داده اند را باید بوسید. اما گروه دوم ناخواسته در چنین نتیجه ای مشارکت کرده اند، این گروه همان هایی هستند که علاقه ای به رای دادن نداشتند و تا دقایق آخر رای گیری هم بر تصمیم خود مصمم بودند، همان کسانی که از عملکرد فعلی نمایندگان مجلس راضی نبودند اما می گفتند که «به رای ما نیست!»، اولا که آنها اشتباه می کردند، چرا که اتفاقا نتیجه به دست امده دقیقا همان چیزی بود که به آن رای داده بودند. دوما آنها با انفعال خود در انتخابات شرایطی را فراهم کردند که گروهی دیگر به جایشان در مجلس تصمیم بگیرد!
 
طنز جالبی می شود، آنها که هیچ مشارکتی در ترکیب مجلس نداشتند، باز هم از تصمیمات مجلس انتقاد می کنند!

باتمام این توضیحات که احتمالا اکثر مردم در این چند روز آن را شنیده یا خوانده اند، فردا روز مهمی است و همه باید در انتخابات شرکت کنند، بهتر است نمایندگان از هر طیفی که هستند با آرای بالا وارد مجلس شوند و نمایندگان خوبی برای حوزه انتخابیه شان و ملت ایران باشند. از فردای روز انتخابات که نتایج اعلام شود، تنها یک گروه حق ندارند که به عملکرد مجلس خرده بگیرند، این گروه همان هایی هستند که حاضر به مشارکت در انتخابات نشدند. 

*روزنامه نگار
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: