1:06 صبح | ۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت
پرسشکشتی
کد خبر: 46063 تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي - 4:33 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روحانی کاندیدای بی رقیب

عباس عبدی

عباس عبدی رد صلاحیت روحانی را بعید می‌داند و می‌گوید افرادی كه این احتمال را مطرح می‌كنند هنوز سیستم سیاسی ایران را نشناخته‌اند. وی معتقد است مردم در اردیبهشت سال آینده به تفكری رای می‌دهند كه خطر جنگ را از سر ایران دور كرده است. عباس عبدی كه با ایرنا صحبت كرده درباره مسائل مختلفی سخن گفته است. وی معتقد است نظام پس از پذیرش برجام وارد مرحله جدیدی از تعامل با دنیا شده است كه روی كارآمدن مجدد افراطیون در ایران را تقریبا غیرممكن كرده است. چكیده اظهارات این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به شرح زیر است:
   منشوری كه ارایه شده عموما مستند به قوانین موجود است و اگر قوانین موجود اجرا می‌شد دیگر نیازی به تكرار آنها در این منشور نبود.
   مشكل ما در كلیت مساله حقوق شهروندی در درجه اول فقدان ضمانت حقیقی است و به دنبال آن فقدان ضمانت حقوقی است. تامین حقوق شهروندی هم به معنی تامین حقوق مردم است.
   كسی حقوق مردم را دودستی تقدیم مردم نمی‌كند. خود مردم هستند كه باید با آگاهی، تشكیلات و سازماندهی خود، اجرای حقوق‌شان را تضمین كنند؛ بنابراین اجرای حقوق شهروندی پایه و اساس شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.
   اگر رسانه‌ها تحت كنترل بوده و آزاد نباشند آگاهی اجتماعی شكل نمی‌گیرد یا مخدوش شكل می‌گیرد. چرا كه واقعیات و ارتباط میان مردم فیلتر می‌شود.
   ما از رسانه‌ها و شبكه‌های اجتماعی مجازی استقبال می‌كنیم تا انحصار رسانه رسمی شكسته شود و این رسانه مجبور شود كاركرد واقعی خود را پیدا كند.
   اصطلاح ریزش نیروها در فرآیند شكل‌گیری فراكسیون امید را قبول ندارم چون در وضعیتی كه شورای نگهبان، نامزدهای این گروه را تا چند رده رد صلاحیت می‌كند نمی‌توان واقعیت نامزدهای جدید را ارزیابی كرد.
   معیشتی كه اصولگرایان در دوران احمدی‌نژاد برای مملكت درست كردند، كافی است. آنها هم این شعار را صرفا برای خوش‌آمد مردم انتخاب كرده‌اند.
   اگر وحدت و انسجام داخلی نباشد اوباما هم فرصت گیر بیاورد ما را می‌زند.
   برجام فقط یك توافق هسته‌ای نبود. مخالفین داخلی برجام یا اصلا متوجه واقعیت برجام نشده‌اند یا شده‌اند ولی ابراز نمی‌كنند چرا كه می‌دانند پرونده سیاسی آنها نیز با برجام بسته شده است.
   به نظرم با وجود برجام، امكان روی كارآمدن تندروها در كشور وجود ندارد و حكومت نشان داده در مقاطع بحرانی، محافظه‌كارانه به معنای عقلانی تصمیم می‌گیرد و وارد چالش‌هایی كه آن سویش پیدا نیست، نمی‌شود.
   نقطه ضعف حامیان برجام هم این است كه بیش از حد تحت تاثیر صحبت‌های مخالفان قرار می‌گیرند.
   همین كه آقای ظریف می‌نشیند و به اینها اعتماد می‌كند و جلوی‌شان حرف می‌زند نشان می‌دهد كه چندان اهل سیاست نیست و شناخت درستی از سیاست داخلی ندارد.
   تردیدی نیست كه مردم از وضعیت موجودشان رضایت ندارند. چرا كه این مریض همچنان زیر سرم و تحت درمان است. اما نباید روی این اظهارنظرها حساب چندانی باز كرد. حرف‌هایی كه مردم می‌زنند نقد است نه انتخاب. دلیلش هم این است كه اردیبهشت سال آینده مردم در نهایت باید انتخاب كنند كه این بیمار كه پزشك می‌گوید در صورت ترك بیمارستان ممكن است بمیرد را مرخص كنند یا بگذارند همچنان تحت درمان باشد. مردم در اردیبهشت سال آینده باید تصمیم بگیرند می‌خواهند این بیمار همچنان در بخش بماند یا مجددا روانه ‌آی‌سی‌یو یا بهشت زهرا شود.
   به نظر من بخشی از این مسائل به خاطر این است كه دولت ارتباط اجتماعی و رسانه‌ای‌اش ضعیف است و نمی‌تواند آن‌طور كه باید و شاید این واقعیات را برای مردم توضیح دهد. ولی در شرایط كنونی فكر نمی‌كنم آقای روحانی در سال آینده مشكلی برای انتخاب مجدد داشته باشد؛ هر چند باید حساسیت داشت و پیروزی را بهتر و بهتر كرد.
   كسانی كه حرف احتمال رد صلاحیت روحانی را می‌زنند درك درستی از نظام ایران ندارند و فكر می‌كنند ساخت تصمیم‌گیری، ناآگاه است كه دست به چنین كاری بزند. سیستم حكومتی ایران بسیار باهوش است و به همین دلیل تاكنون توانسته از بدترین شرایط و بحران‌ها عبور كند؛ یعنی حداقل تا اینجای كار توانسته چنین كند.
   این كه تف سربالاست كه بگویند روحانی صلاحیت ندارد، بعد رهبری بگوید خیر ایشان صلاحیت دارد یا مصلحت است و بعد هم وی در انتخابات رای بیاورد؛ یعنی مردم به فرد مصلحتی رای دهند!!
   اگر سیستم به هر دلیلی به این نتیجه برسد كه روحانی نباشد، روحانی خودش نامزد نمی‌شود، نه اینكه بیاید و رد صلاحیت شود. اما من مطمئنم كه مطلوب سیستم این است كه روحانی دوباره بیاید و رییس‌جمهور شود. چونكه سیستمی كه برجام را پذیرفته، به تبعات آن هم ملزم است.
   مطمئنم آقای روحانی قبل از نامزدی مجدد، مساله آمدن خود را با رهبری حل می‌كند و اینطور نیست كه بدون توجه به نظر رهبری بخواهد نامزد شود.
   اگر نظامی‌ترین فرد هم در ایران رییس‌جمهور شود و حتی یونیفرم نظامی هم بپوشد، مدنی می‌شود. در انتخابات ایران هر چه هم این و آن را ردصلاحیت و دیگری را تایید كنند، باز دست آخر این مردم هستند كه رای می‌دهند؛ حتی اگر عده‌ای بخواهند اشخاص خاصی را به قدرت برسانند، باز دستشان باز نیست.
   روحانی در حال حاضر رقیبی ندارد ولی باید منتظر بود.
   اگر از روحانی خواسته شود كه نامزد نشود، این ابتدای كار است. بعدش چه می‌شود؟ مسوولیت وضعیت بعدی به عهده چه كسی می‌افتد؟! الان مسوولیت این وضع به عهده روحانی و مردمی است كه به او رای دادند. ضمن اینكه رهبری نظام بارها و از جمله در سال ٨٨ گفتند كه معتقد به ریاست‌جمهوری دو دوره‌ای هستند تا فرد منتخب بتواند زمان كافی برای اجرای برنامه‌های خود داشته باشد.

برچسب هابرچسب ها: عباس عبدی,روحانی,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر